Czytniki e-booków i krótka opowieść o nich

Reklama
Producenci e-czytników wciąż szukają coraz to nowych sposobów, żeby uczynić lekturę książek elektronicznych łatwiejszą i przyjemniejszą. To dobra wiadomość zarówno dla osób już przekonanych do e-booków, jak i tych, które wciąż się wahają.

 

Dotyk to nie wszystko

Kilka lat temu przewracanie stron i nawigację w menu czytników umożliwiały wyłącznie fizyczne przyciski, które po upowszechnieniu się ekranów dotykowych zostały niemal całkowicie z tych urządzeń wyrugowane. Jednak na przestrzeni ostatnich miesięcy można zauważyć powrót do przycisków, które  uzupełniają dotyk, minimalizując ryzyko przypadkowej zmiany stron podczas czytania.

1-_dotyk_to_nie_wszystko

Łączność i dostęp

Trudno obecnie spotkać czytnik e-booków bez Wi-Fi. Coraz powszechniejszy, m.in. za sprawą sukcesu polskiej marki inkBOOK i Midiapolis Drive, staje się w nich też dostęp do chmury. Jednak możliwość połączenia się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth® to wciąż funkcja rzadko dostępna w czytnikach ze średniej półki. Daje ona możliwość połączenia z  bezprzewodowymi akcesoriami, jak głośniki czy słuchawki. Takie rozwiązanie sprzyja komfortowemu słuchaniu audiobooków czy czytaniu e-booków z muzyką w tle.

2-___czno___i_dost_p

Z jednej księgarni

Zdecydowana większość osób korzystających z księgarń internetowych przyzwyczaja się do jednego dostawcy treści i nie czuje potrzeby porównywania ofert konkurencji. Przynajmniej dopóki wybrane pozycje są w ulubionej księgarni dostępne. Unikamy w ten sposób konieczności przeszukiwania wielu stron internetowych, zaoszczędzając nieco cennego czasu, który możemy spożytkować inaczej. Na przykład na czytanie.

3-_z_jednej_ksi_garni

Sezamie otwórz się

Mnogość dostawców treści dysponujących podobną ofertą sprawia, że mamy możliwość wyboru księgarni internetowej, która z różnych, indywidualnych względów najbardziej nam odpowiada. Z kolei  większość dostawców treści posiada dedykowane oprogramowanie do pobierania książek i zarządzania mobilną e-biblioteką. Dlatego przy wyborze czytnika coraz bardziej na znaczeniu zyskuje otwarty system operacyjny. Wzrost popularności e-czytania i brak wyraźnego monopolisty na rynku sprzedaży e-booków wskazuje, że ten trend będzie stale rósł.

4-_sezamie_otw_rz_si_

Czytniki wychodzą z cienia

Dotychczas w świecie e-czytelnictwa liczyło się przede wszystkim wnętrze, a czytniki e-booków konsekwentnie zamykane były w minimalistycznej, prostokątnej obudowie łudząco przypominającej tablet. Producenci czytników przywiązują coraz większą uwagę do wskazywania różnic w sposobie korzystania z czytników, w porównaniu do smartfonów czy tabletów, zatem miłośnicy czytania mają powody do optymizmu. Zwiastunem tego trendu jest Kindle Oasis, w którym zrezygnowano z symetrii na rzecz rozbudowanego panelu bocznego. Jednak za ten nietypowy design trzeba  słono zapłacić.

5-_czytniki_wychodz__z_cienia

Jeszcze jaśniej, jeszcze czytelniej, jeszcze dłużej

E Ink Carta to najwyższy dostępny standard e-papieru. Ekrany wykonane w tej technologii pod względem poziomu bieli i czytelności oferują jakość książek drukowanych. Nie ma jednak tak dobrych rozwiązań, których nie można jeszcze udoskonalić. Widać tu pole do popisu dla firm, które podejmą się rozwoju technologii minimalizujących ślady e-atramentu pozostające na ekranie, poprawiających kontrast i wydłużających czas pracy na jednym ładowaniu baterii.

6-_jeszcze_ja_niej__jeszcze_czytelniej__jeszcze_d_u_ej

Dla każdego

Czytelnictwo tradycyjnych książek nie jest rozrywką dla każdego. Wynika to nie tylko z osobistych preferencji, ale również ograniczeń samego papieru. Czytniki e-booków od lat służą pokonywaniu ograniczeń, ułatwianiu dostępu do książek osobom starszym, niedowidzącym czy dotkniętym dysleksją. Postępująca demokratyzacja e-czytelnictwa może wpłynąć na wzrost zainteresowania czytaniem, poszerzając grono potencjalnych czytelników o osoby, które z różnych względów musiały z regularnej lektury zrezygnować. Liderem jest tutaj marka inkBOOK, która w kolejnych urządzeniach silnie rozwija tego typu rozwiązania. Widać to zarówno w doświetlanym modelu Obsidian, jak i w większym, umożliwiającym czytanie wielkoformatowych publikacji – inkBOOK 8. Wszystko wskazuje na to, że wrocławski producent czytników nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej kwestii.

2016-10-26_ink_book_prime_dla_kazdego_v3

Źródło: Midia

 

Reklama

Opublikuj komentarz w tym wpisie jako pierwszy. napisany przez "Czytniki e-booków i krótka opowieść o nich"

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*