Mac ‘a trwoga…to do Boga, czyli jak chronić lub odzyskać dane z niezniszczalnych i wydawałoby się bezpiecznych urządzeń Apple?

Reklama

IPhone zalany lakierem do paznokci, IPad znaleziony nad brzegiem morza lub zniszczony przez kosiarkę to tylko nieliczne sytuacje, które wydarzają się podczas użytkowania urządzeń marki Apple. Nie bez znaczenia jest również liczba rosnących ataków, na te do tej porty wydawałoby się bezpieczne urządzenia, ze stajni amerykańskiego giganta. Dlatego warto wiedzieć jak unikać lub eliminować tego typu sytuacje lub co zrobić, gdy już coś takiego nam się wydarzy?

 

Okres wakacyjny właśnie się rozpoczyna i jak informuje Bitdefender.pl  ładując  swój sprzęt w kawiarniach, korzystając z restauracyjnych Wi-Fi, czy podłączając się do zainfekowanych ładowarek na lotniskach może dojść do zawirusowania komputerów, aplikacji, a nawet do zaszyfrowania danych z żądaniem okupu. Niestety tego typu sytuacje na sprzęcie firmy Apple zdarzają się ostatnimi czasy coraz częściej. Podobne konsekwencje mogą spotkać nas przeglądając zainfekowane strony internetowe, czy też bywając w dużych skupiskach ludzi (np. konferencje, koncerty, czy festiwale muzyczne). Wtedy ataki zazwyczaj nasilają się.

Wg Bitdefender.pl wystarczy świadomość i dobre oprogramowanie antywirusowe, aby móc wyeliminować większość z opisywanych zagrożeń. Dzięki temu sprzęt, a przez to wakacje, czy praca będzie bezpieczna bez narażania nas na straty. Warto pamiętać, że niektóre wirusy są nie do usunięcia nawet po ponownym zainstalowaniu oprogramowania, dlatego lepiej „dmuchać na zimne” skuteczną prewencją niż gorączkowo szukać rozwiązań i liczyć straty po fakcie.

Eksperci zwracają również uwagę, aby być ostrożnym w trakcie podłączania pendrive’ów, które zainfekowane wcześniej mogą zalogować się do komputera jako klawiatura i obejść zabezpieczenie antywirusowe. To samo tyczy się e-papierosów, czy innych urządzeń podłączanych przez USB.

W olbrzymim tempie (3 krotnie rok do roku) rośnie liczba ataków na urządzenia mobilne: smartfony, czy coraz częściej kupowane przez właścicieli firm IPad’y, dlatego również i na nich warto mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, które ustrzeże nasze płatności on-line,  cenne dane czy kontakty.

W przypadku, gdyby sprzęt uległ mechanicznemu zniszczeniu, warto zwrócić się do specjalistów, którzy naprawią lub pomogą odzyskać wydawałoby się, że utracone bezpowrotnie dane.

Źródło: Bitdefender

Reklama
Opublikuj komentarz w tym wpisie jako pierwszy. napisany przez "Mac ‘a trwoga…to do Boga, czyli jak chronić lub odzyskać dane z niezniszczalnych i wydawałoby się bezpiecznych urządzeń Apple?"

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.