Plextor S3 – test taniego dysku SSD

Reklama

 

Dlaczego dysk SSD jest lepszy od HDD?

Dysk twardy (HDD) zbudowany jest z wirującego talerza, na którym zapisywane są dane oraz ustawionej nad nim głowicy, która je odczytuje. Efektem tego procesu jest charakterystyczny trzeszczący dźwięk, który nasila się podczas odczytywania dużych bloków danych (ładowanie się programu, gry, a także przenoszenie plików). Czas, w którym głowica odnajdzie na talerzu konkretne dane nazywamy czasem dostępu. Jak łatwo się domyślić jest on stosunkowo długi – głowica musi fizycznie ustawić się na odpowiedniej pozycji. Warto też podkreślić, że z uwagi na swoją budowę, dyski HDD nie są odporne na mocne wstrząsy, drgania i upadki.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku dysków SSD. Są to nośniki danych zbudowane z pamięci flash podobnej do tej, którą znajdziemy w kartach pamięci czy pendrive’ach. Ponieważ nie ma tu ruchomych elementów, czas dostępu do plików jest błyskawiczny, podobnie jak prędkość transferu danych. Ważnym atutem jest nieporównywalnie większa odporność na wstrząsy, upadki, a także większa energooszczędność.

Na rynku komputerowych nośników danych mamy do czynienia z sytuacją „coś za coś”. Dyski HDD są znacznie tańsze i bardziej pojemne od dysków SSD, za to dyski SSD – o wiele szybsze.  Załóżmy, że do wydania mamy 400 zł:

– w tej cenie kupimy dysk SSD o pojemności 256 GB

– w tej cenie kupimy dysk HDD o pojemności 2 TB

Wniosek: Jeśli zależy Ci tylko na magazynie danych, to wybierz dysk HDD. Jeśli chcesz usprawnić pracę swojego komputera, przyspieszyć działanie systemu, programów, a także zwiększyć czasy operacji na plikach – nie pożałujesz inwestycji w dysk SSD.

Reklama
Opublikuj komentarz w tym wpisie jako pierwszy. napisany przez "Plextor S3 – test taniego dysku SSD"

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.