W dzisiejszych czasach pamięć masowa w postaci dysku HDD nie wystarcza do najbardziej wymagających zastosowań, gdyż jest zwyczajnie zbyt wolna. Rozwiązaniem jest zakup dysku SSD, lecz trzeba się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych. Co zrobić, jeśli cierpimy na chwilowy deficyt budżetowy, a mamy komputer wyposażony przynajmniej w 8GB pamięci ? Odpowiedź jest prosta. Z pomocą przychodzi RAMDisk.
Czym jest i jak działa ? Zapraszamy!
Dlaczego HDD to za mało ?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nasz komputer posiada wiele rodzajów pamięci, do której procesor się odwołuje. Najbliższa jest mu jego własna pamięć podręczna czyli cache. Mówimy o pamięci podręcznej pierwszego poziomu (L1), drugiego (L2), oraz trzeciego (L3). Gdy Procesor potrzebuje informacji, sięga wpierw do pamięci L1, która znajduje się najbliżej procesora, w pobliżu jego jądra. Jeśli nie ma tam tej informacji, CPU odwołuje się do pamięci niższego poziomu i tak w kółko, aż cel zostanie osiągnięty.
Program CPU-Z informuje nas jakimi pojemnościami pamięci podręcznej dysponuje procesor Core i5 760
Jeżeli informacja nie zmieści się w pamięci L3, następuje odwołanie do pamięci RAM, a jeśli tam też jej nie ma, musi być na dysku twardym. Z powyższego zdjęcia można wysnuć ciekawy wniosek. Zwróćmy uwagę, że im wolniejsza pamięć, tym większa jej pojemność (L1<L2<L3<RAM<HDD). W tym miejscu dochodzimy do sedna sprawy. Gra zainstalowana na dysku twardym, może podczas uruchomienia nie zmieścić się w pamięci RAM lub jej silnik potrafi wykorzystać tylko określoną jej ilość, przez co w trakcie rozgrywki procesor będzie odwoływał się do najwolniejszego z całej stawki dysku twardego, co w przypadku gier wyposażonych w tekstury wysokiej rozdzielności, może powodować stuttering, a więc mikrozacięcia obrazu.
W krytycznych przypadkach może to bardzo uprzykrzyć rozgrywkę. Dobrym przykładem jest np. The Elder Scrolls V: Skyrim czy GTA IV. Rozwiązaniem może być RAMDisk.
RAMDisk – czym jest ?
Prosto rzecz ujmując, RAMDisk to tak naprawdę wydzielona część pamięci komputera, która potrafi działać w taki sam sposób, jak dowolna partycja naszego dysku twardego. Tak też jest widziana przez system operacyjny.
Co będzie nam potrzebne ?
Na pewno komputer wyposażony w przynajmniej 8GB RAM. Dlaczego ? A no dlatego, że współczesne systemy operacyjne do prawidłowego działania potrzebują przynajmniej 2GB RAM. Jest to absolutne minimum, które i tak nie gwarantuje sprawnego funkcjonowania systemu.
Dodatkowo, trzeba nałożyć poprawkę na programy, które będziemy uruchamiać, gdyż one również będą wykorzystywać pamięć, nie rzadko nawet w większych ilościach (np. gry), niż sam Windows. Widzimy więc wyraźnie, że mając np. 4GB RAM, sam system wraz z uruchomionymi aplikacjami, będzie w stanie wykorzystać całą dostępną pamięć, co uniemożliwi nam pracę na komputerze.
Dobrze jest mieć pewien zapas, dlatego 8GB RAM to rozsądne minimum, choć komfortowo byłoby mieć te 12GB. Potrzebujemy też program, pozwalający stworzyć partycję z pamięci RAM. Polecam SoftPerfect RAM Disk 3.4.5. Można pobrać go ze strony dobreprogramy.pl
Po wypakowaniu i zainstalowaniu, uruchamiamy go, po czym klikamy znak plus widoczny na ilustracji poniżej:
Ukaże się nam następnie takie okno:
Wpisujemy rozmiar partycji jaką chcemy utworzyć oraz wybieramy system plików w jakim ma pracować. Wybieramy NTFS, po czym klikamy Tak. Ważne jest by nie tworzyć dysku wykorzystując cały RAM ! Zostawmy 2-2,5GB wolnej pamięci. Nawet jeśli zainstalujemy grę na RAMDisku, wciąż będzie wymagała RAM do uruchomienia i działania !
W lokalizacji Komputer pojawiła się ikona nowoutworzonej przez nas partycji:
Partycja będzie dostępna do póki jej nie odmontujemy. Możemy to zrobić klikając na nią LPM, a następnie w czerwony krzyżyk:
Uwaga!
Pamiętajmy, że pamięć RAM jest ulotna i po odłączeniu zasilania wszelkie dane z partycji zostaną wymazane. Jeśli gra nie posiada stanów zapisu gry w miejscu, gdzie została zainstalowana, a np. w ,,Moje Dokumenty”, pamiętajmy, aby przed wyłączeniem komputera skopiować stany gry w bezpieczne miejsce.
Kopiujemy na naszą partycję programy, które chcemy, aby działały szybciej. Mogą i w większości przypadków będą to gry. Przyspieszy to ładowanie mapy, misji oraz wpłynie pozytywnie na stabilność FPS.
Co jeśli gra jest za duża, by można było w całości skopiować ją na RAMDisk ?
Nic nie szkodzi. Wtedy szukamy w katalogu z grą plików, w których są zapisane tekstury. Są to duże pliki, wymagające największej szybkości odczytu.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na plik, który planujemy przenieść na RAMDisk. Wybieramy wytnij i wklejamy plik na RAMDisk.
Musimy sprawić, by system skojarzył pliki gry, które chcemy skopiować na RAMDisk, z pozostałymi, które zostały na HDD.
W tym celu otwieramy wiersz poleceń jako administrator. Wchodzimy w start, następnie wybieramy polecenie Uruchom i wpisujemy cmd.exe.
Otworzy się wiersz poleceń:
Wpisujemy mklik, otwieramy cudzysłów, następnie podajemy literę woluminu z zainstalowaną grą, dajemy dwukropek, ukośnik i lokalizację (adres), w której powinien znajdować się przeniesiony przez nas plik (oddzielając nazwy podfolderów ukośnikiem), później podajemy nazwę samego pliku, wraz z jego rozszerzeniem (np. *.bsa) i zamykamy cudzysłów. Następnie odstęp, znowu otwieramy cudzysłów, wpisujemy literę RAMDisku, dwukropek, ukośnik i zamykamy cudzysłów.
Całość powinna wyglądać podobnie jak na ilustracji poniżej:
W ten sposób w domyślnej lokalizacji gry powstał skrót do nowego adresu:
Teraz możemy już uruchomić grę i cieszyć się sprawniejszym działaniem:)