Wybrać system dźwiękowy Stereo czy Virtual?

Jedna z największych bitew wśród graczy toczy się właśnie wokół problemu przytoczonego w tytule artykułu. Fora pękają wręcz od tematów z tym związanych, a użytkownicy spierają się, jakie rozwiązanie dla słuchawek jest lepsze.

Jak to zwykle bywa, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wybór najczęściej powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji użytkownika. Warto więc ustalić, czym w ogóle różnią się od siebie systemy Stereo i Virtual.

Stereo

W przypadku systemu stereo słuchawki – których przedstawicielem jest np. Nash 20 od Mionixa – wyposażone są w dwa przetworniki, dodatkowo jakość dźwięku zależy od posiadanej karty dźwiękowej. Zwolennicy stereo przekonują, że przy dwóch nausznikach i tak nie ma mowy o realnie przestrzennym wrażeniu, zaś dźwięk stereo – pozbawiony zbędnych bajerów – jest znacznie wyraźniejszy i nie wprowadza chaosu jak w przypadku systemu Virtual. Dlatego w słuchawkach stereo gustują m.in. profesjonalni gracze Counter-Strike: Global Offensive.

Virtual 7.1

Po przeciwnej stronie znajdują się zwolennicy Virtual, w tym przede wszystkim Virtual7.1. Cyfry na końcu oznaczają, iż słuchawki posiadają osiem przetworników (z czego jeden kanał jest niskoczęstotliwościowy, stąd 7+1). W tym przypadku dźwięk rozchodzi się wielokanałowo i – zdaniem wielu – pozwala lepiej wychwycić, z której strony dochodzą poszczególne dźwięki. Co ważne, słuchawki takie jak MasterPulse Pro, posiadają własną kartę dźwiękową, a gracz nie musi dokupywać drogiej karty do komputera.

Które lepsze?

Słuchawki stereo to w większości przypadków rozwiązanie tańsze. Z drugiej strony system Virtual stosowany jest chociażby w kinie domowym. Pozostaje też kwestia karty dźwiękowej: jeśli ktoś już ma bardzo dobry podzespół zamontowany w komputerze, powinien rozważyć zakup urządzenia z systemem Stereo. Z drugiej strony jeśli komuś naprawdę zależy na poczuciu przestrzennego rozchodzenia się dźwięków, wtedy lepszym rozwiązaniem będą słuchawki Virtual 7.1. Przed zakupem urządzenia warto więc poświęcić tych kilka chwil nad rozważaniem powyższych plusów i minusów, i dopiero na tej podstawie podjąć właściwą decyzję.

Źródło: Entrymedia

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner