Niegdyś bardzo popularna czynność nagrywania płyt, dziś została wyparta przez dystrybucję cyfrową. Nowe komputery i laptopy od dłuższego czasu nie mają zresztą napędów CD/DVD – nie oznacza to jednak, że krążki są bezużyteczne. Wciąż można z nich korzystać za pomocą zewnętrznych napedów podłączanych przez USB i cieszyć się taką formą odtwarzania plików.
Jak nagrać płytę CD korzystając z opcji Windowsa
Windows 10 i 11 posiada wbudowaną możliwość nagrywania płyt – wystarczy włożyć czystą płytę do napędu i korzystając z metody kopiuj/wklej przenieść na nią wybrane dane. Po zaznaczeniu plików, które chcemy skopiować, używamy komendy (pod prawym kliknięciem myszy) „Zapisz te pliki na dysku CD”. Windows automatycznie wykrywa czystą płytę CD i podpowiada nam kolejne kroki.
Możemy także, po tym jak włożymy płytę do napędu, wybrać opcję „Nagraj plik na dysku” (system sam wywoła to pytanie po wykryciu pustego nośnika) i następnie użyć opcji zapisu „Jak dysk flash USB” co sprawi, że nagrywanie płyty będzie się odbywać tak jak w przypadku obsługi pendrive’a – przy przeciąganiu na nią plików.
Oprogramowanie do nagrywania płyt CD
Bardzo wygodnym sposobem na nagranie płyty jest wykorzystanie konkretnego oprogramowania. Najsłynniejszym jest Nero Burning Rom, które w bardzo czytelny sposób odczytuje ile miejsca mamy do dyspozycji na dysku po wrzucaniu na niego plików. Gdy już przekopiujemy na niego wszystko, co chcemy wystarczy wcisnąć przycisk nagrywania i po chwili wszystkie dane znajdą się na krążku, w wybranym przez nas formacie.
Można w ten sposób skopiować także film w formacie DVD-Video (jeżeli korzystamy z płyt DVD) lub wybrać opcję wypalenia Audio CD (dostępna także w Windowsie), która pozwoli nagrać płytę CD pod klasyczne odtwarzacze, które nie współpracują z plikami MP3. W ten sposób przerzucimy ulubione piosenki i zrobimy z nich np. składankę, do wieży Audio, czy radia samochodowego. Mimo wielu opcji, jakie ma w sobie obecnie system Windows, korzystanie z dedykowanego oprogramowania jest wygodniejsze i na pewno to będzie lepszy wybór dla osób, które mają zamiar wypalać więcej dysków.
Zgrywanie plików z płyt
Poprzez Windows Media Player można także kopiować muzykę z płyt na swój dysk twardy i przechowywać je lokalnie. Do tego wystarczy po włożeniu płyty CD do napędu wybrać opcję „Zgraj dysk CD” w Windows Media Player. Utwory będą zapisane jako pliki WMA, WAV lub MP3 na dysku twardym naszego PC.
Płyty CD i DVD – różnice
Przypomnijmy, że standardowa płyta CD ma pojemność 700MB, a płyta DVD 4,7GB. Pierwszy format służył przede wszystkim do rewolucji na rynku muzycznym, oferując lepszą jakość i trwałość niż kasety i płyty winylowe, zachowując przy tym niewielki wymiar i redukując koszty produkcji. Branża muzyczna wciąż zresztą korzysta z tego standardu, nie mając potrzeby szukania czegoś nowego.
Dzięki płytom DVD (które fizycznie mają taki sam rozmiar jak CD), umożliwione zostało za to zwiększenie jakości filmów sprzedawanych na nośnikach. Jakość z używanych wcześniej kaset VHS nie miała szans w porównaniu z obrazem uzyskanym na DVD, a także z ich rozmiarem i łatwością dystrybucji.
Obecne nagrywarki mają przeważnie możliwość wypalania zarówno płyt CD jak i DVD (oraz oczywiście ich odtwarzania), dzięki czemu okazują się bardzo użytecznym urządzeniem. A przynajmniej dla osób, które wciąż wolą korzystać z nośników danych niż z przechowywania wszystkiego w chmurze. Tworzenie własnej, fizycznej, mediateki potrafi być bowiem bardzo przyjemnym zajęciem.