66 milionów lat temu ogromna asteroida uderzyła w Ziemię, co zakończyło panowanie dinozaurów. Jednak najnowsze badania sugerują, że to nie była jedyna kosmiczna skała, która spadła na naszą planetę w tym czasie.
W 2022 roku naukowcy odkryli krater uderzeniowy u wybrzeży Gwinei, który wskazywał na możliwe drugie uderzenie asteroidy. Teraz, po przeprowadzeniu dokładniejszych badań, potwierdzono, że 66 milionów lat temu w Ziemię uderzyły dwie duże asteroidy, a nie jedna.
Odkrycie krateru Nadir
Krater, nazwany Nadir, został odkryty podczas mapowania dna morskiego u wybrzeży Afryki Zachodniej. Znajduje się około 400 km od wybrzeża Gwinei i ma średnicę 9 kilometrów, znacznie mniejszą od krateru Chicxulub, który mierzy 150 kilometrów. Krater Nadir leży ponad 300 metrów pod dnem morskim, co utrudniało jego badanie, ale zebrane dane sejsmiczne pozwoliły naukowcom na dokładne jego scharakteryzowanie.
Początkowo badacze podejrzewali, że krater mógł powstać w tym samym czasie co Chicxulub, ale nie mieli pewności. Nowe badania, opublikowane w „Communications Earth & Environment”, potwierdziły, że krater powstał w wyniku uderzenia asteroidy około 66 milionów lat temu.
Szczegóły uderzenia asteroidy
Na podstawie zebranych danych badacze oszacowali, że asteroida, która stworzyła krater Nadir, miała około 450–500 metrów szerokości i uderzyła w Ziemię z prędkością około 72000 km/h. Nie wiadomo jednak dokładnie, czy uderzenie nastąpiło przed, czy po uderzeniu asteroidy Chicxulub. Wiadomo jednak, że oba wydarzenia miały miejsce w podobnym czasie, pod koniec okresu kredy.
Badacze stworzyli symulację wydarzeń, które miały miejsce po uderzeniu asteroidy. Krótko po zderzeniu doszło do potężnego grzmotu i fali sejsmicznej o magnitudzie 7, a następnie powstało tsunami o wysokości co najmniej 800 metrów, które przemieszczało się przez Atlantyk. Strefa zniszczeń rozciągała się na tysiące kilometrów kwadratowych, a kula ognia, powstała po uderzeniu, była na tyle potężna, że podpaliłaby roślinność w promieniu dziesiątek kilometrów.
Naukowcy planują kontynuować badania nad kraterem Nadir, wykorzystując odwierty dna morskiego w celu pozyskania próbek skał.