Pokojowa nagroda Nobla za rok 2024 została przyznana organizacji Nihon Hidankyo, zrzeszającej japońskich ocalałych z ataków bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

Ta prestiżowa nagroda została wręczona za ich nieustające wysiłki w dążeniu do świata wolnego od broni nuklearnej. Nihon Hidankyo, założone w 1956 roku, od lat podnosi świadomość tragicznych konsekwencji humanitarnych użycia broni nuklearnej. Organizacja, która odgrywa kluczową rolę w globalnej dyskusji na temat rozbrojenia nuklearnego, zdobyła uznanie za szerzenie przesłania ocalałych, tzw. Hibakusha.

Norweski Komitet Noblowski podkreślił, że działalność Nihon Hidankyo pomogła w rozwinięciu międzynarodowej normy, znanej jako „nuklearne tabu”, która piętnuje użycie broni nuklearnej jako moralnie niedopuszczalne. Choć od prawie 80 lat nie użyto tej broni w działaniach wojennych, Komitet zaznaczył, że istnieje rosnąca presja na złamanie tej normy, co sprawia, że działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego są wciąż niezwykle ważne.

Logo Nihon Hidankyo

Wręczenie Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, Alfreda Nobla. Nagroda w wysokości 11 milionów koron szwedzkich (około 1,06 mln dolarów) zostanie przekazana laureatom.

Nihon Hidankyo dołącza do grona laureatów, którzy walczą o świat bez broni nuklearnej, takich jak Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN), nagrodzona w 2017 roku. Zwycięstwo tej organizacji to nie tylko uznanie dla jej pracy, ale także przypomnienie o nieustannym zagrożeniu, jakie stwarza broń masowego rażenia.

Arkadiusz Ogończyk

Arkadiusz Ogończyk

Redaktor prowadzący

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner