We wrześniu Amazon ogłosił, że od 2025 roku pracownicy będą musieli wrócić do biur na pełen etat (obecnie mogą pracować zdalnie przez dwa dni w tygodniu). W wiadomości od prezesa Andy’ego Jassy’ego wyjaśniono, że „łatwiej jest naszym zespołom uczyć się, ćwiczyć i wzmacniać naszą kulturę”, kiedy pracują w biurze.
Podczas spotkania zespołowego Amazon Web Services (AWS) w czwartek, CEO AWS, Matt Garman, powiedział pracownikom: „Jeśli są osoby, które nie czują się dobrze w tym środowisku pracy i nie chcą w nim pracować, to w porządku, są inne firmy, które mogą im odpowiadać.” Co ciekawe, Garman zauważył, że 9 na 10 pracowników, z którymi rozmawiał, popiera politykę RTO (Return to office).
Czy polityka RTO ma zmniejszyć zatrudnienie?
Amazon od momentu zakończenia restrykcji pandemicznych zmaga się z oporem wobec RTO. Niektórzy pracownicy podejrzewają, że surowe zasady powrotu do biur mogą być próbą zmniejszenia zatrudnienia bez oficjalnych zwolnień. W lipcu 2023 roku Amazon wymagał, aby pracownicy pracowali z biur w centralnych lokalizacjach swoich zespołów, a nie z biur bliższych ich miejsca zamieszkania. Ci, którzy nie dostosowali się do nowych wymagań, mieli zostać uznani za „dobrowolnie rezygnujących”.
Ryzyko utraty pracowników
Ankieta przeprowadzona przez Blind na 2585 pracownikach Amazonu wykazała, że 73% z nich rozważa odejście z pracy z powodu tej polityki (co stoi w sprzeczności z tym co sugerował Garman). Podobne problemy z RTO odnotowały także inne firmy, takie jak Apple czy Microsoft, które straciły cenne talenty. Nawet jeśli Amazon nie planuje celowo zmniejszyć zatrudnienia, istnieje duża szansa, że niebawem doprowadzi do odejścia wielu cennych pracowników.