Jeżeli w swoim CV macie wpisaną umiejętność korzystania z pakietu narzędzi Office z naciskiem na prezentacje w PowerPoincie, to może już tę pozycję z niego wykreślić. Wgrywanie pięknych obrazków do naszego szablonu, wklejanie treści, wybieranie czcionek i stylów – to wszystko odchodzi do lamusa.
Dzisiejszy postęp technologiczny, który zaczyna być wszechobecny w naszych codziennych czynnościach, doprowadził do momentu, w którym wszystko powyższe jest w stanie zrobić za nas sztuczna inteligencja (AI). Umiejętność korzystania z tego typu narzędzi lada moment stanie się priorytetowo wymagana w wielu miejscach pracy, jak i bardzo przydatna w przypadku wolnych zawodów.
Jak więc zrobić prezentację z AI? W tym poradniku wyjaśnię Wam schemat generowania tego typu treści, w jaki sposób pokierować AI na właściwe tory twórcze, na co zwracać szczególną uwagę i jakie platformy warto przetestować.
Wprowadzenie do prezentacji z AI
Jak wspomniałem powyżej, z listy potrzebnych zasobów do stworzenia naprawdę dobrej i godnej zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców prezentacji odpadają nam już materiały tekstowe i graficzne. Te całkowicie samodzielnie jest w stanie stworzyć generatywna sztuczna inteligencja.
My natomiast musimy posiadać przynajmniej wizję tego, jak ma wyglądać taka prezentacja. Następnie przelewamy już do któregoś z poniżej wymienionych narzędzi do tworzenia tego typu multimediów.
Sęk leży w tym, by dobrze i szczegółowo przekazać chatbotowi AI w formie pisemnej, jaki finalny rezultat chcemy osiągnąć. Otóż w wielu przypadkach 75% naszej pracy przy tworzeniu prezentacji z AI to jedynie wpisywanie promptów, czyli poleceń i wskazówek dla sztucznej inteligencji. Reszta to wgrywanie zewnętrznych plików i ewentualne ręczne korekty tekstu.
Sprawdźmy jak wygląda taki proces na podstawie 2 platform, które zostały stworzone do tworzenia prezentacji z AI. Są to Prezo AI oraz Beautiful AI.
Jakie narzędzie AI do tworzenia prezentacji?
Prezo AI
Ta aplikacja internetowa jest naprawdę banalna w obsłudze i nawet uczeń na poziomie 4-5 klasy szkoły podstawowej będzie w stanie sobie z nią poradzić. Nie oznacza to oczywiście, że program jest dedykowany do tworzenia treści jedyni na potrzeby szkolne. Ten przykład bardziej ukazuje prostotę obsługi Prezo.
Jedyne czego potrzebujemy, by korzystać z tego rozwiązania, to zalogowanie się do aplikacji poprzez swoje konto Google. Możemy wybrać długość oczekiwanej prezentacji pod kątem liczby generowanych slajdów, a także styl graficzny, jaki te powinny posiadać.
Następnie wystarczy wpisać w widocznym miejscu, jaką prezentację chcemy otrzymać od AI, a ta po kilku sekundach “wypluje” nam gotowe slajdy z treścią oraz materiałami graficznymi.
Co ciekawe, wszystkie obrazki również są generowane przez AI, aczkolwiek możemy oczywiście mieć wpływ na ich finalny efekt wizualny. Wystarczy albo na starcie napisać w treści polecenie, że zależy nam na takim, a nie innym rodzaju grafik, lub zlecać chatbotowi ich modyfikację po otrzymaniu projektu prezentacji.
Generowane treści powstają w języku polskim, jednakże program ten miewa problemy z nagłówkami. Te są prezentowane w języku angielskim, więc musimy je ręcznie poprawić. Bardzo istotną kwestią jest również to, by zweryfikować poprawność merytoryczną treści, jakie otrzymujemy za pośrednictwem AI.
Prezo poprzez stosowanie różnych paralaks, animacji i interaktywnych przejść sprawia, że nasze slajdy tętnią życiem i oglądając je mamy wrażenie, jakbyśmy widzieli projekcję kinową.
Beautiful.ai
”Twórz piękne rzeczy 10 razy szybciej” – tak brzmi maksyma twórców tej aplikacji do generowania prezentacji AI.
Na wstępie tworzenia nowego projektu mamy do wyboru cele, na których potrzeby ten ma zostać stworzony. Może być to prezentacja na platformy społecznościowe typu LinkedIn lub Instagram, praca na studia lub pitch deck jakiegoś startupu.
Warto zaznaczyć, że narzędzie to jest dobrym wyborem w przypadku korporacyjnego charakteru naszej pracy. AI sprawi, że branding Twojej firmy będzie zawarty w każdym elemencie tworzonej prezentacji. Zapewni to więc ciągłość określonego stylu.
Co więcej, z racji tego, że cały program działa w chmurze, to możemy pracować nad danym projektem zespołowo. Łatwo jest także zintegrować go z często stosowanymi komunikatorami w różnych firmach, jak np. Slack. Zmiany w prezentacjach lub komunikaty w formie komentarzy do danych treści możemy wysyłać również w formie wiadomości mailowej.
Jak działa Beautiful.ai? Program ten ma zadanie odciążyć nas od kreatywnego tworzenia wizualizacji do importowanych tekstów czy zdjęć/grafik. My skupiamy się głównie na treści, a cała estetyka leży po stronie sztucznej inteligencji. Oczywiście cały czas mamy na nią wpływ i możemy zlecać AI wprowadzenie różnych zmian. Co więcej, system platformy za nas będzie dokonywać potrzebnych analiz na podstawie dostarczanych danych, generować wykresy i zestawienia.
Tego generatora prezentacji AI możemy używać tak samo do celów marketingowych na tle prywatnym, np. prezentacja naszego zespołu muzycznego, w ramach której można sprawdzić jego twórczość na tym tle.
Praktyczny poradnik tworzenia prezentacji z AI
Dostępnych narzędzi do tworzenia prezentacji ze sztuczną inteligencją jest w internecie już dziesiątki, jak nie setki. Najważniejsze jest jednak wybranie takiego programu, który będzie jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Jeżeli za realizację projektu ma w większości odpowiadać sztuczna inteligencja i efekty tego nie będą udostępniane poza określonym gronem osób, warto wybrać takie rozwiązanie, jak wyżej wspomniane Prezo.
Alternatywą do tego programu będzie aplikacja Motionit.ai, która działa na wręcz identycznej zasadzie, z tym że radzi sobie nieco gorzej z generowaniem obrazków i tworzeniem struktur oraz efektów multimedialnych.
Większość generatorów prezentacji AI posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak opracowywanie wykresów, zestawień i analiz, co zawsze stanowi istotną wartość dodaną Waszej pracy. Warto mieć to na uwadze i “wycisnąć” z każdego programu jak najwięcej, by osiągnąć jak najbardziej zadowalający efekt.
Jak zrobić prezentację z AI? Praktyczny poradnik – Podsumowanie
Tworzenie od początku do końca prezentacji w oldschoolowych programach typu PowerPoint zaczyna odchodzić do lamusa. Jest to naturalny element ewolucji internetu związanej z rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji.
Zdecydowanie zachęcam Was do eksperymentowania z różnymi narzędziami oraz życzę Wam, byście znaleźli takie, które najlepiej odpowiada Waszym potrzebom. Sztuczna inteligencja to przyszłość tworzenia prezentacji i na pewno warto z niej skorzystać już dziś!