Belgia rozpoczyna budowę ogromnej sztucznej wyspy na Morzu Północnym, która ma zwiększyć krajowe możliwości w zakresie energii odnawialnej. Wyspa, nazwana „Księżniczka Elżbieta”, ma być gotowa do 2027 roku i zintegrować do belgijskiej sieci energetycznej imponujące 3,5 gigawata mocy wiatrowej pochodzącej z morskich farm wiatrowych. Takie rozwiązanie pozwoli na dostarczenie wystarczającej ilości energii do zasilenia ponad trzech milionów gospodarstw domowych.
Projekt o wartości 650 milionów euro jest finansowany przez Europejski Bank Inwestycyjny, który niedawno podpisał zieloną umowę kredytową z belgijskim operatorem przesyłu energii Elia, aby rozpocząć pierwszą fazę realizacji. Inicjatywa ta stanowi istotną część ambitnego planu Unii Europejskiej REPowerEU, który dąży do całkowitego wyeliminowania paliw kopalnych i pełnego zaangażowania w energię zrównoważoną.
Księżniczka Elżbieta – wyspa i centrum energetyczne Europy
Sztuczna wyspa Księżniczka Elżbieta powstaje około 45 kilometrów od belgijskiego wybrzeża, w strefie wiatrowej noszącej jej imię. Oprócz generowania energii odnawialnej, wyspa zostanie zaprojektowana jako węzeł handlu energią dla całego kontynentu. W planach są specjalistyczne „hybrydowe linie przesyłowe”, które połączą wyspę z sąsiednimi krajami, umożliwiając dwukierunkowy przepływ energii.
Konstrukcja wyspy i nowatorska infrastruktura
Fundamenty wyspy będą składać się z potężnych betonowych kesonów, które są obecnie budowane w Holandii. Struktury te zostaną przetransportowane na miejsce i umieszczone na dnie morskim, a następnie wypełnione piaskiem, aby stworzyć solidne podłoże dla lądowej infrastruktury energetycznej.
Na wyspie powstaną także stacje konwertujące, dostosowane do różnych systemów kabli wysokiego napięcia – prądu stałego (HVDC) oraz prądu przemiennego (HVAC). Ta unikalna implementacja czyni Księżniczkę Elżbietę pierwszą tego typu wyspą na świecie. Elia podkreśla, że będzie to „pierwsza sztuczna wyspa energetyczna na świecie”.
Co więcej, projekt został zaplanowany tak, aby wspierać różnorodność biologiczną i życie morskie wokół wyspy, zapewniając jednocześnie optymalne warunki do funkcjonowania ekosystemów morskich.
Droga Belgii do neutralności klimatycznej
Belgia od lat konsekwentnie zmniejsza swoją zależność od paliw kopalnych, wycofując elektrownie węglowe już w 2016 roku. Obecnie głównym źródłem energii elektrycznej w kraju jest energia jądrowa, która w 2023 roku odpowiadała za ponad 40% produkcji energii. Gaz, głównie importowany, wciąż stanowi około 21% miksu energetycznego Belgii. Nowa wyspa jest znaczącym krokiem w stronę realizacji celów Belgii związanych z neutralnością klimatyczną, które mają zostać osiągnięte do 2050 roku.