AMD i Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) ogłosiły, że superkomputer El Capitan, oparty na technologii AMD, zajął pierwsze miejsce na półrocznej liście Top 500 jako najszybszy znany superkomputer na świecie.
Dzięki wydajności 1,742 eksaflopsów, El Capitan wyprzedził dotychczasowego lidera, Frontier, o wydajności 1,3 eksaflopsów. Z kolei system Aurora, napędzany przez procesory Intela, spadł na trzecie miejsce. El Capitan zużywa ponad 35 megawatów energii, co zapewnia mu 18. miejsce w rankingu Green500 najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów z wynikiem 58,89 gigaflopsów/wat.
El Capitanskłada się z 11136 węzłów, wykorzystujących 44 544 APU AMD MI300A, z 5,4 petabajtami pamięci głównej i zaawansowanym systemem pamięci podręcznej „Rabbit”. System osiąga prędkość obliczeń równą 54 miliardom lat obliczeń w ciągu jednej sekundy. Przy teoretycznej wydajności szczytowej 2,746 eksaflopsów, El Capitan przewyższa wszystkie inne superkomputery o 45% w rzeczywistych zastosowaniach.
Zastosowania dla bezpieczeństwa narodowego
El Capitan będzie używany przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Nuklearnego USA (NNSA) do symulacji eksplozji nuklearnych, co pozwoli uniknąć podziemnych testów jądrowych. System pomoże także w analizie starzenia, bezpieczeństwa i niezawodności arsenału nuklearnego oraz w projektowaniu nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM). Oprócz tego, El Capitan będzie wykorzystywany do połączonych zadań HPC (High-Performance Computing) i AI, redefiniując możliwości przetwarzania danych.
Kluczowe statystyki Top 3 Superkomputerów:
- El Capitan (AMD): 1,742 eksaflopsów (Rmax), 2,746 eksaflopsów (Rpeak), zużycie 29 581 kW.
- Frontier (AMD): 1,353 eksaflopsów (Rmax), 2,055 eksaflopsów (Rpeak).
- Aurora (Intel): 1,012 eksaflopsów (Rmax), 1,980 eksaflopsów (Rpeak).
System El Capitan niebawem przejdzie dodatkowe testy wydajnościowe przed przeniesieniem go do sieci o podwyższonej tajności. Jest to jednak kolejny dówód na to jak dobrą passę ma w ostatnim czasie AMD.