Żywotność baterii w zasilaczu UPS

Często użytkownicy urządzeń zasilania gwarantowanego zadają pytanie: Na jak długo wystarczy bateria w moim UPS? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – to zależy. Żadna bateria nie jest w stanie działać wiecznie. Jednak jej żywot może zostać maksymalnie wydłużony pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku zasad. Co zrobić, aby bateria w urządzeniu posłużyła jak najdłużej?

To, jak długo będzie służyć UPS, zależy od kliku czynników. Poniżej lista pięciu rad od APC by Schneider Electric, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Umiejscowienie UPS

Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie, ma szczególne znaczenie. Przy wyborze odpowiedniego miejsca warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: odległość od okien lub obszarów dużej wilgotności, występowanie pyłów lub oparów powodujących korozję, jak również odpowiednią temperaturę panującą w środku pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza w miejscu, gdzie stoi UPS.

  1. Temperatura otoczenia

Maksymalne wydłużenie życia baterii uzależnione jest także od temperatury otoczenia, która to nie powinna wynosić więcej, niż 25°C. Każde 10°C powyżej tej temperatury skutkować będzie skróceniem długości życia baterii aż o 50 proc. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy urządzenie stoi, np. przy kaloryferze lub w nasłonecznionym miejscu.

  1. Częstotliwość wykorzystania

W momencie instalacji, każda bateria posiada 100 procent swojej mocy znamionowej. Jednak wraz z każdym kolejnym rozładowaniem, jej pojemność względna ulega nieznacznemu zmniejszeniu. Gruntowne zrozumienie częstotliwości wykorzystania baterii pozwala zauważyć nieprawidłowe lub zbyt częste przejścia na zasilanie bateryjne. Dzięki obserwacji można łatwiej, a przede wszystkim dokładniej przewidzieć długość cyklu życia baterii w urządzeniu. Wiele modeli UPS posiada również funkcję dostosowania. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie liczby uciążliwych przesiadek na zasilanie bateryjne, które niepotrzebnie zmniejszają pojemność baterii.

  1. Konserwacja

W bateriach UPS nie ma potrzeby wymiany płynu. Jednak wymagają one pewnych okresowych zabiegów konserwacyjnych. Dlatego też należy pamiętać o wizualnej inspekcji urządzenia pod kątem jego czystości i usuwania innych zabrudzeń, jak np. kurz czy odpady. Baterie, z których wydobywa się płyn lub w sposób nienaturalny zwiększyły swoją objętość, należy niezwłocznie zutylizować i wymienić.

  1. Przechowywanie baterii

Aby uniknąć przestojów w pracy baterii, wielu użytkowników UPS dokonuje zakupu baterii zastępczych z wyprzedzeniem. Należy jednak pamiętać, żeby przechowywane baterie zapasowe ładować co 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku utracą one część swej pojemności znamionowej w ciągu 18 do 30 miesięcy.

Źródło: Schneider Electric

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner