Trend Micro dba o rozwój kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, organizując konkurs Capture The Flag 2018

Firma Trend Micro Incorporated poinformowała o zorganizowaniu czwartej edycji dorocznego konkursu Capture The Flag (CTF), na który zaprasza zespoły z całego świata. Będą one mogły wykazać się umiejętnościami i wiedzą w najważniejszych obecnie obszarach cyberbezpieczeństwa. Trend Micro CTF 2018 — Puchar Raimunda Genesa to jedna z wielu inicjatyw mających zachęcić utalentowane osoby do rozwijania umiejętności, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie.

Eva Chen, dyrektor generalna Trend Micro, powiedziała: „Dla naszej firmy zawsze najważniejsza była walka z cyberprzestępcami i zwiększanie bezpieczeństwa wymiany informacji cyfrowych, a do tego potrzebujemy przede wszystkim specjalistów o dużych umiejętnościach. Zauważyliśmy wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych ekspertów i cztery lata temu zaczęliśmy organizować globalne konkursy CTF, aby zachęcić młodych specjalistów do rozwijania niezwykle potrzebnych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dbając o rozwój kompetencji większej liczby specjalistów, przyczyniamy się do ograniczenia ich niedoboru na rynku”.

Podczas corocznego globalnego konkursu CTF jego uczestnicy mogą rozwinąć swoje umiejętności w najważniejszych obecnie obszarach, takich jak cyberprzestępczość, ataki ukierunkowane, Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) i przemysłowe systemy sterowania.

Trend Micro organizuje corocznie prawie 20 konkursów CTF na całym świecie, w tym główny konkurs międzynarodowy, a także 10 konkursów we współpracy z Organizacją Państw Amerykańskich, które są skierowane specjalnie do kobiet z Ameryki Łacińskiej.

Trend Micro prowadzi też inne inicjatywy służące rozwojowi umiejętności. Firma rekrutuje i szkoli nowych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego w pięciu centrach globalnych, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Czechach i Egipcie. Centra przyjmują osoby zarówno z wykształceniem technicznym, jak i nietechnicznym, bez doświadczenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Po ukończeniu wszechstronnego programu szkoleniowego takie osoby otrzymują oferty pracy od partnerów strategicznych i klientów, a także od samej firmy Trend Micro. Pomaga to zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Do 2022 roku Trend Micro wesprze rozwój zawodowy łącznie ponad 2500 nowych specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że według prognoz firmy Frost & Sullivan na rynku będzie brakować aż 1,8 miliona specjalistów.

Mark Liggett, starszy analityk ds. zabezpieczeń na Uniwersytecie Tulane, powiedział: „Brak wykwalifikowanych specjalistów to najczęściej sygnalizowany przez przedsiębiorstwa problem związany z bezpieczeństwem. Trend Micro jest jedną z nielicznych globalnych firm, które aktywnie temu przeciwdziałają. Kształcenie nowych specjalistów jest konieczne, aby więcej firm mogło skutecznie dbać o swoje bezpieczeństwo i ograniczyć ryzyko ataków.

Tegoroczny konkurs CTF ma dwie rundy: kwalifikacje internetowe i finały. Kwalifikacje odbędą się w dniach 15-16 września i będą składać się z pytań w stylu teleturnieju „Jeopardy!” (znanego w Polsce pod nazwą „Va banque”). Zespoły będą musiały szybko rozwiązać różne problemy związane z bezpieczeństwem. Dziesięć najlepszych zespołów zakwalifikuje się do finałów, które odbędą się w Tokio w dniach 15-16 grudnia. W finałach zespoły zmierzą się z pytaniami w stylu „King of the Hill” i „Jeopardy!”.

Zwycięski zespół otrzyma nagrodę wysokości 1 000 000 JPY (około 9000 USD) oraz po 15 000 punktów w programie Zero Day Initiative dla każdego gracza. Zespoły, które zdobędą drugie i trzecie miejsce, otrzymają nagrody wysokości odpowiednio 300 000 JPY i 200 000 JPY (ok.  3000 USD i 2000 USD).

W kwalifikacjach internetowych można zarejestrować się na stronie: www.trendmicro.com/tmctf.

Źródło: Trend Micro

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner