Co to jest i dlaczego warto korzystać z VPN

Z pewnością wielu internautów zetknęło się już z tajemniczym skrótem VPN, jednak nie każdy wie, co on tak naprawdę oznacza. Virtual Private Network – pod tą skomplikowaną nazwą, kryje się wyjątkowe narzędzie, charakteryzujące się z jednej strony prostotą działania, a jednocześnie – stwarzające bardzo praktyczne i pożądane w dzisiejszych czasach możliwości anonimowej aktywności w sieci. Bezpieczeństwo i komfort działania – to w efekcie podstawowe korzyści, jakie gwarantuje nam VPN.

Czym jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna, bo o niej mowa, to w pełni bezpieczne i niezwykle funkcjonalne, szyfrowane połączenie pomiędzy użytkownikiem a siecią publiczną bądź między dwiema sieciami. Obrazując działanie VPN, można porównać go do tunelu na drodze, do którego nie ma podglądu śledzący nas z góry helikopter. Głównym zadaniem, za jakie odpowiedzialny jest sprawnie i profesjonalnie działający VPN, jest zapewnienie prywatności osobie korzystającej z publicznej sieci, takiej jak internet. Wśród powodów wykorzystywania VPN przez użytkowników online, jest chęć zabezpieczenia się na wypadek ataków ze strony hakerów, ochrony swojej tożsamości poprzez anonimowość czy też przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na lokalizację.

Działanie sieci VPN w praktyce

Do prawidłowej konfiguracji oraz obsługi VPN, nie jest konieczna jakaś wyjątkowa i specjalistyczna wiedza techniczna. Dobrej jakości, stabilny VPN, działa jeszcze lepiej i szerzej, niż zobrazowany powyżej przykład. VPN zapewnia komfortową podróż wypożyczonym ferrari z przyciemnianymi szybami, który właśnie podąża z dużą prędkością nieoświetlonym tunelem. To zdecydowanie najtrafniejsze porównanie ukazujące sposób funkcjonowania Virtual Private Network, który szyfruje dane użytkownika i „wyposaża” go w fałszywy adres IP. W momencie, kiedy do połączenia z internetem wykorzystuje się bramę VPN, źródłem widocznym dla szeroko rozumianego otoczenia – będzie jeden z olbrzymiej liczby routerów…

Kiedy i dlaczego warto korzystać z VPN?

Żeby dostrzec potrzebę skorzystania z VPN, to przede wszystkim trzeba mieć świadomość różnego rodzaju zagrożeń, związanych z pełną transparentnością aktywności w niezabezpieczonej sieci, w tym wysokiego ryzyka przechwycenia naszych tzw. danych wrażliwych. Surfując po internecie, w każdej chwili jesteśmy narażeni na atak ze strony cyberprzestępców, którzy potrafią wykraść cenne dane, informacje o aktywności w sieci, poufne dokumenty czy przechwycić różne kody dostępowe do poczty albo bankowości internetowej. Nie potrzeba dużej wyobraźni, żeby domyśleć się przykrych skutków takich zdarzeń. Niebezpieczeństwo szczególnie czyha w całkowicie publicznych i darmowych sieciach WiFi, z którymi łączyć się można w coraz większej liczbie miejsc (np. w restauracjach, na dworcach, strefach aktywności plenerowych czy hotelach).

O czym jeszcze należy wiedzieć

Warto pamiętać, iż w wielu krajach niektóre treści lub usługi świadczone za pośrednictwem internetu są cenzurowane. Dotyczy to przeróżnych obszarów, m. in. portali społecznościowych, serwisów bukmacherskich i hazardowych, platform TV (np. Netflix) czy nawet gier, na dostęp do których często nakłada się terytorialne ograniczenia. Możliwości VPN sprawiają, że serwery otrzymują informację o rzekomym lokalnym pobycie danego użytkownika, podczas, gdy w rzeczywistości przebywa on w innym kraju, często oddalonym nawet o tysiące kilometrów. O faktycznym celu użytkowania bramy VPN – zawsze decyduje sam użytkownik. Nie ma znaczenia czy jest to zabawa (oglądanie filmów, gry, użytkowanie serwisów rozrywkowych), cele prywatne (np. przeglądanie poczty, zakupy online) czy potrzeby natury zawodowej – zadaniem VPN jest zapewnienie anonimowości i pełnej ochrony prywatności, a tym samym bezpieczeństwa.

Źródło i więcej informacji: https://www.dobryvpn.pl/

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner