Wydawać by się mogło, że dokumenty urzędowe są ważne w każdym kraju. W rzeczywistości jednak nawet tak ważne dokumenty, jak akty notarialne czy dyplomy w innych krajach będą wymagały odpowiedniego poświadczenia- albo legalizacji zwykłej, albo apostille MSZ. Czym są te poświadczenia, w jakich państwach są wymagane i w jaki sposób je zdobyć?
Czym jest legalizacja dokumentów?
Legalizacja dokumentów to nic innego, jak poświadczenie ich wiarygodności. Wymagana jest w wielu krajach, a służy sprawdzeniu wiarygodności petenta. Kiedy np. ubiegasz się o pracę, masz odpowiednie wykształcenie potwierdzone dyplomem, dyplom ten musi zostać poświadczony.
Czym jest Apostille?
Apostille to specjalne poświadczenie dokumentów, które są przeznaczone do obrotu prawnego w tych krajach, które podpisały Konwencję Haską. Apostille wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, chyba, że dokumenty, które mają być poświadczone, zostały wydane przez placówkę oświatową. Wówczas takie poświadczenie może wydać Ministerstwo Edukacji Narodowej albo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Apostille MSZ musi być przedstawione wówczas, gdy dany dokument chcemy wykorzystać w innym kraju, który podpisał Konwencję Haską. Dotyczy to oczywiście dokumentów wielkiej wagi, dokumentów urzędowych. Do takich dokumentów można zaliczyć akty stanu cywilnego, wszelkie dokumenty sądowe, akty notarialne, dyplomy czy wypisy rejestrów.
W jaki sposób dokonać legalizacji dokumentów?
Krajem, który wymaga legalizacji dokumentów jest m.in. Arabia Saudyjska. W jaki sposób otrzymać legalizację dokumentów? Najlepiej jest skorzystać z wyspecjalizowanej w tym temacie firmy. Legalizacja dokumentów eksportowych jest tematem dość skomplikowanym, firma legalizacyjna zajmie się tym za nas. Wystarczy jedynie złożyć wniosek, by otrzymać legalizację dokumentów. Jeśli chcemy zająć się tym sami, wniosek o legalizację czy apostille musimy wysłać na adres Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Legalizacja, czy apostille?
Legalizacja zwykła nie jest tym samym, czym jest apostille. Mówiąc najprościej, apostille obowiązuje w krajach, które są stronami Konwencji Haskiej, legalizacja zwykła natomiast obejmuje dokumenty, których przeznaczeniem jest wykorzystanie w krajach nie będących stroną Konwencji Haskiej. Uzyskanie poświadczenia od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w przypadku zwykłej legalizacji wymaga dodatkowego poświadczenia w konsulacie docelowego kraju. Legalizacja dokumentów do Arabii Saudyjskiej również wymaga takiego poświadczenia.