Gdzie przydaje się płytka drukowana?

Płytki pcb to inaczej płytki drukowane. Są z zasady wykonane z różnych materiałów, które mają właściwości przewodzące, a ich zadaniem jest podtrzymanie i łączenie elementów gniazdowych, które są montowane powierzchniowo. Płytki uniwersalne to płaski arkusz izolacyjny, który powstał z włókna szklanego, kompozytu epoksydowego lub też innego materiału laminowanego. Poprzez montaż powierzchniowy poprzez gniazda  można podłączyć takie elementy jak tranzystory, rezystory oraz inne układy scalone, które są wykorzystywane w każdym urządzeniu elektronicznym.

Co to jest płytka pcb?

Płytka drukowana z obwodem mechanicznym ma za zadanie łączyć komponenty elektryczne lub elektroniczne z wykorzystaniem ścieżek przewodzących. Poza tym do montażu powierzchniowego stosuje się także podkładki i inne elementy wytrawione z jednej lub więcej warstw blachy miedzianej laminowanej. Można również między warstwami arkusza nieprzewodzącego podłoża umieszcza się pola lutownicze. Zazwyczaj płytka pcb jest sztywna i płaska, choć niektóre materiały są na tyle elastyczne, że samą płytkę można umieścić nawet w trudno dostępnym miejscu. W obudowach smd wykorzystują się tworzywa sztuczne, kompozyty z włókna szklanego oraz żywicę. To rodzaj materiału izolacyjnego, a do montażu podzespołów elektronicznych najczęściej wykorzystywane są ścieżki miedziane lub wykonane z innych materiałów.

Zastosowanie płytki pcb

Płytki drukowane nie są wynalazkiem naszych czasów, choć ich zastosowanie cały czas ewoluuje. Po raz pierwszy z tego elementy skorzystano w 1936 w radioodbiorniku, ale masowo zaczęła być stosowana w latach 50. ubiegłego stulecia. Oczywiście do teraz płytka obwodu drukowanego dość mocno się zmieniła, co też niewątpliwie przekłada się na popularność tego rozwiązania. To jeden z ważniejszych elementów urządzeń elektronicznych, który jest odporny na obróbkę chemiczną oraz szereg czynników zewnętrznych. Pierwotnie listwy metalowe czy też pręty łączyły duże elementy elektroniczne, które były montowane na drewnianych podstawach. Teraz spotkać można płytkę pcb o bardzo zminiaturyzowanej formie.

Jak zrobić płytkę pcb?

Płytki PCB dzieli się ze wnętrzu na częstotliwości, liczbę warstw oraz zastosowane podłoże, w jakim znajdują się obwody drukowane. Przede wszystkim wydziela się więc jednostronne czy też jednowarstwowe, dwustronne/dwuwarstwowe, wielowarstwowe, elastyczne, sztywne, sztywno-elastyczne, a także płytki o wysokiej częstotliwości oraz drukowane z aluminium. Podstawowym rodzajem są ocz wyście płytki jednostronne. W tym wariancie jedna strona jest pokrywana cienką warstwą metalu – zazwyczaj miedzi. Ochronna maska pokrywa lutowniczą wierzchnią część, a na niej znajduje się powłoka sitodruku. Jednostronne płytki uniwersalne są przede wszystkim tanie i masowo wykorzystywane w prostych obwodach. Znaleźć je można w czujnikach mocy, przekaźnikach czy elektronicznych zabawkach. Z tego typu połączeniami elektrycznymi można się spotkać na każdym kroku – w kamerach, radiu, kalkulatorach czy też drukarkach i zasilaczach oraz w wielu innych miejscach.

Natomiast dwustronna płytka PCB z obu stron będzie miała przewodzące warstwy. Ma także otwory, które pozwalają mocować części dowolnie. Stosuje się w tym wypadku technologię przewlekaną lub też montaż powierzchniowy. Zastosowanie dwustronnych płytek widać na przykład w systemach telefonii komórkowej, monitorowaniu mocy, sprzęcie testowym, wzmacniaczach. W przypadku montażu powierzchniowego widoczne są małe przewody, które w procesie lutowania bezpośrednio mocuje się do płytki. Staje się ona powierzchnią okablowania dla wielu różnorodnych komponentów. To oszczędność miejsca oraz możliwość wykorzystania całego potencjału elektroniki.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner