Nie ulega wątpliwościom fakt, iż między komputerem stacjonarnym, tak zwanym PC, a laptopem istnieją bardzo spore różnice. I to nie tylko pod względem mobilności, czy rozmiarów samego urządzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich wad oraz zalet poszczególnych rozwiązań, oraz przede wszystkim jasne określenie swoich preferencji.
Przyszły użytkownik, chcąc dokonać trafnego zakupu musi w pierwszej kolejności określić, w jakim celu oraz w jaki sposób wybrany sprzęt będzie wykorzystywany. Odpowiedź na te pytania znacząco ułatwi podjęcie właściwej decyzji.
Zalety PC – co warto wziąć pod uwagę?
Komputery stacjonarne to przede wszystkim mała mobilność, ale i znacznie większe możliwości techniczne. W zasadzie biorąc pod uwagę nawet tą samą półkę cenową zdecydowanie lepszy sprzęt można znaleźć w przypadku tak zwanych pecetów, nie zaś laptopów. Dodatkowo, komputery te niemal z łatwością można rozbudowywać o dodatkowe podzespoły, co z kolei przekłada się na jeszcze większy wzrost wydajności sprzętu, jak również dopasowanie do indywidualnych wymagań samego użytkownika.
PC charakteryzują się większą liczbą wyjść oraz portów, dzięki czemu można do nich podłączyć większą liczbę urządzeń. Kolejną zaletą jaką warto rozważyć jest również fakt samej naprawy sprzętu – bowiem w przypadku urządzeń stacjonarnych jest ona z zasady znacznie prostsza w porównaniu do laptopów.
Komputer stacjonarny to także możliwość idealnego dopasowania wielkości oraz wysokości monitora, klawiatury, czy myszki – choć wybór tej ostatniej jest możliwy także przy zakupie laptopa. Dzięki temu praca jest bardzo przyjemna, wygodna, a przy tym zdrowa dla kręgosłupa, szyi i oczu.
Komputer stacjonarny – dla kogo?
Wybór urządzenia stacjonarnego oznacza przede wszystkim nic innego jak brak możliwości pracy mobilnej. Komputer ten zupełnie nie nadaje się do podróżowania, idealnie za to sprawdza się zarówno w pracy biurowej, jak w pokoju każdego miłośnika e-sportu. Dlaczego?
Odpowiedź wydaje się niemal oczywista – rozgrywka turniejowa, nie tylko ta zawodowa jest dużo łatwiejsza i przyjemniejsza gdy sprzęt posiada mocne podzespoły. Mowa więc o rozwiniętej karcie graficznej i procesorze, a także dużej pojemności pamięci RAM, którą odznaczają się właśnie komputery stacjonarne.
Zalety i wady laptopów
To co rzuca się niemal na pierwszy rzut oka to niewątpliwa mobilność urządzenia. Laptopy są stworzone do pracy w terenie. Wbudowany akumulator umożliwia komfortową pracę nawet przez kilka godzin bez konieczności zasilania. Sprzęt jest cichy i lekki. Poza tym nie wymaga żadnych dodatkowych zakupów – monitora, myszki czy klawiatury.
W odróżnieniu od komputerów stacjonarnych sporą niedogodność w przypadku laptopów stanowi brak możliwości rozbudowy, czy konfiguracji sprzętu. Bowiem wymiana podzespołów okazuje się tutaj znacznie trudniejsza – nawet najmniejsze niedopasowanie w rozmiarze może spowodować problemy z zamknięciem obudowy laptopa.
Dość spory minus stanowi także cena – w przypadku laptopów, z powodu konieczności miniaturyzacji poszczególnych elementów jest ona znacznie większa. Tak więc czasami wybierając sprzęt nawet o gorszych parametrach wydajności należy liczyć się z koniecznością wydania większej ilości gotówki. Nieco zaskakujące prawda? Jednak za wygodę warto dopłacić, a tej nie można odmówić laptopom. Możliwość podróżowania, cichej pracy w godzinach nocnych, czy zajmowania znacznie mniejszej powierzchni na biurku – nie sposób nie docenić tych zalet urządzenia.