Współcześnie nie ma technicznych przeszkód, aby pojedyncza karta SIM była źródłem Internetu… dla całej rodziny. Dowiedz się, jak to działa, ile kosztuje i przede wszystkim czy ma w ogóle sens.
Internet na kartę jako domowy – jak to działa
Na rynku nie brakuje specjalnych routerów, w których umieszcza się kartę SIM. Wówczas nie potrzeba np. światłowodu czy innej formy Internetu stacjonarnego, aby zapewnić bezprzewodowe połączenie z siecią w mieszkaniu. Karta SIM korzysta z pakietu danych przypisanego do jej numeru niezależnie od tego, czy działa on na abonament, w systemie prepaid, czy mixie. Router na kartę SIM rozprowadza sygnał przed Wi-Fi, z czego korzysta całe gospodarstwo domowe, np. na telewizorze, laptopie czy smartfonach.
Karty SIM z dużym pakietem danych to częsty dodatek w ofertach abonamentowych dla klientów indywidualnych oraz firmowych. Operatorzy chętnie „dorzucają” dodatkową kartę do pakietów dla całej rodziny czy mikroprzedsiębiorstwa. Użytkownicy nie wkładają jej do jednego z posiadanych telefonów, ale od razu umieszczają w routerze. Oferty polskich operatorów – również w zakresie pakietów danych – w każdej chwili sprawdzisz na stronie komorkomat.pl.
Internet na kartę do użytku domowego – zalety
Na początek rozważmy najważniejsze atuty Internetu na kartę jako domowego łącza.
1. Elastyczne możliwości finansowe
Gdy decydujesz się na standardowy Internet stacjonarny, to jego ramy są dość sztywne – np. podpisujesz umowę abonamentową na 24 miesiące, co miesiąc płacisz stałą kwotę za nielimitowany dostęp do Sieci ze wskazaną szybkością. Bez względu na to, czy w danym okresie rzeczywiście korzystasz z Internetu intensywnie, czy nie, płacisz zawsze tyle samo – zwykle co najmniej kilkadziesiąt zł.
Internet na kartę stwarza o wiele bardziej elastyczną perspektywę. Być może dodatkowa karta SIM jest w tym celu częścią dużego, atrakcyjnego pakietu od operatora albo kupujesz ją w ramach doładowania pre-paid, bo chcesz z niej korzystać tylko kilka miesięcy, mając w perspektywie przeprowadzkę. Pakiet danych jest ograniczony, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby szybkim przelewem zwiększyć go w miarę aktualnych potrzeb.
2. Wygoda użytkowania
Podstawowe routery Wi-Fi na kartę SIM wyglądem i wymiarami przypominają zwykłe pendrive’y, dlatego bez trudu schowasz je do kieszeni i znajdziesz dla nich miejsce. Co więcej, Internet mobilny zawsze możesz zabrać ze sobą w podróż, np. na wakacje. Tym samym będąc nawet setki kilometrów od domu, możesz cieszyć się stałym dostępem do Sieci, np. na laptopie czy urządzeniach mobilnych.
Internet na kartę do użytku domowego – wady
1. Ograniczenia szybkości i pakietu danych
Pod względem szybkości i jakości transmisji danych Internet mobilny na ten moment ustępuje najlepszym ofertom światłowodowym, które stają się standardem w ofertach abonamentowych internetu stacjonarnego. Poza tym dla wielu użytkowników minusem będzie ograniczony pakiet danych. Pamiętajmy, że szczególnie strumieniowe odtwarzanie video (np. seriali na Netflixie czy teledysków i vlogów na YouTube) oznacza bardzo duże zużycie danych.
2. Nie dla każdego
Drugi minus jest pokłosiem pierwszego. Choć Internet na kartę nadaje się do użytku domowego, to nie dla każdego będzie atrakcyjną formułą. Mowa np. o graczach, którzy do rozrywki sieciowej potrzebują stałego, niezawodnego łącza, najlepiej o jak najszybszej prędkości na rynku.
Podsumowanie
Czy to ma sens? Tak, ale nie w każdym przypadku. Oceń plusy i minusy Internetu na kartę do użytku domowego, a najlepszą ofertę kart znajdziesz na poniższej stronie https://komorkomat.pl/na-karte/.