Naukowcy planują przeanalizować ponad 1,6 miliona skanów mózgu za pomocą sztucznej inteligencji (AI), aby opracować narzędzie do przewidywania ryzyka demencji wśród pacjentów.
Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersytetu w Dundee przeanalizują skany CT i MRI pacjentów ze Szkocji, zebrane na przestrzeni ponad dekady, w ramach globalnego projektu badawczego NEURii.
Zespół wykorzysta AI i uczenie maszynowe do powiązania danych obrazowych i rejestrów zdrowotnych, aby znaleźć wzorce, które mogą pomóc lekarzom lepiej określić ryzyko rozwoju demencji u danej osoby. Prognozy wskazują, że liczba osób żyjących z demencją na świecie może wzrosnąć niemal trzykrotnie (do 153 milionów) do 2050 roku. Stanowi to zagrożenie dla sprawnego działania systemów opieki zdrowotnej i społecznej.
Celem naukowców jest stworzenie narzędzi cyfrowych, które radiolodzy mogliby wykorzystać podczas skanowania pacjentów, aby możliwie szybko diagnozować chorobę. Narzędzia te mogłyby także przyczynić się do rozwoju bardziej precyzyjnych metod leczenia demencji.
Współkierownik projektu, Prof. Will Whiteley z Centrum Nauk Klinicznych w Edynburgu, stwierdził: „Lepsze wykorzystanie skanów mózgu do przewidywania demencji umożliwi lepsze zrozumienie tej choroby i wcześniejszą diagnozę, co z kolei ułatwi rozwój nowych metod leczenia”.