AOC i2781FH – test 27-calowego monitora z technologią AH-IPS

Rozpakowanie oraz pierwsze wrażenie.

Monitor trafił do mnie zapakowany w kolorowy, biało – niebieski karton. Producent umieścił na nim zdjęcia produktu oraz najistotniejsze informacje w postaci infografik, mające zachęcić potencjalnego klienta do zakupu. Przyznam szczerze, że grafik wywiązał się z zadania.

AOC i2781FH zabezpieczony był dwiema połówkami styropianu. Pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu  to ciekawa, designerska podstawka, wykonana z metalu pomalowanego na srebrny kolor. Jest ona na stałe przymocowana do panelu.

Z  początku miałem obawy co do jakości (stabilności) tego rozwiązania, ale postawiwszy monitor na biurku szybko jest rozwiałem. Panel pewnie spoczywa na blacie i raczej daleko mu do chybotania przy małych drganiach.

Przejdźmy do omówienia samego panelu. Producent zastosował matową matrycę AH-IPS o przekątnej 27 cali. Boczne i górna ramka/-i o szerokości 9 mm są integralną częścią matrycy. Dodatkowo matrycę okala błyszcząca ramka o szerokości 2 mm + 1mm prześwit między ramką, a matrycą. Spasowanie tego elementu mogłoby stać na wyższym poziomie. Dodatkowa ramka pod wpływem nacisku potrafi się odkształcić o 1 mm od matrycy (szczególnie w górnych rogach). Dolna ramka o szerokości 17 mm wykonana jest z połyskującego plastiku, który jest podatny na palcowanie. Na jej środku znajduje się srebrne logo producenta.

Spoglądając nieco w lewo widzimy legendę menu, która nie jest podświetlana. Zmiana ustawień monitora w egipskich ciemnościach będzie wymagała dodatkowego skupienia i cierpliwości.  Tuż obok znajduje się dioda, która w czasie pracy monitora świeci się na biało (prawie jej nie widać), a w stanie czuwania na pomarańczowo.

Przyciski sterujące (w liczbie 5 sztuk) umieszczone są pod spodem, nieco z tyłu. Nie jest to super wygodne i intuicyjne rozwiązanie, ale powiedzmy sobie szczerze – bardzo rzadko dokonujemy zmian w pracy monitora – zaś samo włączanie/wyłączanie monitora nie powinno stanowić większego problemu.

  • Wciśnięcie pierwszego przycisku (zaczynając od lewej strony) umożliwia wybór źródła podłączenia monitora (D-Sub, HDMI1, HDMI2). Służy on również jako przycisk powrotu, gdy przejdziemy już do głównych ustawień menu.
  • Drugi (strzałka w lewo) umożliwia zmianę ostrości obrazu (Clear Vision), dostępne opcje: wyłączone, słaby, średni, silny. Gołym okiem widać różnicę w ostrości obrazu, gdy ta opcja jest włączona (acz większych różnic między słabym natężeniem, a silnym nie widać).
  • Trzeci (strzałka w prawo) pozwala regulować głośność podłączonych pod monitor słuchawek, głośników. Obydwie strzałki służą również do poruszania się po menu.
  • Czwarty przycisk przenosi nas do głównego menu oraz pełni funkcję potwierdzającą.
  • Piątym przyciskiem włączamy/wyłączamy monitor.

Tył monitora został wykonany z tego samego rodzaju plastiku co przednia, dolna ramka. Powierzchnia ta z powodzeniem może posłużyć jako dodatkowe lustro w domu : )

W dolnym, lewym rogu wytłoczono logo producenta, zaś blisko środka umieszczono gniazdo Kensington Lock oraz złącza: 2x HDMI, D-Sub, wejście słuchawkowe oraz zasilania.

Sam panel jest cienki, jego grubość wynosi 11 mm (pomiar dokonany w najcieńszym miejscu).  AOC i2781FH został zaprojektowany tak, aby dumnie prezentować się na biurku.

Z tego powodu pozbawiono go otworów do montażu ściennego VESA.

Panel możemy regulować w zakresie -5/20o.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner