AS6302T w codziennym zastosowaniu, czyli kolejny NAS ze stajni Asustora

Ale to już było, czyli wygląd i zestaw.

AS6302T to kolejny produkt Asustora dedykowany do użytku w domu lub niewielkich firmach, więc powinien oferować szeroki zakres funkcji i możliwości multimedialnych. Jednak zanim napiszę  o oprogramowaniu przyjrzę się jak wygląda dysk i co otrzymujemy w zestawie. W kwestii opakowania kolejny NAS z oznaczeniem AS6 nie przynosi żadnych różnic.

Dysk zapakowany jest, podobnie jak poprzednik, w karton  utrzymany w jasnych kolorach, na którego bokach zobaczymy fotografię  AS6302T, trochę danych oraz informacje o obsługiwanych aplikacjach. We wnętrzu opakowania dysk spoczywa między dwiema piankowymi wytłoczkami, które skutecznie chronią go podczas transportu. Oprócz AS6302T, w kartonie znajduje się niewielkie szare pudełko, w którego wnętrzu znajdziemy akcesoria niezbędne do funkcjonowania dysku. Są  tam  między innymi zasilacz , niezbyt długie  kable sieciowe, śrubki służące do montażu dysków oraz trochę „papierologii”.

Na pierwszy rzut oka opisywany NAS nie różni się z zewnątrz od AS6102T, ale to mylne wrażenie (zainteresowanych odsyłam do opisu  AS6102T). Aby dostrzec różnice należy się dokładnie przyjrzeć, różnic można się też doszukać w specyfikacji obu modeli .

W przypadku AS6302T wygląda ona następująco:

Specyfikacja techniczna
Procesor:  Intel Celeron J3355 Dual-Core 2.0 GHz (burst up 2.5GHz) Processor
Pamięć:  2GB SO-DIMM DDR3L
Memory Module Pre-installed: 2GB (2 x 1GB)
Total Memory Slots: 2
Memory Expandable up to: 8GB (2 x 4GB)
Support mixed capacity
HDD:  2x HDD 2.5″ / 3.5″ SATA II/ III or SSD
Maximum Internal Raw Capacity: 24 TB  (12 TB HDD X 2, Capacity may vary by RAID types)
Maximum Drive Bays with Expansion Unit: 14
Maximum Raw Capacity with Expansion Units : 168 TB  (12 TB HDD X 14, Capacity may vary by RAID types)
Porty/komunikacja: USB 3.0 x 4 (Type A x3, Type C x1)
Network: Gigabit Ethernet x 2
Output: HDMI 2.0 x 1, S/PDIF x1
Infrared Receiver
Audio Output: S/PDIF
System operacyjny :  ADM
Wspierane języki: 19 w tym :Deutsch, English, Français, Italiano, Nederlands,Русский, ,Polski, Svenska, Dansk, Norsk, Suomi, Português,Türkçe, Español, Magyar
Protokoły sieciowe: CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
Syemy plików: Internal Disk: EXT4
External Disk: FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+, exFAT
Chłodzenie: 70mm x 1
Zasilanie: Power Supply Unit / Adapter: 65W x1
Wymiary: 163.5(H) x 108(W) x 230(D) mm
2 kg
Certyfikaty: Certification: FCC, CE, VCCI, BSMI, C-TICK
Gwarancja : 3 lata

W przypadku opisywanego egzemplarza, z zewnątrz można  dostrzec dwie różnice: zastosowano inny rodzaj sanek na dyski, z zabezpieczeniem przed wysunięciem (dotyczy opisywanego egzemplarza) oraz z tyłu obudowy pojawił się port USB 3.0 w wersji C, otrzymujemy zatem do dyspozycji 4 porty USB 3.0.

Reszta zewnętrznej specyfikacji  jest praktycznie identyczna z wcześniej opisywanym AS6102T, czyli wymiary  163,5 x 108 x 230 mm, masa całkowita 2 kg, a stonowana stylistyka i ciemne barwy dają pozytywne wrażenie i mogą się podobać. Elementy obudowy są dobrze spasowane, ergonomicznie rozmieszczone przełączniki, porty i diody informacyjne ułatwiają obsługę urządzenia. Oprócz wymienionych USB na tyle dysku znajdziemy jeszcze dwa gniazda Gigabit Ethernet, HDMI, S/PDIF, blokadę Kensington, złącze zasilające i perforację dla 70-milimetrowego wentylatora.
We wnętrzu obu modeli można za to doszukać się kolejnych różnic.

W AS6302T zastosowano procesor Celeron J3355 Dual-Core działający standardowo z zegarem 2.0 GHz, a w trybie turbo do 2,5 GHz. Należy on do rodziny Apollo Lake i wykonany jest w 14nm procesie technologicznym, posiada 2 rdzenie, zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 500, a jego TDP wynosi 10W. Zgodnie z informacjami producenta zastosowanie powyższego procesora powinno zwiększyć, względem poprzednich serii, wydajność dysku ok. 30 %, przy jednoczesnym zachowaniu tego samego zapotrzebowania na energię.

Zwiększenie wydajności podsystemu graficznego pozwoliło na zastosowanie w AS6302T wyjścia HDMI w wersji 2.0, które umożliwia oglądanie materiałów w rozdzielczości 4K 60/50P. Poprzednik miał zainstalowane HDMI w wersji 1.4 i pozwalał na oglądanie materiałów 4k 30P. Procesor wspierany jest, podobnie jak u poprzednika, przez 2 GB pamięci SO-DIMM DDR3L, którą możemy rozszerzyć maksymalnie do 8 GB. Dysk, podobnie jak wcześniej opisywane modele Asustora, działa pod kontrolą systemu ADM, czyli Linuxa z autorską nakładką graficzną. W przypadku opisywanego egzemplarza była to wersja  3.2.1 RKU4,

ale w niedługim czasie można się spodziewać kolejnych wersji, gdyż producent w dość regularnych odstępach czasu dostarcza do swoich produktów uaktualnienia poprawiając tym samym
ich wydajność, bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner