AS6302T w codziennym zastosowaniu, czyli kolejny NAS ze stajni Asustora

W praktyce.

Większość ludzi słysząc hasło NAS (od ang. Network Attached Storage) wyobraża sobie pudełko, które odpowiada za przechowywanie ich danych. Nic bardziej mylnego, takie zastosowanie dysków NAS już dawno odeszło do lamusa. Dziś są to pełnoprawne komputery,  oparte zwykle o architekturę x86 oferujące nie tylko przestrzeń dyskową, ale przede wszystkim przyjazne użytkownikowi środowisko multimedialne zapewniające dostęp do treści z każdego miejsca na ziemi, w którym dostępny jest Internet. Taki jest też ADM, czyli system, pod kontrolą którego pracują urządzenia Asustora.

ADM to nic innego jak Linux z graficzną nakładką autorstwa Asustora. Umożliwia łatwe zarządzanie AS6302T, dzięki dostępnym opcjom możemy skorzystać z wielu funkcji, między innymi: podpiąć system monitoringu (w obrębie darmowej licencji może obsługiwać do 4 kamer IP), daje możliwość synchronizacji danych z popularnymi chmurami Google, Apple czy Microsoft, oddaje do dyspozycji zintegrowaną zaporę, czy bogaty zestaw  modułów multimedialnych służących przeglądaniu zdjęć, filmów czy słuchaniu muzyki. Nie zabrakło także obsługi aplikacji działających na smartfonach. Dodatkowo spore możliwości mogą być rozszerzone po zainstalowaniu aplikacji dostępnych w APP Central, przeglądając oferowane oprogramowanie ciężko się doszukać jakichkolwiek braków.

Znajdziemy tam między innymi  przeglądarki internetowe, menadżer maszyn wirtualnych, multimedialny kombajn KODI, pakiet LIbreOffice, czy też klienta pobierania uTorrent. Obsługa AMD jest prosta i intuicyjna, a dzięki obsłudze 19 popularnych języków (w tym Polski) prawie każdy powinien dać sobie radę z obsługą urządzenia. Jednak zanim przyjdzie nam skorzystać z możliwości AS6302T należy przejść proces instalacji. W przypadku testowanego modelu za przestrzeń dyskową odpowiadały dwa dyski Seagate IronWolf 1 TB.

Proces inicjowania działania dysku jest prosty i intuicyjny, użytkownik do wyboru ma dwie drogi szybką lub bardziej zaawansowaną. Ja skupię się na prostej konfiguracji, która prowadzi nas krok po kroku. Graficzny interfejs i proste polecenia ułatwiają całą konfigurację, którą rozpoczynamy od ustalenia nazwy naszego serwera i hasła dla konta administratora. W kroku tym możemy też wybrać, czy dyski zainstalowane w zatokach mają działać w RAID i w jakiej jego wersji. Nie musimy przy tym wiedzieć  czym różni się np. RAID 0 od RAID 1, gdyż wybieramy  np. między maksymalną pojemnością, a opcją zrównoważoną, a system sam dobierze odpowiednie ustawienia.  Gdy już wszystkie ustawienia zostaną zainicjowane, zostaniemy poproszeni o zalogowanie do profilu Asustor ID, jeśli takie posiadamy lub założenie nowego. Bez tego nie będziemy mogli korzystać ze zdalnego dostępu do NAS-a i funkcji takich jak EZ-Connect.

Kolejny krok, to wybór przeznaczenia naszego AS6302T, możemy zdecydować czy bardziej zależy nam na funkcjach multimedialnych, czy też biznesowych, a może potrzebne nam są aplikacje z obu zastosowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oznaczyć oba proponowane profile i zainstalować aplikacje w nich dostępne. Po zakończeniu całej procedury możemy przejść do ustawień  szczegółowych. Tu także produkt Asustora przychodzi nam z pomocą podpowiadając kolejne kroki.

Jeżeli chcemy mieć możliwość korzystania z zasobów naszego dysku, z każdego miejsca na świecie, należy uruchomić funkcję EZ-Connect.

Do tego potrzebne jest wspomniane wcześniej konto Asustor ID. Gdy już dopełniliśmy tej formalności, w ustawieniach w zakładce  EZ-Connect odznaczamy chęć włączenia usługi, wpisujemy nazwę naszej chmury i klikamy zastosuj. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i usługa zostanie włączona, możemy korzystać z pełnego dostępu do AS6302T.

Jakby tego było mało, Asustor udostępnia także oprogramowanie mobilne ułatwiające obsługę testowanego dysku.

Znajdziemy tam zarówno kombajn zarządzający praca AS6302T (AiMaster),
jak i aplikacje dedykowane do:

  • przeglądania plików zapisanych na dysku, AiData;
  • zarządzania zdjęciami AiFoto,
  • odtwarzania muzyki AiMusic,
  • zdalnego sterowania AiRemote,
  • pobierania AiDownload,
  • obsługi monitoringu AiSecure,
  • odtwarzania filmów AiVideos;

Aplikacje są proste i intuicyjne w obsłudze, konfiguracja nie powinna nastręczać większych problemów.

Skoro już wszystko ustawione można zabrać się za testy. Scenariusz obejmował działania najbardziej zbliżone do rzeczywistych warunków funkcjonowania NASa w domu, czyli kopiowanie na serwer i pobieranie kilku rodzajów plików. Plik video 2,5 GB, folder ze zdjęciami 3,6 GB oraz ISO 4,1 GB. Scenariusz obejmował testy dla RAID0 i 1. Dodatkowo, w trakcie testów mierzony był pobór energii elektrycznej.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner