Asus GTX 1080 Strix Gaming z bliska.
Przejdźmy zatem do głównej bohaterki tego tekstu. Kartę GTX 1080 Strix Gaming otrzymujemy w dość sporym kartonie utrzymanym w ciemnej kolorystyce. Na jego froncie widzimy zdjęcie GTX 1080 Strix Gaming w sąsiedztwie „świecącego” logo STRIX, które jest bezpośrednio powiązane z logo technologii AURA widocznym w dolnym lewym rogu. Na tyle kartonu Asus umieścił informacje o najważniejszych technologiach jakie zaimplementowano w prezentowanym modelu.
Po wydobyciu karty z opakowania okazuje się, że jest ona naprawdę sporych rozmiarów, które wynoszą odpowiednio 29,8 x 13,4 x 4 cm. Informację tę należy wziąć pod uwagę szczególnie przy mniejszych obudowach. Wraz z kartą otrzymujemy raczej standardowy zestaw akcesoriów, który dostarczony jest w tekturowej teczce.
- sterowniki,
- instrukcja,
- przejściówki do zasilania,
- rzepy do spięcia kabli.
Po bliższych oględzinach karta sprawia wrażenie solidnej, dobrze wykonanej konstrukcji. Wrażenie to potęguje dość spora waga, która jest uzasadniona przy tak dużym chłodzeniu. Na szczęście, mimo trzech wentylatorów i dość pokaźnego radiatora, konstrukcja zajmuje „tylko” dwa sloty, przez co nie będzie kolidowała z niższymi slotami. Jest to kolejna ważna informacja, szczególnie, jeśli planujemy budowę układu z multi-GPU.
Skoro już o chłodzeniu mowa to, mamy tu do czynienia z konstrukcją DirectCU III. Za odprowadzanie nadmiaru ciepła odpowiada 5 rurek cieplnych bezpośrednio stykających się z rdzeniem GPU. Radiator został podzielony na dwie części. Pierwsza znajduje się bezpośrednio nad rdzeniem. Druga znajduje się nad sekcją zasilania i wyposażona jest w dodatkową płytkę stykającą się ze wspomnianą sekcją.
W środkowej części karty rurki cieplne pozbawione są finów odprowadzających ciepło. Za rozpraszanie ciepła odpowiadają trzy wentylatory Wing-Blade. Chłodzenie to konstrukcja półpasywna, dzięki czemu przy niewielkim obciążeniu GPU, wentylatory przestają się kręcić, a temperatura karty oscyluje w granicach 40-45 st. C. Pod obciążeniem karta dopasowuje prędkość wentylatorów tak, aby temperatura oscylowała w granicach 70-72 st. C.
W przypadku mojej NZXT S340 temperatura ustabilizowała się na 72 stopniach przy 2000 obr./min.
Układ chłodzenia w GTX 1080 Strix Gaming został obudowany plastikową osłoną o nieregularnych ostrych krawędziach. Dzięki temu karta zyskała atrakcyjny, drapieżny wygląd. Dodatkowo obudowa posiada wycięcia, w których umieszczono diody RGB, stanowiące część wspomnianej już technologii AURA.
Karta została zbudowana na czarnym laminacie, który idealnie współgra z również czarnym metalowym backplatem, odpowiadającym za usztywnienie całej konstrukcji. Na płytce usztywniającej znalazły się ciekawe, ostre wzory imitujące ścieżki drukowane lub błyskawice. Znajdziemy tu też logo ASUS i STRIX oraz wycięte białe logo ROG, które również zostało podświetlone diodami LED.
Zasilanie do karty graficznej GTX 1080 Strix Gaming doprowadzane jest przez dwie wtyczki 6 i 8 pin umieszczone w tylnej części laminatu. Sekcja zasilania to konstrukcja 8+2 fazowa, została zbudowana z wykorzystaniem podzespołów Super Alloy Power II poprawiających wydajność oraz zmniejszających straty energii. Do komunikacji karty z komputem służy złącze PCI-E 3.0 (x16). Z kolei konfiguracja multi-GPU wspierana jest przez podwójne złącze SLI umieszczone w górnej części laminatu.
Na uwagę w samej konstrukcji GPU zasługuje fakt wyprowadzenia w tylnej części karty dwóch złączy 4 pin służących do podłączenia wentylatorów.
Na dwuslotowym, perforowanym śledziu Asus postanowił umieścić następujące złącza:
- 1x DVI-D,
- 2x HDMI (2.0),
- 2x DisplayPort.
Należy przy tym wspomnieć, że złącze DVI przestało wspierać sygnał analogowy i do jego uzyskania należy zastosować aktywny adapter.