Asustor AS1002T – test dysku sieciowego

Konfiguracja i rzut okiem na panel sterowania.

Na dostarczonej przez producenta płycie CD znajdziemy manuale (jak skonfigurować urządzenie, krok po kroku) + oprogramowanie. Klikamy na „Rozpocznij” i instalujemy Asustor Control Center (ACC).

Po zakończeniu instalacji, odpalamy ACC. Klikamy „Skanuj” w celu znalezienia podłączonego NAS`a. Po chwili pojawi się nam na liście urządzenie ze statusem „Niezainicjowany”, klikamy na tenże status.

Otworzy się przeglądarka, gdzie do wyboru będziemy mieli metodę konfiguracji. Opiszę tą czynność w oparciu o szybką konfigurację. A więc klikamy na „Szybka konfiguracja”.

Pojawi się kolejna strona, gdzie będziemy mogli dokonać zmiany nazwy serwera oraz wprowadzić hasło dostępu do panelu administratora. Dodatkowo dajemy ptaszka przy komunikacie „Potwierdzam, że zapoznałem się…”. Klikamy na strzałkę w prawo (dalej).

Teraz kilka minut (2-3 min) potrwa proces inicjalizacji. Po jego ukończeniu pojawi się okienko dot. rejestracji NAS`a. Po rejestracji urządzenia, wyświetli się główne menu z ekranem powitalnym.

Standardowo panel administratora składa się 11 głównych kategorii ustawień (na zdjęciu widnieją zainstalowane dodatkowe dwie aplikacje związane ze streamingiem). Nie będę obszernie się rozpisywać na ich temat, jedynie w skrócie je przedstawię (wszystko i tak jest opisane w samouczku).

Kontrola dostępu umożliwia nam dodawanie użytkowników mających dostęp do danych, tworzenie grup czy też decydowanie, które foldery i na jakich zasadach chcemy udostępniać pozostałym użytkownikom.

Monitor aktywności, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się monitorowaniem zużycia zasobów m.in. procesora czy też pamięci ram.

Centrum aplikacji zawiera kilkanaście/-dziesiąt aplikacji wspomagających korzystanie z Asustora. Ja na swoje potrzeby zainstalowałem apkę UPnP (MiniDLNA to, to samo) do strumieniowania plików audio-video do TV.

Pomoc online, to nic innego jak instrukcja obsługi. Opisuje ona każdą opcję znajdującą się w panelu zarządzania.

Kopia zapasowa umożliwia m.in. archiwizowanie danych na dysku znajdującym się w urządzeniu, dysku zewnętrznym czy też w chmurze.

W urządzeniach zewnętrznych widzimy informacje dot. podłączonych urządzeń (tutaj pendrive).

Eksplorator plików pozwala przenoszenie, kopiowanie, usuwanie plików… po prostu zarządzanie nimi w obrębie dostępnych katalogów.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie sieci, więc na temat ustawień znajdujących się w kategorii „Usługi” wiele bym nie napisał. Na szczęście został stworzony wspomniany samouczek, który w przystępny sposób przybliża nam działanie poszczególnych opcji.

Ustawienia zawierają szereg… ustawień. Warto wspomnieć o możliwości ustawienia jasności świecenia diod LED czy też prędkości wentylatora (który na maksymalnych obrotach hałasuje prawie jak odkurzacz).

Zarządzanie przechowywaniem, czyli de facto powierzchnią dyskową, znajdziemy tutaj m.in. S.M.A.R.T.

I na sam koniec „Informacje o systemie”.

Dodatkowo sprzętem możemy zarządzać za pomocą urządzeń mobilnych. Producent oferuje kilka różnych aplikacji, m.in. AiData, która służy do zarządzania plikami. Po zainstalowaniu jej na tablecie, nie było problemów z wykryciem NAS`a i przeglądaniem plików.

 

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner