Asustor AS6102T rzut okiem na sieciowy dysk do biura i do salonu

Co ukrywa się w kartonie?

O opakowaniu nie będę się zbyt wiele rozpisywał, gdyż wspomniałem o nim w filmie. A zatem produkt dociera w kartonie, który utrzymany jest w jasnych kolorach. Na jego bokach producent umieścił zdjęcie AS6102T, informacje techniczne na temat samego urządzenia oraz oprogramowania, pod kontrolą którego działa.

Prezentacja zawartości:

Tytułowym bohaterem dzisiejszego testu, jak już wiecie, jest serwer NAS firmy ASUSTOR o symbolu AS6102T.

Jest to niewielkie, dwudyskowe urządzenie o wymiarach 16,4 x 10,8 x 23 cm i wadze bez dysków ok. 2 kg. Jego cena, w dniu publikacji, oscylowała w granicach 1400 zł. Wykonanie AS6102T nie budzi zastrzeżeń. Obudowa jest solidna, wykonana z plastiku (front) i aluminium, a elementy są dobrze spasowane. Czarny front skrywa dwie zatoki na dyski. Oprócz tego znajdziemy tam logo producenta, przycisk power, diody informujące o stanie pracy serwera oraz port USB 3.0.

Do samego designu urządzenia też nie można się „przyczepić”. Wygląd jest estetyczny i dopracowany stylistycznie, a mimo to kojarzy się bardziej ze sprzętem biurowym niż z dyskiem do salonu pod telewizor. Oczywiście w sprzęcie tego typu nie wygląd jest najważniejszy, a to co znajdziemy we wnętrzu. I tu również nie można mieć wielu zastrzeżeń.

Za sprawne funkcjonowanie serwera odpowiada dwurdzeniowy procesor Intel Celeron 1,6 GHz, który w razie potrzeby może podnieść swoje taktowanie nawet do 2,48 GHz. Wspomagany jest przez 2 GB pamięci ram, które na szczęście można rozszerzyć do 8 GB.

Jak już wcześniej wspominałem, NAS ma wbudowane dwie zatoki, które obsługują dyski SATA3 o wielkości 3,5 i 2,5 cala oraz maksymalnej pojemności do 10 TB.

Dyski instalowane są w metalowych sankach za pomocą śrub. Niestety sanki nie są wyposażone w żaden system tłumiący wibrację i początkowo obawiałem się głośnej pracy urządzenia. Na szczęście projektanci poradzili sobie z tym problemem i żeby usłyszeć pracujący dysk, należy podejść naprawdę blisko AS6102T. Dyski, zainstalowane w kieszeniach, pracują w oparciu o system plików EXT4 i mogą zostać połączone w macierze typu SINGLE, JBOD, RAID 0,1.

Dodatkowo, do portów USB i eSATA, można podłączyć napędy sformatowane w systemach FAT, NTFS, EXT3, EXT4 oraz HFS+ , a skoro wspominałem już o połączeniach, to dysk oferuje dwa złącza Gigabit Ethernet, trzy złącza USB 3.0 (jedno na froncie), dwa złącza USB 2.0, również dwa eSATA, optyczne wyjście audio S/PDIF oraz jedno złącze HDMI.

Dokładna specyfikacja AS6102T wygląda następująco:

Dane techniczne
Procesor Intel Celeron 1,6 GHz Dual-Core (podbijane do 2,08~2,48 GHz)
Pamięć operacyjna 2 GB DDR3 (maks. 8 GB)
Kieszenie na dyski 2
Maksymalna pojemność 20 TB (2 × 10 TB)
Tryb hot-swap Tak
Obsługiwany system plików (dyski wewnętrzne / dyski zewnętrzne) EXT4 / FAT, FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+
Obsługiwane protokoły CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
Obsługiwane dyski twarde 3,5 cala, 2,5 cala / SATA III
Agregacja łączy / Wake on LAN Tak / Tak
Obsługa sieci bezprzewodowych Tak (wymagana zewnętrzna karta Wi-Fi USB)
Samodzielne przywracanie zasilania / Planowane włączanie i wyłączanie Tak / Tak
Obsługiwane typy macierzy RAID Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Obsługiwane urządzenia zewnętrzne Drukarka, moduł Bluetooth, CD/DVD/BD, mysz/klawiatura USB
Funkcja szybkiego kopiowania Tak
Pobór prądu (hibernacja / spoczynek / praca) 0,96 / 9,5 / 16,6 W
Natężenie emitowanego dźwięku 17,7 dB
Złącza 2 × Ethernet, 3 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, 2 × eSATA, HDMI, S/PDIF-OUT
Wymiary 164 × 108 × 230 mm
Waga (bez napędów) 2 kg
Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner