Czy warto tworzyć strony internetowe w kreatorze drag&drop?

Czy warto tworzyć strony internetowe w kreatorze drag&drop?

16/10/2019 1 przez PCElite.pl

Dobra strona www to podstawa dla biznesu. Nie wszystkie przedsiębiorstwa dysponują jednak zasobami, które pozwoliłyby na profesjonalne zbudowanie witryny od podstaw. Często decydują się one na korzystanie z kreatorów typu przeciągnij i upuść (ang. drag and drop). Jak działa takie rozwiązanie? Kto powinien z niego skorzystać? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny produkt? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania w tym artykule.

Czym są kreatory stron www?

Kreatory to, mówiąc w skrócie, narzędzia, które umożliwiają tworzenie stron www bez konieczności kodowania. Na rynku można znaleźć wiele tego typu rozwiązań. Różnią się od siebie stopniem skomplikowania, możliwościami i przeznaczeniem. Ich użytkowników możemy z grubsza podzielić na dwie grupy:

Pierwsza z nich to profesjonalni webdeveloperzy i pasjonaci. W ich rękach kreator to przede wszystkim narzędzie pozwalające na stworzenie interesującego wizualnie i oryginalnego projektu.

Druga – i na niej przede wszystkim skupimy się w tym artykule – to osoby poszukujące sposobu na możliwie szybkie, proste i niewymagające dużych zasobów budowanie witryn. Dużą część tego grona stanowią mali i średni przedsiębiorcy. Dla nich widoczność w internecie to w warunkach konkurencji rynkowej często być albo nie być.

Jak działają kreatory typu przeciągnij i upuść?

Zasada działania kreatorów typu przeciągnij i upuść jest prosta. Przypomina tworzenie kolażu. Tak jak na pustej kartce nakleja się ilustracje, fragmenty rysunków czy figury geometryczne, tak na projekcie strony umieszcza się jej elementy: menu, zdjęcia, formularz kontaktowy itp.

Często stosuje się gotowe szablony. Pozwala to na szybkie stworzenie projektu. Jest to więc rozwiązanie przede wszystkim dla osób, którym zależy na czasie i łatwej obsłudze.

Inne rozwiązania opierają się na tworzeniu projektu od podstaw. Daje to duże możliwości twórcze. Tę opcję wybiorą przede wszystkim osoby, które chcą wyróżnić się wśród konkurencji oryginalnym wyglądem witryny.

Dla kogo?

Kreatory typu przeciągnij i upuść można polecić 3 grupom. Po pierwsze, osobom, które chcą stworzyć stronę www szybko, łatwo i małym nakładem środków. Po drugie, użytkownikom, którym zależy na stworzeniu wyróżniającego się projektu. Po trzecie, webdeveloperom i osobom, zaczynającym przygodę z profesjonalnym projektowaniem stron.

Wybierając konkretne rozwiązanie musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na początku trzeba określić cel, do jakiego ma posłużyć. Chcemy stworzyć prostą stronę lokalnej firmy, bardziej skomplikowany serwis czy może budować strony zawodowo?

W pierwszym przypadku najlepiej zdecydować się na narzędzie oferujące szablony stron zaprojektowane dla konkretnych nisz rynkowych. Wtedy wystarczy, że wybierzemy odpowiedni wzór a następnie uzupełnimy go o informacje na temat przedsiębiorstwa, dane kontaktowe, ofertę, zdjęcia czy filmy.

Jeśli priorytetem jest oryginalny projekt, warto przyjrzeć się narzędziom, których działanie nie ogranicza się do wypełniania szablonu. Tworzenie strony od zera daje praktycznie nieograniczone możliwości twórcze. Użytkownik może modyfikować elementy i umieszczać je na stronie w dowolnie wybranym miejscu.

Osoby, które chcą profesjonalnie projektować strony powinny zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie, takie jak:

  • Tworzenie stron pod własną marką (white label) – rozwiązanie, dzięki któremu kreator może działać pod wybranym brandem;
  • Możliwość pracy zespołowej nad stroną – udostępniaj stronę współpracownikom, aby praca nad projektem była szybsza, bardziej sprawna i efektywna.
  • Opcja stworzenia panelu CMS – dzięki temu zleceniodawca może uzupełnić stronę o własne teksty czy zdjęcia bez ingerencji w wygląd witryny.
  • Podłączenie zleceniodawcy bezpośrednio do płatności za stronę – klient sam ponosi koszt korzystania z kreatora użytego do tworzenia strony na jego zlecenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając kreator stron www?

Niezależnie do tego, jakie ma być konkretne przeznaczenie kreatora, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które mogą pomóc w wyborze konkretnego rozwiązania.

Możliwość wykupienia hostingu i domeny

Nawet najlepsza strona internetowa nie zadziała, jeśli nie umieści się jej w internecie. W tym celu konieczny jest wykup hostingu. Domena to z kolei unikalna nazwa strony, która umożliwia łatwe odnalezienie witryny w internecie. Warto zdecydować się na kreator, który oferuje hosting i domenę w pakiecie. Dzięki temu nie będzie konieczne poszukiwanie zewnętrznych partnerów, którzy oferują tego typu usługi. Skróci to czas pomiędzy stworzeniem strony a jej publikacją.

SEO

SEO, czyli optymalizacja stron www pod kątem jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to jeden z najważniejszych parametrów zwiększających widoczność witryny w internecie. Dobry kreator powinien oferować szeroki wachlarz możliwości pozycjonowania strony.

Tworzenie stron responsywnych

Aby dotrzeć do klientów, konieczne jest zbudowanie witryny, która działa poprawnie na urządzeniach mobilnych. Obecnie ponad połowa ruchu na stronach pochodzi ze smartfonów i tabletów. Dlatego trzeba zadbać o potrzeby ich użytkowników.

E-commerce

Dla wielu biznesów będzie to podstawowe kryterium wyboru narzędzia. Opcja stworzenia lub podpięcia sklepu internetowego i realizacji płatności umożliwi sprzedaż produktów i usług z poziomu strony.

Jakość supportu

Wsparcie techniczne jest istotne nie tylko na początku pracy z narzędziem. Korzystanie nawet z prostych kreatorów to ciągła nauka. Warto więc zwrócić uwagę na jakość supportu. Możliwość porozmawiania, na chacie czy telefonicznie, ze specjalistą z zakresu obsługi klienta to szansa na szybkie rozwianie wątpliwości i rozwiązanie problemów. Dla wielu użytkowników istotna będzie dostępność pomocy w języku polskim. W końcu nie każdy posługuje się angielskim na tyle biegle, żeby swobodnie rozmawiać na temat pomocy technicznej.

Cena

Wybranie narzędzia, które oferuje korzystny stosunek ceny do funkcjonalności pozwoli na trzymanie budżetu w ryzach. Najdroższe rozwiązania nie zawsze okazują się najlepsze a tańsze kreatory często nie ustępują funkcjonalnościom tym droższym. Zdarza się wręcz, że oferują większe możliwości.

Jakie narzędzie wybrać?

Ciekawą propozycją, która spełnia wymogi dla wszystkich wyżej wymienionych grup odbiorców, jest polski kreator WebWavecms.com

WebWave oferuje wiele gotowych szablonów podzielonych na kategorie tematyczne. Wszystkie są zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami i dopasowane do urządzeń mobilnych.

W kreatorze można też stworzyć projekt strony od zera. Modyfikowanie elementów i umieszczanie ich na stronie w dowolnym miejscu z dokładnością do jednego piksela gwarantuje stworzenie projektu, który jest w 100% zgodny z założeniami.

WebWavecms.com współpracuje z zewnętrznymi partnerami zapewniającymi hosting i domenę. Dlatego użytkownicy kreatora nie muszą samodzielnie zajmować się tymi aspektami prowadzenia strony.

Twórcy zadbali też o możliwość stworzenia sklepu internetowego. Dla wszystkich użytkowników dostępny jest support w języku polskim.

Kreator  WebWave oferuje szerokie możliwości optymalizacji pod kątem SEO. Dzięki temu możliwe jest dobre wypozycjonowanie strony w wynikach Google. To z kolei przyciąga użytkowników lepiej, niż jakakolwiek płatna reklama.

Do tego webwavecms.com jest jednym z najtańszych kreatorów na rynku. Wersja bez wykupionej domeny jest bezpłatna a podstawowy pakiet obejmujący wykupienie domeny dla jednej strony to koszt tylko 25 zł miesięcznie.