W obecnych czasach jakość dźwięku jest niezwykle ważna dla wielu osób bez względu na to, czy oglądamy filmy, gramy w gry wideo czy słuchamy ulubionej muzyki. Często stajemy się posiadaczami urządzeń, które jeszcze lepiej podbiją to, co słyszymy. Przykładem może być soundbar, który w wielu przypadkach jest doskonałym uzupełnieniem telewizora, konsoli do gier lub nawet rozbudowanego systemu audio w naszych czterech ścianach. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom, jakie niesie ze sobą inwestycja w tego typu sprzęt oraz porównamy go z tradycyjnymi systemami głośnikowymi.
Dlaczego warto zainwestować w soundbar?
Wbudowane głośniki w telewizorach produkowanych w ostatnich latach same w sobie zapewniają już dobrej jakości dźwięk, jednak optymalne odczucia podczas oglądania bądź słuchania muzyki można osiągnąć poprzez skorzystanie z odpowiedniego sprzętu audio. Zakup zestawu kina domowego może wymagać od nas przearanżowania przestrzeni w salonie, co nie jest możliwe w każdym przypadku. W takich momentach warto rozważyć alternatywę w postaci soundbara, czyli kompaktowego urządzenia łączącego wysoką jakość dźwięku. Soundbar zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż zestaw kina domowego i zapewnia szybką i łatwą instalację, a także bezprzewodową obsługę.
W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów głośnikowych, soundbar eliminuje również uciążliwe plątaniny kabli poprzez wykorzystanie bezprzewodowego połączenia. Można go również podpiąć do domowej sieci Wi-Fi lub sparować z telewizorem czy smartfonem za pomocą technologii Bluetooth. Dzięki temu nie trzeba zmieniać ustawienia mebli w danym pomieszczeniu, aby ukryć nieestetyczne przewody – wystarczy jedynie podłączyć urządzenie do źródła zasilania i bezprzewodowo połączyć go z telewizorem lub smartfonem.
Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze soundbaru?
Moc wyrażana w watach jest kluczowym i często przyciągającym uwagę klienta aspektem każdego głośnika, nawet dla osób mniej zaznajomionych z tematem. Przy wyborze odpowiedniego soundbara dobrze jest jednak wiedzieć, że producenci najczęściej podają parametry maksymalne dla całego zestawu.
Z kolei liczba głośników oraz ich układ zależą od poziomu zaawansowania danego produktu. Soundbary występują w przeróżnych konfiguracjach, zaczynając od dwóch głośników, a w najbardziej zaawansowanych modelach może ich być kilkanaście lub więcej. Najprostszą konstrukcją jest urządzenie w konfiguracji 2.0 – oznaczenie to informuje nas kolejno o liczbie głośników oraz braku zewnętrznego subwoofera. Warto zauważyć, że jego brak nie oznacza, że nie jest on zintegrowany z samym urządzeniem.