Inwestycje w startupy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) przekroczyły 3,9 miliarda dolarów w trzecim kwartale 2024 roku.
Według danych śledzonych przez PitchBook w trzecim kwartale 2024 roku fundusze venture capital (VC) zainwestowały 3,9 miliarda dolarów w startupy z sektora generatywnej AI w ramach 206 transakcji (kwota ta nie obejmuje rundy finansowania OpenAI na 6,6 miliarda dolarów.) Z tej sumy 2,9 miliarda dolarów trafiło do firm z siedzibą w USA.
Największymi beneficjentami w trzecim kwartale były firmy takie jak asystent programistyczny Magic (320 milionów dolarów w sierpniu), dostawca wyszukiwania dla przedsiębiorstw Glean (260 milionów we wrześniu) oraz firma zajmująca się analizą biznesową, Hebbia (130 milionów w lipcu). Chiński startup Moonshot AI zebrał 300 milionów dolarów w sierpniu, a japońska firma Sakana AI, skupiona na odkryciach naukowych, zamknęła transakcję na 214 milionów dolarów w zeszłym miesiącu.
Generatywna AI, obejmuje technologie takie jak generatory tekstu i obrazów, asystenci programistyczni oraz narzędzia automatyzacji cyberbezpieczeństwa.
Miliardy na moc obliczeniową
Raport Forrester przewiduje, że 60% sceptyków generatywnej AI zaakceptuje tę technologię, świadomie lub nie, w zadaniach takich jak podsumowania czy rozwiązywanie problemów. To bardziej optymistyczna prognoza niż ta od Gartnera, który na początku roku przewidział, że 30% projektów związanych z generatywną AI zostanie porzuconych po fazie proof-of-concept do 2026 roku.
Jednym z głównych problemów w szerokiej adopcji generatywnej AI są ogromne wymagania obliczeniowe tej technologii. Analitycy z Bain przewidują, że generatywna AI zmusi firmy do budowy centrów danych o gigawatowej skali, które zużyją od 5 do 20 razy więcej energii niż typowe centra danych.
Doprowadziło to do tego, że kilku największych operatorów centrów danych na świecie, w tym Microsoft, Amazon, Google i Oracle, ogłosiło inwestycje w energię jądrową, aby zrównoważyć rosnące zużycie energii nieodnawialnej. Jednak efekty tych inwestycji mogą być widoczne dopiero za kilka lat.