Hybrydowy czy tradycyjny dysk twardy?

Cena szybkich dysków SSD jest nadal wysoka, pomimo rosnącej konkurencji, a także postępowi technologicznemu. Świetną alternatywą okazują się dyski hybrydowe, czyli magazyn danych z wirującymi talerzami (jak w tradycyjnych dyskach) oraz kością NAND flash, która to znacznie przyśpiesza komputer. Taka opcja jest coraz częściej wybierana przez producentów, ponieważ zwiększa wydajność laptopa nie obciążając znacznie budżetu.

Czym jest hybryda?

Dysk hybrydowy łączy w sobie zalety szybkiego magazynu danych typu SSD oraz tradycyjnego HDD. Dzięki temu zachowujemy sporo miejsca na pliki, a także uzyskujemy znaczne przyspieszenie w porównaniu do zwykłych dysków wyposażonych w talerze. Oczywiście należy pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie zapewni tak szybkiego dostępu jak prawdziwe SSD.

Jak to działa w praktyce? Na szybszą część trafiają pliki systemowe, oraz te dane, które są najczęściej nadpisywane. Pozostała część dysku, czyli ta o większej pojemności używana jest przez komputer do magazynowania multimediów oraz dużych plików. Tak naprawdę dysk uczy się pracy z nami. Dzięki kilku ponownym uruchomieniom systemu oraz programów hybryda będzie wiedziała czego używamy najczęściej, a dzięki temu zauważymy znaczne przyspieszenie pracy zarówno systemu jak i oprogramowania. Zauważalny jest także przyrost prędkości odczytu danych. Już po kilku dniach pracy można zauważyć, że nowy dysk jest o wiele szybszy od tradycyjnego HDD.

Czy to dysk pozbawiony wad?

Niestety jak chyba wszystkie produkty, tak i dysk hybrydowy nie jest produktem idealnym. Niestety nadal posiada tradycyjne talerze, co powoduje, że jest narażony na temperatury, uszkodzenia mechaniczne, czy pole magnetyczne. Warto zauważyć, że przyśpieszenie dotyczy odczytu, zapis pozostaje bez zmian – na poziomie prędkości tradycyjnego dysku. Jest on także trochę droższy od dysku twardego nie wyposażonego w dodatkową pamięć flash.

Warto? Nie warto?

Urządzenia hybrydowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych dysków twardych oraz szybkich, ale niestety drogich SSD. Należy pamiętać, że nie oferują one tak dużej prędkości jak SSD, jednak zachowują wszystkie zalety HDD przy okazji znacznie zwiększając prędkości odczytu, co powoduje szybszą pracę komputera.

Źródło: Zadowolenie

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner