Ile kosztuje złe zarządzanie IT?

Optymalizacja procesu zarządzania infrastrukturą IT niesie ze sobą szereg korzyści biznesowych. Najważniejszą z nich jest obniżenie zarówno aktualnych, jak i potencjalnych kosztów prowadzenia działalności. Ile można zyskać, wdrażając odpowiednie narzędzia i polityki w tym zakresie? Jak wiele można stracić na niewłaściwym zarządzaniu IT?

Awaria sieci warta miliony

Badania przeprowadzone przez IDC wykazały, że przeciętny czas przerw spowodowanych awariami sieci, systemów komputerowych oraz aplikacji w firmach i instytucjach średniej wielkości to 11 godzin rocznie. Koszty przestojów w badanych podmiotach sięgały 10 000 USD za każdą godzinę. Największe przedsiębiorstwa, zdaniem analityków Gartnera, w czasie awarii infrastruktury IT mogą tracić nawet do 300 000 USD na godzinę. Długotrwała niedostępność systemów IT może spowodować wielomilionowe straty, o czym przekonały się między innymi linie lotnicze Delta oraz Southwest Airlines Co. Dla wielu mniejszych firm, niedysponujących dużymi rezerwami budżetowymi, taki przestój może oznaczać nawet bankructwo. British Chambers of Commerce w swoich raportach podaje, że 93% firm, które straciły dane w wyniku awarii IT na więcej niż 10 dni, zniknęło z rynku w ciągu roku od wystąpienia zdarzenia.

Jak minimalizować ryzyko?

Nawet największe i najlepiej zabezpieczone organizacje muszą liczyć się z faktem, że nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed potencjalnymi awariami, gdyż mogą być one również wynikiem działania sił wyższych w postaci np. trzęsienia ziemi czy huraganu. Można jednak w dużym stopniu wyeliminować przewidywalne zagrożenia, takie jak awarie wadliwego sprzętu, a nawet pożary w serwerowni. IDC w cytowanym wcześniej badaniu podaje, że konsekwentne korzystanie z oprogramowania do zarządzania IT minimalizuje kosztowne awarie sieci i systemów komputerowych aż o 65%. Dzięki narzędziom monitorującym stan infrastruktury, administrator sieci może uzyskać wiedzę np. o stanie serwisów, kondycji dysków twardych, a przy wykorzystaniu dodatkowych czujników także o temperaturze i wilgotności w serwerowni.

Najsłabsze ogniwo w systemie bezpieczeństwa

Przysłowiowa złośliwość rzeczy martwych to jedno ze źródeł awarii infrastruktury IT, a tym samym potencjalnych kosztów, których można uniknąć. Kolejnym jest nieautoryzowane działanie pracowników. W jednym z raportów Gartnera czytamy, że 80% przerw w działaniu usług o znaczeniu krytycznym spowodowanych jest przez nieuprawnione zachowania użytkowników. Pracownicy są często odpowiedzialni za wyciek strategicznych danych czy nieświadome wpuszczenie do sieci wirusów lub oprogramowania szpiegowskiego. Edukacja czasem nie wystarcza, dlatego polityka bezpieczeństwa firmy powinna zawierać zapisy o prewencyjnym monitorowaniu potencjalnie szkodliwych działań kadry. Należy także wyposażyć dział IT w odpowiednie narzędzia.

Oprogramowanie, które zaraportuje administratorowi podejrzane zachowania użytkowników, stanowi świetne uzupełnienie dla systemów bezpieczeństwa i programów antywirusowych. Należy przy tym pamiętać, że celem jego wykorzystania nie jest inwigilacja, tylko podniesienie poziomu ochrony firmy przed wyciekami danych i atakami z zewnątrz. Rozwiązania programowe do zarządzania IT, wspierane przez moduł do monitorowania aktywności użytkowników, to słuszny wybór gdy chcemy ochronić swój biznes przed dużymi stratami pieniędzy, wynikającymi z nieautoryzowanych działań pracowników.podkreśla Marcin Matuszewski, Starszy Specjalista Pomocy Technicznej w Axence.

Wdrożenie narzędzi do monitorowania aktywności pracowników to nie tylko wzmocnienie łańcucha ochrony sieci, ale także zwiększenie wydajności zatrudnionych, a tym samym potencjalnie wyższy zysk, jaki można wygenerować w danym przedziale czasu. Dla przykładu firma z branży IT, zatrudniająca 5000 osób, po wdrożeniu monitorowania pracowników powiększyła roczny zysk o 2 miliony USD. Ponadto od momentu poinformowania kadry o stosowaniu oprogramowania, poświęcają oni dziennie średnio 90 minut więcej na wykonywanie obowiązków służbowych. Sama świadomość bycia monitorowanym sprawia, że nie zajmują się prywatnymi sprawami w czasie pracy, niezależnie od tego, że administrator nie śledzi ich każdego kroku, a tylko otrzymuje informacje o podejrzanych aktywnościach.

Kosztowne licencje

Awarie sprzętu i aplikacji czy niebezpieczne zachowania użytkowników to nie jedyne zdarzenia, których efekty mogą poważnie zaszkodzić organizacji w wymiarze finansowym i wizerunkowym. Wysokie ryzyko stwarza także niewłaściwe zarządzanie licencjami na wykorzystywane oprogramowanie. W mediach głośno było o przypadku firmy ze wschodniej Polski, która musiała zapłacić karę w wysokości miliona USD. W jej sieci znaleziono ponad 200 nielegalnych kopii programów. Wyposażony w odpowiednie oprogramowanie administrator jest w stanie szybko przeprowadzić audyt wykorzystywanych aplikacji i zobaczyć, które z nich nie posiadają ważnej licencji. Pozyskana wiedza pozwoli mu podjąć decyzję, które licencje dokupić, a które programy odinstalować.

Równie ważna jest wiedza o stopniu wykorzystania poszczególnych licencji, którą także można zdobyć dzięki oprogramowaniu do inwentaryzacji zasobów IT. Na jej podstawie administrator łatwiej zdecyduje, które licencje są zbędne tzn. firma płaci za nie, a program nie jest używany. Dla przykładu Government Accountability Office ze Stanów Zjednoczonych, odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, stwierdził po audycie, że właściwe zarządzanie licencjami na oprogramowanie może przynieść olbrzymie oszczędności w sektorze publicznym. Jedna z głównych agencji federalnych w USA (nazwy nie ujawniono), zaraportowała, że tylko w 2012 roku udało jej się oszczędzić z tego tytułu 181 milionów USD.

Zarządzanie z głową

Kompleksowe zarządzanie siecią pozwala zminimalizować ryzyko kosztownych przestojów i wycieków danych oraz uniknąć kar za posiadanie nielegalnego oprogramowania. Co więcej przyczynia się do skrócenia czasu i wzrostu wydajności pracy specjalistów, a tym samym redukuje koszty stałe. Dane zebrane przez instytucje badawcze oraz przypadki firm i instytucji z całego świata pokazują, że aby znacznie zwiększyć zyski w bilansie, warto rozważyć wdrożenie odpowiednich narzędzi do monitorowania sieci oraz jej użytkowników, a także inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. Na rynku istnieją rozwiązania all-in-one, które pozwalają skutecznie zaadresować wszystkie te obszary z poziomu jednej konsoli. Co więcej zawierają one mechanizmy, dzięki którym część procesów da się zautomatyzować tak, by skupiać uwagę zarządzającego jedynie na ważnych alertach.

Administratorzy w rozmowach często podkreślają, że zarządzanie infrastrukturą za pomocą jednego kompleksowego narzędzia jest dla nich łatwiejsze i szybsze, ponieważ nie muszą wdrażać się w różne systemy, a później przełączać się między nimi. To ważne, zwłaszcza przy dużych sieciach złożonych z kilkuset stacji roboczych. To kolejny argument przemawiający za wdrożeniem narzędzia all-in-one, które pozwoli administratorowi oszczędzić czas i skupić się na innych, ważnych aspektach swojej pracy. dodaje Marcin Matuszewski z Axence.

Źródło: Axence

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner