Intel ogłosił wstrzymanie realizacji kilku znaczących projektów inwestycyjnych w Europie z powodu strat finansowych. Decyzja ta dotyczy planowanych inwestycji we Francji i Włoszech, podczas gdy firma skupi się na rozwijaniu swoich operacji w Irlandii, Niemczech i Polsce.

Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, po powrocie do firmy w 2021 roku wprowadził strategię IDM 2.0, która zakładała krótkoterminowe straty na rzecz długoterminowego rozwoju. Pomimo dużych inwestycji w amerykańskie moce produkcyjne oraz rozwój najnowszych technologii, marże zysku Intela pozostają niskie, co zmusiło firmę do rewizji planów inwestycyjnych w Europie.

Intel nie dla Italii i Francji

We Francji Intel planował otwarcie nowego centrum badawczo-rozwojowego dla sztucznej inteligencji (AI) i wysokowydajnych obliczeń (HPC) w pobliżu Paryża, które miało zatrudnić 450 pracowników do końca roku. Jednak z powodu zmieniających się warunków gospodarczych i rynkowych projekt ten został wstrzymany. Mimo to Intel zaznacza, że Francja pozostaje potencjalnym miejscem na przyszłe inwestycje w badania i rozwój.

We Włoszech Intel miał zamiar zbudować zakład produkcyjny o wartości 4,5 miliarda euro, co miało stworzyć 1500 miejsc pracy bezpośrednio w firmie oraz 3500 miejsc pracy dla dostawców. Ten projekt również został odłożony na bliżej nieokreślony czas. Dodatkowo, plany przejęcia izraelskiej firmy Tower Semiconductor, związanej z włoską STMicroelectronics, nie doszły do skutku z powodu braku zgody chińskich władz, co wpłynęło na decyzję o wstrzymaniu ekspansji we Włoszech.

Obecnie Intel koncentruje swoje wysiłki na inwestycjach w Irlandii oraz na budowie zaawansowanych zakładów produkcyjnych i pakujących w Niemczech i Polsce. W Niemczech firma buduje ogromny kompleks fabryczny, w którym planowana inwestycja w pierwszej fazie wynosi 30 miliardów euro. Mimo różnych opóźnień, produkcja ma rozpocząć się pod koniec 2028 roku.

Procesor Intel

Intel w Polsce!

W Polsce Intel planuje budowę zakładu pakowania zaawansowanych układów scalonych o wartości 4,6 miliarda euro we Wrocławiu. Zakład ten będzie współpracować z niemieckim zakładem, gdzie będą produkowane chiplety, które następnie będą pakowane w Polsce, tworząc zintegrowany łańcuch produkcyjny.

Decyzje te pokazują, że Intel stara się zoptymalizować swoje zasoby i skupić na strategicznych inwestycjach, które mogą przynieść największe korzyści w dłuższej perspektywie, mimo bieżących wyzwań finansowych.

Jacek Winkler

Jacek Winkler

Z-ca redaktora naczelnego

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner