Jak rozwiązania wearables, czyli urządzenia ubieralne zmieniają opiekę zdrowotną

W ostatnich latach rozwiązania tzw. technologii ubieralnych, takie jak inteligentne zegarki (smartwatche) czy opaski fitness, zyskały na popularności. Zainteresowanie nimi wykazuje również branża opieki zdrowotnej, ponieważ szpitale kładą coraz większy nacisk na poprawę poziomu opieki nad pacjentami i jednocześnie zwiększenie wydajności pracy lekarzy. Nic dziwnego, że w nadchodzących latach rynek rozwiązań technologii ubieralnych w służbie zdrowia czeka potężny wzrost. Zgodnie z wnioskami płynącymi z opracowania Fortune Business przewiduje się, że do 2026 r. przychody segmentu medycznego wzrosną do 139 mld dolarów w skali całego świata. Dzięki planowanemu rozwojowi, urządzenia ubieralne, w tym m.in. inteligentne zegarki, będą w stanie znacząco zmienić przyszłość opieki zdrowotnej.

Rosnąca popularność inteligentnych zegarków w sektorze opieki zdrowotnej

W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy rosnącą liczbę placówek opieki zdrowotnej i pacjentów korzystających z inteligentnych zegarków. Urządzenia takie pozwalają pacjentom na śledzenie stanu zdrowia, jakości snu, ustawianie przypomnień o lekach, a nawet zgłaszanie niepokojących zmian samopoczucia. Lekarzom inteligentne zegarki zapewniają dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywają. Ponadto, urządzenia te dają możliwość przekazywania powiadomień w czasie rzeczywistym gwarantując tym samym stały monitoring pacjentów. Powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez HIMSS i AT&T, wśród kadry kierowniczej zagranicznych placówek medycznych 47 proc. z nich oferuje już urządzenia elektroniczne dla pacjentów z chorobami przewlekłymi. W przyszłości możemy spodziewać się nowych zastosowań inteligentnych zegarków czy opasek, które będą poprawiać jakość opieki zdrowotnej i skutecznie wspomagać pracę lekarzy.

Pojawienie się nowych produktów i funkcjonalności biometrycznych

Smartwatche nie są jedynym rodzajem rozwiązań ubieralnych używanych obecnie przez pracowników służby zdrowia. Dostępne są bowiem nowe urządzenia, takie jak inteligentne pierścionki, naszywki, okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR), a nawet inteligentne koszulki. Plastry C Smart rejestrują, wśród innych danych biometrycznych, m.in. poziom nawodnienia organizmu, temperaturę ciała czy częstotliwość akcji serca. Innymi urządzeniami, które cieszą się coraz większa popularnością są inteligentne wkładki douszne, które pozwalają kontrolować stan zdrowia pacjentów, jednocześnie przekazując informację zwrotną w formie cyfrowego doradztwa. Inteligentne pierścionki, to kolejne ze smart urządzeń, będące w stanie mierzyć tętno pacjentów, jakość snu, zmienność rytmu serca (HRV), tempo oddychania oraz temperaturę ciała. Nowością, którą coraz częściej wybierają lekarze w szpitalach są inteligentne okulary pozwalające na dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta lub do zapisywania ważnych informacji klinicznych podczas obchodów. W wielu ośrodkach medycznych obserwujemy również pojawienie się technologii ubieralnych o jeszcze bardziej zaawansowanych możliwościach biometrycznych. Urządzenia pozwalające mierzyć jedynie tętno, kroki i kalorie wydają się być już archaiczne. Obecnie, technologicznie zaawansowane akcesoria pozwalają kontrolować nawodnienie, elektrolity, elektrokardiogram (EKG), ciśnienie krwi, obciążenie mięśni, siłę ludzką lub poziom zmęczenia. Na tegorocznym Consumer Electronics Show (CES) po raz pierwszy zaprezentowano rozwiązanie do monitorowania ciśnienia krwi w postaci wkładek dousznych. Jest to ważny kamień milowy, ponieważ umożliwi lekarzom i pielęgniarkom ciągły i nieinwazyjny pomiar ciśnienia krwi pacjentów.

Postęp w zapewnieniu zaawansowanej analityki i lepszego wglądu w stan zdrowia pacjentów

Firmy poprawiają zdolności biometryczne swoich urządzeń ubieralnych, a tym samym zapewniają lepszy wgląd w stan zdrowia pacjentów. Dzięki postępowi w uczeniu się maszyn (machine learning – ML) i algorytmom, niektóre urządzenia inteligentne mogą już teraz same analizować dane biometryczne pacjenta i informować go o stanie zdrowia. Na przykład, zegarek Apple potrafi wykryć i powiadomić użytkownika o nieregularności w pracy jego serca, np. o migotaniu przedsionków. Inne urządzenia z tej grupy, takie jak inteligentne koszulki, mogą powiadamiać pacjentów, że ich tętno jest „zbyt wysokie” i „muszą zwolnić”.

Rozwiązania ubieralne nie mają na celu zastępowania pielęgniarek czy lekarzy, lecz zintensyfikowanie opieki profilaktycznej. Ich celem jest zapewnienie informacji chorym o ich potencjalnych problemach zdrowotnych, tak aby mogli z wyprzedzeniem podjąć odpowiednie działania.

Perspektywa na przyszłość

W nadchodzących latach rozwiązania ubieralne wyposażone w nowe funkcjonalności biometryczne staną się bardziej wszechobecne w sektorze służby zdrowia. Postęp technologiczny w ramach uczenia się maszyn i sztucznej inteligencji może już wkrótce umożliwić urządzeniom inteligentnym wykrywanie wczesnych oznak chorób przewlekłych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Rozwiązania ubieralne mające zastosowanie medyczne będą odgrywać kluczową rolę w redukcji kosztów opieki zdrowotnej i zapobieganiu konieczności readmisji. McKinsey i Spółka szacuje dziś, że 20 proc. wszystkich kosztów opieki zdrowotnej wynika z braku codziennej aktywności fizycznej, odpowiedniej jakości snu oraz uzależnienia od narkotyków i alkoholu.  Dzięki stosowaniu rozwiązań ubieralnych w celu zachęcenia pacjentów do większej aktywności fizycznej i zaangażowania się w wypracowanie korzystniejszych nawyków, roczna liczba readmisji pacjentów zmniejszy się, tym samym odciążając podmioty świadczące usługi zdrowotne. Także firmy ubezpieczeniowe, które dotąd nie korzystały z rozwiązań ubieralnych, coraz chętniej spoglądają na tę technologię. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości zaczną oferować swoim klientom atrakcyjniejsze składki, jeżeli ci zdecydują się żyć aktywniej, monitorując swoje wyniki na urządzeniach ubieralnych. W ostatecznym rozrachunku coraz powszechniejsze stosowanie nowoczesnych technologii w służbie zdrowia będzie korzystne dla pacjentów, pracowników szpitali i całego sektora opieki zdrowotnej.

Aby dowiedzieć się więcej o wdrażaniu w sektorze opieki zdrowotnej rozwiązań technologicznych, które pomagają świadczeniodawcom w zapewnieniu lepszej opieki nad pacjentem, kliknij tutaj.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner