Test tabletu – Lenovo IdeaTab A2107A

Niedawno na mój stół testowy trafił tablet Lenovo Idea Tab A2107A, który pracuje pod kontrolą systemu Android 4.0 .

Dane producenta :

  • system operacyjny Android 4.0
  • ekran 7″ o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli
  • procesor MTK 6575 z zegarem 1 GHz
  • 512 MB pamięci RAM (model z Wi-Fi) / 1 GB pamięci RAM (model z 3G)
  • 4/8/16 GB pamięci wewnętrznej + czytnik kart pamięci microSD
  • kamera główna 2 Mpx i przednia VGA
  • Wi-Fi, Bluetooth 4.0
  • GPS
  • opcjonalnie łączność 3G i podwójny slot kart SIM
  • wymiary 192 x 122 x 11,5 mm
  • waga 400 g
  • Czas działania na baterii do 10godz.

Strona produktu :  http://shop.lenovo.com/us/en/tablets/ideatab/a-series/a2107/

Tablet wygląda bardzo ładnie i gustownie. Posiada łagodne smukłe linie. Jest bardzo dobrze wyprofilowany, oraz pokryty farbą w odcieniu szarości, która wydaje się posiadać fakturę.  Mimo smukłego wyglądu mamy wrażenie, że nasz sprzęt może dużo przejść. Wygląda na solidnie i trwale  zbudowanego i zaprojektowanego w sposób, by przy pierwszym uderzeniu nie rozpadł się na kawałki.

Do zestawu z tabletem dołączona została ładowarka wraz z przewodem, który służy również jako kabel połączenia do komputera. Niestety w pudełku z tabletem, który dostałem owego kabelka nie było. Ładowarka to zwykły zasilacz 5v z wyjściem USB, więc z powodzeniem można ładować tableta z portu USB w naszym komputerze, a także z dowolnego innego zasilacza USB.

Powłoka, która pokrywa panel dotykowy jest wysokiej jakości. Nie rysuje się, a także nie pęka przy lekkim uderzeniu. Gdy tablet jest wyłączony możemy go używać jako lusterka. Bardzo ładnie odbija wszelkie obrazy. Większość przedniego panelu pokrywa ekran. Jest to ekran, który został wykonany w technologii pojemnościowej o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024×600.

Maksymalna ilość obsługiwanych na raz punktów dotyku wynosi 5. Jest to ilość w zupełności wystarczająca do komfortowego poruszania się po aplikacjach Tableta. Sam panel dotykowy działa trochę ociężale. Reakcja jest jakby lekko opóźniona, oraz obsługa ekranu jest jest gładka. Lekki muśnięcie nie wystarczy do wykonania konkretnej czynności. Z początku zbytnio to nie przeszkadza, ale po spędzeniu większej ilości czasu podczas pracy na tablecie użytkowanie jego, poprzez za mało czuły ekran staje się lekko irytujące. Ekran nie reaguje na inne materiały, aniżeli ludzka skóra, czy specjalny rysik.

Próbowałem wykonać kilka czynności przy użyciu ołówka, próbując muskać ekran rysikiem z grafitu, czystą , lekko zaostrzoną końcówką drewna, jak i gumką. Żadna z prób nie zakończyła się sukcesem. Nie było jakiejkolwiek reakcji na dotyk ze strony tych materiałów. Jest to w pewnym względzie także zaleta, a mianowicie tablet ma przez to mniejszą zdolność do samo odblokowania się, co w pewnych sytuacjach, takich jak robienie przelewów,  jest niezwykle ważną rzeczą. Pomyślmy, że robimy przelewy w banku i została nam rubryczka „kwota do wpisania”, odkładamy na chwilę tableta by pójść, choćby do toalety, a tu przez przypadek ktoś kładzie kurtkę na nim, bądź co kolwiek innego, aj jak mocno moglibyśmy być zdziwieni po powrocie z toalety, gdyby kurtka za nas wpisała kwotę i zaakceptowała transakcję.  Tak, gdy wyświetlacz nie reaguje na inne materiały, możliwość wystąpienia takiej sytuacji znacząco maleje. Na przedniej ściance nie zabrakło także aparatu. Chociaż jego rozdzielczość 0.3mpx nie powala na łopatki, to w zupełności wystarczy do prowadzenia rozmów wideo.

Opanowanie klawiatury zajmuje chwilkę czasu. Na zdjęciu przyciski wydają się duże, w rzeczywistości pisanie na tablecie, posiadając duże palce, nie należy do najprostszych zajęć. Chwilę czasu zajmuje także, odgadnięcie w jakich trybach pracy klawiatury znajdziemy konkretne znaki i przyzwyczajenia się do jej przełączania np. z liczbowej na literową.  Klawiatura otwiera się samoczynnie po kliknięciu w jakikolwiek obszar, w którego polu można coś wpisywać.

 Dostępny mamy prosty equalizer, oraz gotowy już efekt 3D, który na słuchawkach daje całkiem ciekawe efekty (przydatne przy oglądaniu filmów i graniu). Słuchawki podłączone do tableta grają przyzwoicie. Dźwięk nie jest męczący przy dłuższych odsłuchach.

Tablet został wyposażony także w głośniczki stereo, które o dziwo grają całkiem dobrze. Oczywiście nie ma co się spodziewać po głośnikach tych rozmiarów basu, lecz reszta pasma jest ładnie przenoszona. Na głośność także nie można narzekać. Efektów stereo przy tym rozstawieniu bym się nie spodziewał, aczkolwiek dźwięk jest produkowany z efektami stereo. Każdy głośnik odpowiada za swój kanał dźwiękowy. Nie są połączone razem.

Standardowy system operacyjny Android 4.0 został doposażony w kilka programów do edycji tekstu, a także w te widgety, które można dowolnie konfigurować. Jest to bardzo miły dodatek umilający pracę, a także cieszący oko użytkownika.

Podręczny notatnik zawsze przydatny, gdy chcemy szybko zapisać jakąś ważna myśl, by nam nie uleciała.

Jeśli spojrzymy na górną część tylnej ścianki tabletu, ujrzymy aparat o rozdzielczości 2mpx, który mógłby robić zdjęcie w odrobinę  lepszej jakości. Poniżej zdjęcie wykonane tym aparatem.

Zdjęcie wykonane przy nie najlepszym oświetleniu późna porą, lecz ziarnistość mogła by być niższa.

Sporo czasu spędziłem nad próbą dotarcia do slotów pamięci przenośnej, oraz kart Sim. Okazało się że nie zdejmuje się większej części tableta, a tylko górną przykrywkę.

Tablet został wyposażony w dwa miejsca na karty sim. Jedno może pracować w trybie 2G, bądź 3G, drugie tylko w trybie 2G. Oprócz gniazd na karty sim, otrzymujemy także możliwość rozszerzenia pamięci naszego urządzenia przez dołożenie karty MicroSD. Ciekawostką jest miejsce na dodatkową antenę, którą możemy podłączyć do tableta. Lenovo został wyposażony w modem WiFi, który ma bardzo dobry zasięg. Nie zabrakło także Bluetooth, a także modułu GPS, którego obecność była dla mnie dużym i miłym zaskoczeniem.  Urządzenie został wyposażone w akcelerometr. W tej liście brakuje żyroskopu, w który niestety nie zostało wyposażone urządzenie.

Łączność z komputerem jest obywa się za pomocą kabla USB. Sterowniki są przez system operacyjny instalowane automatycznie.  Nie ma żadnych problemów z łącznością na systemach windows xp, oraz Windows 7.  Transfer danych przebiega szybko i bez błędów.

Jakość wyświetlanego obrazu jest na dobrym poziomie. Kolory są żywe, oraz równomierność podświetlenia jest na wysokim poziomie. Niestety ze względu na technologię, w której został wykonany ekran kąty widzenia są mierne, lecz w tablecie nie ma to większego znaczenia ( choć dla niektórych słaby kąt widzenia może być zaletą). Nie występuje efekt smużenia. Wszelkie przejścia menu są gładkie, oraz filmy wyglądają przyzwoicie.

Procesor taktowany jest zegarem 1GHZ (Mediatek MTK 6575). Tablet ma na pokładzie 512 MB ram, oraz moduł graficzny PowerVR SGX 531. Specyfikacja nie wygląda imponującą. Niestety tablet można „przydusić” trochę  bardziej wymagającą stroną www. Po otworzeniu kilku filmików na przeglądarce tablet się wręcz zawiesił i jedyną możliwością jego odcięcia był jego reset poprzez wyłączenie i ponowne włączenie. Z wyświetlaniem filmów, zdjęć , jak i obsługą prostszych gier i  aplikacji tablet radzi sobie bardzo dobrze. Nie odczuwa się wtedy braku mocy. Niestety brak mocy objawia się kiedy zaczynamy pracować na kilku aplikacjach jednocześnie. Tablet zaczyna mocno zwalniać i praca staje się niemiłym doświadczeniem. Według mnie ilość możliwości, które oferuje system operacyjny, oraz aplikacje w nim zainstalowane przerastają możliwości sprzętowe samego tableta.  Trzymając tablet w jednej ręce mamy wrażenie, że waży trochę za dużo.  Moim zdaniem cena za ten model tableta jest mocno wygórowana. Ma się wrażenie, że sporo dopłacamy za samą markę.

Zalety :

  • Moduł GPS
  • Łączność 3G
  • Jakość obrazu
  • Dual SIM
  • Wygląd
  • Jakość głośniczków

Wady :

  • Mało dokładny ekran dotykowy
  • Słaby procesor, a pamięci RAM mogłoby być więcej
  • Trochę za ciężki

Cena: 700zł

Kilka SS pochodzi z benchmark

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner