Tempo wzrostu oczekiwanej długości życia wyraźnie spowalnia w XXI wieku, co może być wynikiem osiągania ludzkiego limitu długości życia – sugeruje nowe badanie.
Badanie, obejmujące 10 zamożnych krajów, wskazuje, że oczekiwana długość życia, która znacząco wzrastała w XX wieku, obecnie rośnie wolniej. W poprzednim stuleciu rozwój medycyny i poprawa zdrowia publicznego doprowadziły do znacznego wydłużenia życia: co dekadę w krajach o najwyższej oczekiwanej długości życia zyskiwano około trzech dodatkowych lat.
Wzrosty te były początkowo napędzane spadkiem śmiertelności wśród dzieci, a później poprawą wskaźników przeżywalności osób w średnim i starszym wieku. Na przykład w Stanach Zjednoczonych w 1900 roku przeciętna długość życia wynosiła 47,3 lata, podczas gdy w 2000 roku wzrosła do 76,8 lat.
Biologiczne granice długości życia
Nowy raport opublikowany 7 października w czasopiśmie Nature Aging sugeruje, że podobny skok w długości życia nie nastąpi w XXI wieku. Badacze przewidują, że w ciągu najbliższych 30 lat ludzie mogą spodziewać się zyskania jedynie dodatkowych 2,5 roku życia.
Choć coraz więcej osób dożywa starszego wieku, głównymi przyczynami śmierci stają się teraz problemy związane ze starzeniem biologicznym – procesem stopniowego niszczenia komórek i tkanek.
Według głównego autora badania, Jaya Olshansky’ego, obecne podejście do walki z chorobami wieku starczego, takimi jak Alzheimer czy rak, to tylko „tymczasowe rozwiązanie”. Leczenie tych chorób pozwala ludziom żyć dłużej, ale nie rozwiązuje podstawowego problemu starzenia się organizmu.
Ludzkość ma ograniczony czas
Zespół badawczy przeanalizował trendy dotyczące oczekiwanej długości życia w latach 1990–2019 w krajach takich jak Australia, Francja, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Hongkong, a także Stany Zjednoczone. Wyniki pokazały, że poprawy w długości życia zaczęły wyraźnie spowalniać po 2010 roku. Szansa na dożycie 100 lat dla osób urodzonych obecnie wynosi 5,1% dla kobiet i 1,8% dla mężczyzn. Dzieci urodzone w Hongkongu w 2019 roku mają największe szanse na dożycie 100 lat (12,8% dla dziewcząt i 4,4% dla chłopców).
Te odkrycia sugerują, że aby nadal wydłużać długość życia, więcej badań powinno być skierowanych na gerontologię – naukę o biologii starzenia się, a nie tylko na leczenie chorób związanych z procesem starzenia. Olshansky podkreśla, że ważne jest, by skupić się na zachowaniu zdrowia w starszym wieku. Naukowcy pracują nad lekami, które mogą spowolnić starzenie, na przykład przez wydłużenie telomerów – struktur na końcach chromosomów, które z czasem ulegają skracaniu.
„Musimy teraz skupić się na produkcji najcenniejszego dobra na Ziemi, jakim jest zdrowe życie” – podsumował Olshansky.