Wniosek ze strony twórców komiksów dla dzieci unieważnił długo utrzymywane prawo do określenia „superbohater” należące do Marvela i DC.
Marvel i DC przez długie dekady wspólnie posiadały prawa do znaku towarowego „Super Hero” (superbohater). Czas ten jednak właśnie dobiegł końca, ponieważ, jak informuje agencja Reuters, Amerykański Urząd Patentowy i Znaków Towarowych (USPTO) unieważnił roszczenia obu firm do kilku ich znaków towarowych.
Unieważnienie jest wynikiem wniosku ze strony Superbabies Limited, małej firmy produkującej serię komiksów o Superbabies, czyli superbohaterach w wersji dziecięcej. Twórca Superbabies, S.J. Richold, postanowił zakwestionować roszczenia dwóch gigantów komiksowych do tych znaków towarowych po tym, jak DC „próbowało zablokować” jego działania promocyjne dla The Super Babies, o czym poinformowała kancelaria prawna reprezentująca Richolda.
Marvel i DC nie odpowiedziały na wniosek przed upływem terminu 24 lipca 2024 roku, co skutkowało unieważnieniem znaków towarowych. W związku z tym urząd unieważnił cztery patenty, z których najstarszy, według dokumentów USPTO, dotyczył znaku towarowego „SUPER HERO”, zarejestrowanego w 1967 roku. Obie firmy nadal wspólnie mają prawa do „SUPER HEROES” (superbohaterowie), zarejestrowany w 2018 roku, a także „SUPER-VILLAIN” (superzłoczyńca), który zabezpieczyły w 1985 roku.
Jeśli interesuje Was ten temat, to jeden z prawników zaangażowanych we wnioski dotyczące znaku towarowego Superbabies, Adam Adler, napisał dwuczęściową serię artykułów dla Escapist Magazine, w której w przystępny sposób wyjaśnia, jak firmy doszły do wspólnej rejestracji tych znaków towarowych i co zrobiły, aby bronić tej własności intelektualnej na przestrzeni lat. Adler linkuje także do innych artykułów, które jeszcze zgłębiają ten temat.