26 września 2022 roku NASA przeprowadziła misję Double Asteroids Redirect Test (DART), w ramach której doszło do zderzenia z księżycem Dimorphos, orbitującym wokół większej asteroidy Didymos. Celem tej misji było zademonstrowanie skuteczności proponowanej metody kinetycznego odchylenia asteroid, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi. Odłamki powstałe w trakcie tej operacji wciąż jednak mogą uderzyć w naszą planetę.

W najnowszym badaniu międzynarodowy zespół naukowców sprawdził, czy i w jaki sposób odłamki te mogą w przyszłości dotrzeć do Ziemi i Marsa, już pod postacią meteorów. Po przeprowadzeniu serii symulacji okazało się, że wyrzucony materiał może dotrzeć do Ziemi oraz układu Ziemia-Księżyc w ciągu dekady.

Do przeprowadzenia swoich badań wykorzystano dane uzyskane przez Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIACube), który towarzyszył misji DART i obserwował test zderzeniowy. Informacje te umożliwiły zespołowi ustalenie warunków początkowych wyrzuconych odłamków, w tym ich trajektorii i prędkości – od kilku dziesiątek metrów na sekundę do około 500 m/s. Następnie wykorzystano superkomputery w NASA Navigation and Ancillary Information Facility (NAIF), aby symulować przyszłe losy tych odłamków.

fot: pixabay

Wyniki badań wskazują, że niektóre z tych cząstek mogą dotrzeć do Ziemi i Marsa w ciągu dekady lub dłużej, w zależności od prędkości, z jaką zostały wyrzucone po zderzeniu. Przykładowo: cząstki wyrzucone z prędkością poniżej 500 m/s mogą dotrzeć na Marsa w ciągu około 13 lat, podczas gdy te wyrzucone z prędkością przekraczającą 1,5 km/s mogą dotrzeć do Ziemi w zaledwie siedem lat. Symulacje sugerują jednak, że może minąć nawet 30 lat, zanim jakiekolwiek odłamki zostaną zaobserwowane na Ziemi.

Najważniejszą wiadomością jest to, że jeśli fragmenty Dimorphos dotrą do Ziemi, nie będą stanowiły zagrożenia. Ich niewielki rozmiar i duża prędkość spowodują, że rozpadną się w atmosferze, tworząc piękną, świetlistą smugę na niebie.

Misja DART, polegająca na uderzeniu i zmianie toru asteroidy sprawia, że naukowcy uzyskali istotne dane, które pomogą w zwalczaniu zdecydowanie groźniejszych obiektów gdyby te zaczęły zbliżać się do naszej planety.

Arkadiusz Ogończyk

Arkadiusz Ogończyk

Redaktor prowadzący

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner