Nie daj się oszukać!  Jak przechytrzyć internetowych fałszerzy?

Nie daj się oszukać! Jak przechytrzyć internetowych fałszerzy?

11/09/2020 0 przez PCElite.pl

Kto nie kocha promocji i świetnych okazji? Niestety polowanie na najkorzystniejszą ofertę nieraz wiąże się z ryzykiem. Świat zakupów online oferuje konsumentom ogromny wybór i różnorodność opcji. Mogłoby się pozornie wydawać, że zakupy i znalezienie najlepszej ceny jeszcze nigdy nie były tak proste – w końcu niekończącą się wirtualną listą produktów mamy dostępnych za jednym kliknięciem myszy. Nic więc dziwnego, że według najnowszych danych, udział e-commerce
w handlu detalicznym w bieżącym roku powinien ustabilizować na poziomie ok. 8% (w porównaniu z 5,4% w 2019 r.).[1]

Jednak rynek online to także niezliczona liczba sprzedawców. Oczywiście, istnieje wiele legalnych źródeł, ale niestety prawie na każdego uczciwego sprzedawcę przypada oszust, który sprzedaje niskiej jakości imitacje markowych produktów. Na pierwszy rzut oka produkty te często prezentują się autentycznie, ale mają dużo niższą cenę i zdecydowanie niższą jakość. Zatem rozróżnienie czy trafiliśmy na prawdziwą okazję, czy kupujemy podrobiony produkt, może być dość trudne. Często konsumenci do samego końca nie są świadomi tego, że kupili podróbkę.

Dzięki platformom internetowym ułatwiającym oszustom sprzedawanie swoich towarów, podrabiane produkty stanowią obecnie 3,3% całego światowego handlu.[2] Co więcej, nawet jeśli konsumentom uda się uniknąć kupienia podrobionego towaru, nadal narażają się na ryzyko, kupując „markowe” produkty od nieautoryzowanych sprzedawców. Wspomniane produkty, znane jako „szara strefa”, często wcale nie są podróbkami, a nawet mogły zostać wyprodukowane legalnie przez markę, ale sprzedawane są przez nieautoryzowanych sprzedawców, często po obniżonej cenie. W Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) produkty z szarej strefy handlu są nielegalne, a konsumenci kupujący te produkty, świadomie lub nie, mogą znaleźć się w trudnej sytuacji, kiedy autoryzowani sprzedawcy odmówią, jak się często zdarza, obsługi towarów z szarej strefy.

Dlatego przed dopełnieniem transakcji i przelaniem gotówki należy upewnić się, że kupujemy towar z zaufanego źródła. Istnieje kilka sposobów weryfikacji sprzedawcy. Oszuści często sami się zdradzają, wystarczy tylko poświęcić trochę czasu i uwagi na sprawdzenie sprzedającego. Chociaż okazyjna cena niekoniecznie oznacza, że ​​produkt jest podrobiony, jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby być prawdziwe, często tak właśnie jest. Wielu oszustów liczy na to, że kupujący będą tak oszołomieni obietnicą okazji, że nie będą kwestionować autentyczności towaru. Dlatego też absurdalnie niska cena powinna zapalić w kupującym ostrzegawczą lampkę i zachęcić do dodatkowego researchu, zanim klikniemy „kup”. Oto 3 najprostsze sposoby na przechytrzenie fałszerzy i unikanie towarów z szarej strefy:

  1. Przyjrzyj się bliżej 5-gwiazdkowym recenzjom

Naturalnym pierwszym krokiem byłoby sprawdzenie recenzji sprzedawcy. Wiele osób i tak to zrobi, ale pamiętajmy, że recenzje nie powinny być traktowane jako wyrocznia absolutna. Oczywiście litania zjadliwych uwag od zirytowanych klientów natychmiast zapala nam w głowie czerwone światło, ale nawet i te pozytywne recenzje należy traktować z przymrużeniem oka. Oszuści często publikują własne fałszywe recenzje, nawet na zaufanych witrynach, takich jak Allegro. Na szczęście istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które pomogą nam stwierdzić czy recenzja jest autentyczna, czy nie. Jeśli komentarze są zbyt niejasne lub ogólne, istnieje wiele postów mówiących o tym samym, wykorzystujących podobne sformułowania, a recenzenci wydają się używać przesadnie pochwalnego lub promocyjnego języka, to wszystko może wskazywać, że recenzje są sfabrykowane lub że sprzedawca przekupił kupujących do zostawiania pozytywnych opinii, na przykład rozdając produkt za darmo lub płacąc im za pozytywny komentarz.

  1. Zwróć uwagę na szczegóły

Czasami sklep internetowy lub strona sprzedawcy natychmiast zaalarmuje Cię, że nie jest to źródło godne zaufania, używając wątpliwej jakości grafiki. Jednak umiejętni oszuści potrafią sprawiać wrażenie bardzo profesjonalnych, więc odkrycie ich będzie wymagało dogłębniejszego researchu. Zapoznaj się z ich sekcją „o nas” lub „skontaktuj się z nami”. Jeśli jest pełna błędów gramatycznych i literówek lub brakuje podstawowych informacji, takich jak adres firmy lub numer telefonu, to znak, że ​​coś jest nie tak. Możesz pójść o krok dalej, sprawdzając domenę witryny. Nie należy zbyt szybko ufać stroną kończącym się na .org lub .net – legalni sprzedawcy zazwyczaj nie używają tych domen. Ale jeśli dalej nie masz pewności, pomoże skopiowanie adresu internetowego do bezpłatnego narzędzia (takiego jak DomainTools), które pozwoli sprawdzić wiarygodność witryny  i udzieli nam wielu informacji, w tym na temat czasu jej utworzenia i lokalizacji IP. Należy uważać na wszelkie witryny prowadzone w lokalnym języku, ale mające domenę hostowaną w innym kraju lub witryny istniejące krócej niż rok.

  1. Sprawdź opakowanie

Po dostarczeniu produktu można sprawdzić, czy jest oryginalny, czy to po prostu przekonująca podróbka. Samo opakowanie jest często pierwszą wskazówką. Większość marek stosuje do swoich produktów wysokiej jakości, starannie zaprojektowane opakowania. Opakowanie to nie tylko sposób na przeniesienie produktu z punktu A do punktu B, ale również reprezentacja marki, dlatego firmy przykładają dużą wagę do jego jakości. Oszuści – wręcz przeciwnie. Będą próbować naśladować oryginalny design, ale najczęściej opakowanie będzie słabe i złej jakości lub produkt nie będzie układać się w nim prawidłowo.

Nawet jeśli opakowanie wydaje się dobrze skonstruowane, dokładniejsza inspekcja może ujawnić szczegóły wskazujące na to, że produkt jest podrobiony. Większość kupujących spędza niewiele czasu, jeśli w ogóle, na czytaniu opisów zapisanych drobnym drukiem na pudełku, ale to właśnie takie szczegóły mogą być kluczem do wykrycia fałszerstwa. Sprawdź, czy opis na opakowaniu zawiera adresy kontaktowe, adresy e-mail lub strony internetowe i numery telefonów obsługi klienta. Obowiązkowe informacje prawne są często drukowane na opakowaniach, na przykład informacje o gwarancji produktu lub szczegóły dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa.

HP należy do firm, które dokładają wszelkich starań, aby klienci mogli sprawdzić, czy kupiony przez nich produkt jest oryginalny. Robimy wszystko, aby zapewnić naszym klientom wiedzę i narzędzia potrzebne do identyfikacji fałszywych materiałów eksploatacyjnych. Na przykład, nasze wkłady mają umieszczony kod QR na plombie zabezpieczającej opakowania, dzięki któremu można dokonać automatycznej weryfikacji. Na naszej stronie internetowej możesz sprawdzić numer seryjny, jego poprawność oraz autentyczność produktu. Produkty HP oznaczone są hologramem, który potwierdza autentyczność oraz specjalną etykietą, która pomoże stwierdzić, czy produkt został w jakikolwiek sposób naruszony.

[1] Raport Santander Bank Polska

[2] OECD, Trade in fake goods is now 3.3% of world trade and rising