Nowe badania naukowców z Northwestern University odkryły, że nasze łazienki są domem dla ogromnej różnorodności wirusów, zwłaszcza na szczoteczkach do zębów i słuchawkach prysznicowych. Większość tych wirusów nie była wcześniej znana nauce, jednak nie stanowią one zagrożenia dla ludzi. Są to bakteriofagi, czyli wirusy atakujące bakterie, a nie komórki ludzkie.

Bakteriofagi, zwane również fagami, to specyficzne wirusy, które namnażają się wyłącznie w komórkach bakterii. Każdy z nich jest zazwyczaj bardzo wyspecjalizowany i atakuje tylko jeden gatunek bakterii. Ze względu na ich zdolność do eliminowania bakterii, fagi są przedmiotem zainteresowania naukowców, szczególnie w kontekście walki z lekoopornymi bakteriami, na które antybiotyki przestają działać.

Różnorodność wirusów w łazienkach

Badania przeprowadzone przez zespół kierowany przez Ericę M. Hartmann wykazały, że szczoteczki do zębów i słuchawki prysznicowesą idealnym środowiskiem dla bakteriofagów, które atakują bakterie obecne w tych miejscach. Co ciekawe, naukowcy odkryli nowe rodzaje bakteriofagów, które do tej pory nie były znane nauce: „liczba wirusów, które znaleźliśmy, jest niezwykła. Odkryliśmy takie, o których nigdy wcześniej nie widzieliśmy”.

fot. pixabay

Jakie wirusy znaleziono?

Zespół badawczy przeanalizował próbki pobrane z 34 szczoteczek do zębów i 96 słuchawek prysznicowych z całych Stanów Zjednoczonych. W sumie odkryli 614 różnych genomów wirusów, z czego tylko 22 były kompletne. To pokazuje, jak wiele wirusów nadal pozostaje nieodkrytych. Co ciekawe, nie zaobserwowano nakładania się typów wirusów pomiędzy szczoteczkami a słuchawkami, co sugeruje, że każda z tych powierzchni ma swoje unikalne ekosystemy.

Większość odkrytych bakteriofagów to mykobakteriofagi, które atakują prątki – bakterie odpowiedzialne za choroby takie jak gruźlica i trąd. W przyszłości naukowcy mają nadzieję, że te wirusy będą mogły być wykorzystane do zwalczania chorobotwórczych bakterii, a także do oczyszczania instalacji wodno-kanalizacyjnych z patogenów.

Czy powinniśmy się martwić?

Hartmann uspokaja, że bakteriofagi nie są groźne dla ludzi, a różnorodność mikroorganizmów obecnych w naszych łazienkach może nawet mieć pozytywny wpływ. Zamiast stosować agresywne środki dezynfekujące, sugeruje proste rozwiązania, takie jak moczenie słuchawek prysznicowych w occie, aby usunąć osady, oraz regularną wymianę końcówek szczoteczek do zębów.

Badania nad mikroorganizmami w naszych łazienkach pokazały, że choć bakterie i wirusy są wszechobecne, nie wszystkie stanowią zagrożenie dla ludzi. Bakteriofagi, odkryte na szczoteczkach do zębów i słuchawkach prysznicowych, mogą w przyszłości pomóc w walce z opornymi na antybiotyki bakteriami, a ich obecność w naszych domach nie powinna budzić niepokoju.

Arkadiusz Ogończyk

Arkadiusz Ogończyk

Redaktor prowadzący

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner