Obecna aktywność dzieci w Internecie wymaga wzmożonej uwagi ze strony rodziców

Ponad 50% rodziców dzieci w wieku 8-16 lat zauważyła, wzrost aktywności dzieci w Internecie w okresie epidemii i zamknięcia szkół, w porównaniu z okresem przed epidemią.

Stale rosnąca popularność „sieci” wśród dzieci nie jest tematem nowym. Jednak w obecnej, pandemicznej sytuacji nabiera ona nowego wymiaru. A to oznacza, że rodzice chcący zapewnić im bezpieczeństwo powinni mieć znacznie szerszą świadomość niż kiedyś nt. obecności dzieci w Internecie. Dotyczy to także podniesienia czujności pod kątem prowadzonych przez dzieci aktywności w świecie online. Z badań przeprowadzonych przez Trend Micro Polska br. wynika bowiem, że w czasie pandemii wzrosła aktywności dzieci w sieci, a część rodziców wprost przyznała, że nie wiedzą, do czego ma dostęp ich dziecko w Internecie.

 

Celem badania przeprowadzonego przez Trend Micro Polska – firmy specjalizującej się w zabezpieczeniach cybernetycznych – dla użytkowników indywidualnych, firm oraz instytucji – w czerwcu br. było pozyskanie wiedzy na temat wykorzystania przez dzieci Internetu, kwestii ich bezpieczeństwa w sieci oraz obaw rodziców związanych z tym medium masowego przekazu.

Dzieci w czasie pandemii

Rozwój technologii i dostęp do niej jest czynnikiem sprzyjającym do korzystania z Internetu, a czas pandemii okazał się dodatkową okolicznością, która temu sprzyja. Jak wynika z badania Trend Micro Polska, ponad połowa rodziców (57% rodziców dzieci w wieku 8-12 lat oraz 55% rodziców dzieci w wieku 13-16 lat) zauważyła, że w okresie epidemii i zamknięcia szkół aktywność ich dzieci w Internecie zwiększyła się, w porównaniu z okresem przed epidemią. Wzrost ten dotyczył serfowania po sieci dla przyjemności czy też własnych celów i nie był związany z koniecznością uczestnictwa w zajęciach online.

Młodzi użytkownicy Internetu

Korzystanie z Internetu wydaje się obecnie naturalnym i nieodłącznym elementem codziennego życia. Warto jednak zauważyć, że dzieci w wieku 8-16 lat korzystają z Internetu każdego dnia z dużą intensywnością.

Dzieci najczęściej na smartfonie lub laptopie korzystają z YouTube’a i platform gamingowych oraz uczestniczą w lekcjach online. Warto podkreślić, że zgodnie z zebranymi w badaniu danymi, dzieci w wieku 13-16 lat posiadają już własne urządzenie z dostępem do Internetu. Większość z nich ma również indywidualne konta i profile do zarządzania usługami oraz własny pakiet danych. Również ta grupa dzieci częściej korzysta z różnego rodzaju usług i mediów społecznościowych, przy czym chłopcy w porównaniu do dziewczynek spędzają nieco więcej czasu w Internecie i częściej korzystają z gier online (79% chłopców i 67% dziewczynek). Z kolei dziewczynki częściej używają TikToka (45% dziewczynek i 25% chłopców), Instagrama (44% dziewczynek i 22% chłopców), Snapchata (35% dziewczynek i 21% chłopców)  i WhatsAppa (38% dziewczynek i 27% chłopców).

W zebranych przez Trend Micro Polska danych widać kilka niepokojących zjawisk. Pierwsze to nielimitowany dostęp do Internetu. Większość dzieci nie ma bowiem ustawionych ograniczeń limitu danych lub czasu dostępu na urządzeniach, przez które łączą się z Internetem. Taka swoboda pozwala dzieciom korzystać z dobrodziejstw Internetu, ale również niesie potencjalne zagrożenie. Ponadto z punktu bezpieczeństwa dzieci w Internecie warto zwrócić uwagę także na fakt, że około 50%-70% rodziców przyznało, że nie zna hasła do posiadanego przez dziecko konta/profilu np. FB, Instagrama, TikToka itp. – wskazuje Anna Falkowska Marketing Manager CEE z Trend Micro Polska.

 

Bezpieczeństwo w sieci

Nowa rzeczywistość, w której znalazły się dziś dzieci, oznacza szereg wyzwań, z którymi przyjdzie się im zmierzyć. Możliwość utrzymania kontaktu z rówieśnikami, edukacja czy zabawa, przeniosła się w dużej mierze do Internetu i nie jest w pełni pod kontrolą dorosłych. Część rodziców wprost przyznała, że nie wiedzą, do czego ma dostęp ich dziecko w Internecie. Wraz z rosnącym wiekiem zmniejsza się też odsetek rodziców, którzy przeglądają zawartość telefonu, komputera lub historię przeglądanych przez dziecko stron.

Czas pandemii i konieczność udziału w zajęciach online jednoznacznie wiązał się ze wzrostem samodzielnie instalowanych przez dzieci aplikacji, gier czy programów bez zgody rodziców. Dzieje się tak w przypadku ok. 40% 8-12 latków i ok. 70% 13-16 latków – dodaje Anna Falkowska Marketing Manager CEE z Trend Micro Polska.

Dobre praktyki dla rodziców w zakresie bezpieczeństwa dzieci w Internecie

  • Zabezpiecz używane komputery, np. poprzez wprowadzenie zabezpieczenia sieci domowej, które nie tylko będą blokować i filtrować strony, lecz także mogą ochronić sieć i urządzenia przed hakerami i zagrożeniami internetowymi.
  • Warto skorzystać z zabezpieczeń routera, które umożliwiają zarządzanie urządzeniami (np. odłączanie niepożądanych urządzeń od sieci), kontrolują korzystanie z mediów społecznościowych, blokują nieodpowiednie strony internetowe i ograniczają czas używania urządzeń.
  • Chroń smartfony, instalując najnowsze wersje oprogramowania wbudowanego do smartfonów, a nie tylko laptopów i desktopów. Istotne jest także pobieranie tylko wiarygodnych aplikacji z oficjalnych sklepów, a przed instalacją sprawdzanie uprawnień aplikacji.
  • Porozmawiaj z rodziną o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w Internecie.Pomóż bliskim zrozumieć publiczny charakter Internetu i związane z tym potencjalne zagrożenia.

Więcej wniosków z badania Trend Micro Polska można znaleźć na stronie LINK

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner