W Londynie rozpoczęto przełomowy etap w walce z rakiem płuc. 67-letni mężczyzna stał się pierwszym pacjentem na świecie, który otrzymał eksperymentalną szczepionkę zapobiegającą chorobie.

W Narodowym Instytucie Badań nad Zdrowiem (NIHR) w Wielkiej Brytanii, lekarze podali Januszowi Raczowi pierwszą dawkę szczepionki BNT116, nowatorskiego preparatu opracowanego przez firmę biotechnologiczną BioNTech. Immunoterapia oparta na technologii mRNA ma na celu „wytrenowanie” układu odpornościowego pacjenta do walki z niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NSCLC), który stanowi aż 85% wszystkich przypadków raka płuc na świecie.

 

Pomimo dostępnych metod leczenia, takich jak chemioterapia, która często jest stosowana w połączeniu z operacją lub radioterapią, skuteczność tych terapii wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Chemioterapia atakuje nie tylko komórki nowotworowe, ale także zdrowe tkanki, co prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie narządów, utrata masy kostnej, nudności i ogólne osłabienie organizmu. Te wyzwania skłoniły naukowców do poszukiwania alternatywnych metod leczenia, które byłyby mniej inwazyjne i mniej obciążające dla pacjentów.

Szczepionki mRNA, które programują organizm do zwalczania konkretnych chorób, stanowią obiecującą alternatywę. W ostatnich latach niemiecka firma BioNTech stała się pionierem w tej dziedzinie, pracując nad szczepionkami na różne nowotwory, w tym na raka trzustki i płuc. W piątek NIHR ogłosiło, że podano pierwszą dawkę BNT116, skierowaną właśnie przeciwko rakowi płuc.

Janusz Racz, u którego zdiagnozowano niedrobnokomórkowego raka płuc w maju, przeszedł już chemioterapię i radioterapię. Teraz, w ramach nowego badania, otrzyma sześć dawek szczepionki, podawanych co tydzień, a następnie dawki przypominające co trzy tygodnie przez kolejne 54 tygodnie. Celem terapii jest nie tylko zapobieżenie nawrotowi choroby, ale także potwierdzenie, że nowa metoda jest bezpieczna dla pacjentów.

To badanie jest częścią większego programu klinicznego, w którym weźmie udział około 130 uczestników w siedmiu szpitalach, w tym sześciu w Wielkiej Brytanii. Program ten obejmie różne stadia niedrobnokomórkowego raka płuc, od wczesnych faz po zaawansowane przypadki, które nie odpowiedziały na standardowe leczenie chirurgiczne lub radioterapię.

Dr Sarah Benafif, onkolog kierująca badaniem w University College London Hospitals (UCLH), wyjaśniła: „Siła naszego podejścia polega na tym, że leczenie ma być silnie ukierunkowane na komórki nowotworowe. W ten sposób mamy nadzieję, że z czasem będziemy w stanie wykazać, że leczenie jest skuteczne w walce z rakiem płuc, a jednocześnie nie narusza innych tkanek”.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner