Kolejny etap rozbudowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego wkracza w decydującą fazę. Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction podpisało umowę na realizację ostatniego etapu projektu. Dzięki temu pozostaniemy w gronie państw nieprzerwanie prowadzących badania w tym nieprzyjaznym zakątku świata.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, znajduje się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych i funkcjonuje nieprzerwanie od 1977 roku. Kompleks składa się z 14 budynków, a naukowcy prowadzą tam badania z zakresu ekologii, oceanografii, geologii oraz klimatologii. Niestety, przez prawie 50 lat użytkowania, stacja uległa znacznemu zużyciu. Dodatkowym problemem jest postępująca erozja linii brzegowej, która zagraża części budynków, znajdujących się zaledwie kilka metrów od Zatoki Admiralicji.
Aby zapewnić dalsze funkcjonowanie stacji i utrzymać Polskę w gronie 20 państw, które prowadzą całoroczne badania na Antarktydzie, podjęto decyzję o budowie nowego budynku oraz modernizacji infrastruktury. Projekt obejmuje m.in. rewitalizację hal garażowych, systemu energetycznego, paliwowego i sieci wodociągowej. Inwestorem jest Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, który realizuje inwestycję na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konsorcjum Dekpol Budownictwo, odpowiada za realizację inwestycji budowlanych od 2020 roku. Partnerem jest także Andrewex Construction, firma o wieloletnim doświadczeniu w budowie konstrukcji drewnianych, która również uczestniczyła w pierwotnej budowie stacji w latach 70. XX wieku.
Przyszłość Polskiej Stacji Arktycznej
Prace przy nowym etapie budowy rozpoczną się wkrótce. Konsorcjum przygotuje prefabrykowaną konstrukcję drewnianą oraz panele elewacyjne nowej stacji, które zostaną zamontowane próbnie w Polsce, a następnie przetransportowane do Antarktyki drogą morską. Proces ten wymaga szczególnej ostrożności i zabezpieczeń, aby sprzęt i materiały dotarły na miejsce w nienaruszonym stanie.
Projekt ma zostać zakończony w 2027 roku, a jego realizacja potwierdzi silną pozycję polskich firm budowlanych i ich zdolność do realizacji trudnych przedsięwzięć w ekstremalnych warunkach. Co istotne – pokazuje to także, że nasza nauka wcale nie ma się tak źle jak lubimy o tym myśleć. Takie inwestycje są naprawdę kluczowe w zaznaczaniu swojej pozycji na świecie.
zdjęcie stacji via demoiurg.com.pl