Programowanie nie musi być domeną mężczyzn

Przekonały się o tym uczestniczki 6. Kongresu Kobiet, który odbył się w miniony weekend. Podczas dwudniowego festiwalu współpracy, inspiracji, energii i solidarności nie zabrakło refleksji na temat nowych technologii i kompetencji cyfrowych Polek. Uczestniczki Kongresu miały również okazję spróbować swoich sił programując na stoisku Mistrzów Kodowania.

9 maja już po raz kolejny kilka tysięcy kobiet zjawiło się w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie, by podzielić się swoimi doświadczeniami oraz dyskutować o problemach dotykających kobiety w Polsce. Jednym z tematów tegorocznego Kongresu były nowe technologie i ich wpływ na życie kobiet. W ramach oswajania nowoczesnej techniki uczestniczki Kongresu miały możliwość wzięcia udziału w krótkim szkoleniu z programowania w języku Scratch na stoisku Mistrzów Kodowania. W trakcie dwóch dni trwania spotkań z tej możliwości skorzystało kilkadziesiąt pań, a zainteresowanie materiałami dotyczącymi programu było ogromne. Jedną z kobiet, które skorzystały z krótkiego kursu kodowania była Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, która podczas kilkuminutowego kursu zdążyła stworzyć swoją pierwszą grę.

Odwiedzające nas Panie były bardzo zainteresowane tym, co może dać im nauka choćby podstaw programowania – mówiła Agnieszka Rudzik-Sawicka, nauczycielka z Nowego Stawu prowadząca warsztaty podczas Kongresu. – To nieprawda, że kobiety boją się nowych technologii! Udział w Kongresie udowodnił wszystkim, że wystarczy zwalczyć lęk przed nieznanym, a każde drzwi staną przed nami otworem. Programowanie nie musi być domeną mężczyzn.

Podczas drugiego dnia Kongresu odbył się panel „Technologia szansą na lepsze życie każdej kobiety – czyli jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i stać się liderką rewolucji cyfrowej w swoim środowisku”, w którym udział wzięły niezwykłe kobiety m.in. dr Daria Gołębiowska-Tataj, wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, Bogusława Matuszewska, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz koordynatorka programu Mistrzowie Kodowania Iwona Brzózka-Złotnicka. Każda z nich na co dzień w swojej pracy posługuje się nowymi technologiami i przybliża je kobietom. Opowiedziały słuchaczkom zgromadzonym na sali o początkach swojej przygody z technologią i zapewniały, że Polska wcale nie jest krajem w którym kobiety są spychane na margines branży technologicznej. Ważnym przesłaniem panelu było to, że telefon, tablet czy zwyczajny domowy komputer mogą otworzyć kobietom drzwi do świata nowych możliwości, a tego co nowe nie można się obawiać. Nigdy nie jest za późno na naukę! Duże zainteresowanie wzbudził projekt Mistrzowie Kodowania. Dla wszystkich aktywistek, które zgłoszą się po Kongresie z zapotrzebowaniem na pogłębienie swojej wiedzy programistycznej organizatorzy przewidują cykl szkoleń, dzięki którym będą one mogły dalej propagować naukę kodowania
w swoich regionach.

Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach podstawowych. Od września 2013 roku, w projekcie wzięło udział 119 szkół, blisko 5000 uczniów oraz 316 nauczycieli z 16 województw. 6 maja 2014 roku w Centrum Nauki Kopernik została otwarta pierwsza w Polsce ogólnodostępna pracownia Mistrzów Kodowania. Więcej informacji na stronie.

Źródło: Mistrzowie Kodowania, Samsung

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner