WRT-1900ACS w praktyce
Router dysponuje dwurdzeniowym procesorem ARM Marvell Armada 38X o częstotliwości taktowania wynoszącej 1.6GHz. Procesor wspierany jest przez 512 MB pamięci RAM. Mamy tu również układy radiowe Marvell 88W8864 dla pasm 2.4GHz oraz 5GHz. Mamy tu do czynienia ze standardem AC, czyli 600 Mbps w paśmie 2.4GHz i 1300 Mbps w paśmie 5GHz. W routerze zainstalowano pasywny system chłodzenia, czyli duży aluminiowy radiator.
Charakterystyczną cechą jest zastosowanie złącza eSATA dzięki czemu router ma szanse sprawdzić się w roli dysku sieciowego. Lepsze wykorzystanie właśnie w tej roli gwarantuje również zaawansowane oprogramowanie Linksys Smart WiFi.
Pierwszym etapem integracji z oprogramowaniem Linksys Smart WiFi jest oczywiście wejście do panelu. Zrobimy to wpisując w pasku adresu: linksyssmartwifi.com lub myrouter.local
Na samym początku zobaczymy automatyczny kreator konfiguracji. W moim przypadku wszystkie sugerowane ustawienia były w porządku, więc klikałem tylko „next”.
Dostępne narzędzia i aplikacje są wyświetlane po lewej stronie panelu. Informacje o koncie oraz pomoc są dostępne na górze strony. W centralnej części strony wyświetlane są widgety. To bardzo ciekawa funkcja, która pozwala na szybki podgląd stanu konkretnych funkcji. Takie rozwiązanie to bardzo duża oszczędność czasu.
Do dyspozycji mamy następujące widgety:
- Guest Access (Dostęp gościnny) — umożliwia konfigurowanie i monitorowanie sieci przeznaczonej dla gości, tzn. nie dającej dostępu do wszystkich zasobów sieci domowej.
- Parental Controls (Kontrola rodzicielska) — umożliwia blokowanie stron internetowych i ustawienie godzin dostępu do Internetu.
- Media Prioritization (Priorytetyzacja multimediów) — umożliwia określenie, które urządzenia i aplikacje mają najwyższy priorytet w ruchu sieciowym.
- Wireless (Sieć bezprzewodowa) — umożliwia konfigurowanie sieci bezprzewodowej routera. Można tu zmienić tryb zabezpieczeń, hasło, filtrowanie adresów MAC.
- Protected Setup. Security (Zabezpieczenia) — umożliwia konfigurowanie zabezpieczeń routera. Można skonfigurować zaporę, ustawienia VPN, a także wybrać niestandardowe ustawienia dla aplikacji i gier.
Interfejs oprogramowania Linksys Smart WiFi jest w pełni responsywny, czyli urządzeniem bezproblemowo będziemy mogli zarządzać za pomocą smartfona czy tabletu. Teoretycznie, bo w praktyce mobilna wersja strony nie działała na moim telefonie.
Na szczęście do dyspozycji mamy również aplikacje mobilne – dla systemów Android oraz iOS. Aplikacja jest funkcjonalna i działa stabilnie – nie mam żadnych zastrzeżeń.
Po założeniu konta w Linksys Smart WiFi zyskujemy dostęp do routera z dowolnego miejsca na świecie. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku bardziej zaawansowanej sieci, która wymaga częstego nadzoru.
Mamy tu również rozwiązania, które zadebiutowały wraz z premierą tego modelu. Jednym z nich jest Network Map, czyli graficzny podgląd sieci i wszystkich podłączonych urządzeń wraz z informacjami o ich stanie, ewentualnych awariach i problemach.
Na uwagę zasługują również możliwości routera w zakresie danych, a konkretniej wykorzystania go jako dysku sieciowego. Mamy tu do dyspozycji port eSATA, port USB 3.0 i bardzo dobre oprogramowanie – powinno być świetnie.
W interfejsie oprogramowania mamy nawet osobny moduł – pamięć zewnętrzna. W tym miejscu sprawdzimy status podpiętych dysków, skonfigurujemy prawa dostępu do folderów dla poszczególnych użytkowników, a także aktywujemy serwer FTP.
Strumieniowanie multimediów odbywa się za pomocą technologii DLNA. Sprawa jest banalnie prosta, po podłączeniu zewnętrznej pamięci, dane są udostępniane. Współpraca z telewizorami czy urządzeniami media center stoi na najwyższym poziomie. Dla takich transmisji przeznaczone zostało pasmo o częstotliwości 5GHz.
Router przetestowano z routerem Verbatim 47672 o prędkości 7200 obr./min i systemem plików NTFS. Otrzymane wyniki (które są świetne) prezentują się następująco: