Badanie zlecone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2019 roku potwierdziło, że nie ma związku między używaniem telefonów komórkowych a rakiem mózgu.
To najobszerniejsze badanie w tej dziedzinie, obejmujące pięć lat analiz, które uwzględniły ponad 5000 wyników oraz oceny 63 badań przeprowadzonych od 1994 do 2022 roku przez 11 naukowców z 10 krajów. Naukowcy z Australijskiej Agencji Ochrony Radiacyjnej i Bezpieczeństwa Jądrowego (Arpansa) stwierdzili, że pomimo rosnącego użycia technologii bezprzewodowej, wskaźniki raka mózgu nie wzrosły.
Badanie objęło także osoby często korzystające z długich rozmów przez telefony komórkowe. Współautor badania, profesor Mark Elwood, zauważył, że przegląd obejmował różne nowotwory głowy i szyi oraz oceniał wpływ fal radiowych używanych w różnych urządzeniach. WHO i inne organizacje zdrowotne od dawna sugerowały brak dowodów na szkodliwość promieniowania z telefonów komórkowych, choć nadal zalecały dalsze badania, by móc to potwierdzić.
Wyniki obecnego badania wspierają wcześniejsze ustalenia, uspokajając obawy dotyczące wpływu telefonów komórkowych na zdrowie. To także pozytywna wiadomość dla każdego, kto często korzysta z telefonu – wciąż należy jednak pamiętać o robieniu sobie przerw od patrzenia w ekrany, oraz oczywiście o regularnych wizytach u lekarza.