Test kamerki TrueCam A7s 1296p Car DVR

Test kamerki TrueCam A7s 1296p Car DVR

28/09/2019 0 przez Marcin

Kamerki samochodowe mają na celu poprawienie bezpieczeństwa na drodze. Tego typu urządzenia muszą cechować się wysoką jakością nagrań, które niekiedy mogą posłużyć jak dowód w sprawie wypadku lub występku na drodze. TrueCam A7s 1296p Car DVR to urządzenie posiadające najważniejsze cechy, które powinny posiadać tego typu urządzenia. TrueCam A7s 1296p Car DVR to wideorejestrator z najwyższej półki, które charakteryzuje się świetną jakością nagrań, wykonaniem z dbałością o szczegóły i funkcjonalnością. 

Zawartość urządzenia jest bogata, bo oprócz standardowego wyposażenia jakim jest uchwyt na szybę i ładowarka samochodowa, w pudełku znajdziemy kable HDMI, kabel USB, płytę z oprogramowaniem do komputera PC, kilka stałych uchwytów na taśmę dwustronną, elegancki pokrowiec na kamerkę oraz kilka wlepek.

Wideorejestrator samochodowy TrueCam A7s 1296p Car DVR został wykonany z tworzywa sztucznego, które w każdym miejscu jest świetnie spasowane. Widać, że producent przykładał uwagę do najmniejszych szczegółów. Całość wygląda bardzo solidnie. Głównym elementem rzucającym się w oczy jest duży wyświetlacz TFT o średnicy 2,7 cala. Wokół niego znalazły się przyciski, które zostały wykonane z gumy. Zastosowanie w nich podświetlenia było bardzo dobrym posunięciem producenta, ponieważ z reguły w nocy dostęp do przycisków jest utrudniony, a tutaj wszystko podane jest “na tacy”. Na spodzie urządzenia znajdziemy oczywiście złącze microUSB służące m.in. do ładowania urządzenia w trasie. Obok wejścia znalazł się problematyczny przycisk resetu. Dlaczego problematyczny? Ponieważ przy podłączaniu kamerki do zasilania z łatwością można go przypadkowo nacisnąć. 

To co wyróżnia model TrueCam A7s 1296p Car DVR to fakt, że posiada ona dołączony moduł GPS. Jest to bardzo rzadkie zastosowanie w tego typu urządzeniach. Moduł podłączany jest przy pomocy wejścia USB, które umieszczone zostało na uchwycie kamerki. Odbiornik GPS bez problemu można ściągnąć podczas pracy kamerki. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że moduł ten posiada wbudowaną bazę fotoradarów, która według zapewnień producenta ma wgrane dane z ponad 33 tysięcy miejscowości z całej Europy oraz Rosji. 

O zbliżającym fotoradarze informuje nas wymowny komunikat, który jednocześnie przypomina kierowcy jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na danym odcinku trasy. Fajnym dodatkiem jest również ustawienie powitań i przypomnień. Kobiecy głos wita kierowcę po uruchomieniu kamerki a7s i przypomina o zapięciu pasów i która jest godzina. Głośnik z którego wydawane są komunikaty znajduje się na module GPS, a głośność można regulować przy pomocy przycisków znajdujących się na jego obudowie. 

Producent zastosował w kamerce TrueCam A7s 1296p Car DVR wysokiej klasy komponenty. Znajdziemy tutaj procesor Ambarella A7 oraz 4-megapikselową matrycę OV4689. Jest to zestaw, który zapewnia nagrywanie obrazy w bardzo wysokiej jakości. Natywnie kamerka nagrywa materiał w rozdzielczości Super Full HD, czyli 2304×1296 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Obraz jest szczegółowy, więc bez problemu będziemy w stanie odczytać jak najmniejsze szczegóły, kolory są zaś świetnie odwzorowane, a kamerka świetnie radzi sobie z nagłymi zmianami oświetlenia. 

Kamerkę TrueCam A7s 1296p Car DVR również trzeba pochwalić za nagrania nocne. Obraz nagrywany po zmierzchu jest wyraźny i nie posiada wielu szumów co jest jego mocną cechą. Zarówno w dzień, jak i w nocy użytkownik jest w stanie odczytać dużo szczegółów z nagrania. 

Oprogramowanie, które występuje oczywiście w języku polskim daje użytkownikowi zmianę nie tylko rozdzielczości nagrywania obrazu, ale także ustawienie własnych preferencji dotyczących jasność czy kontrastu. Kamerka może nagrywać w rozdzielczości FullHD 1080p przy 45 fps, a także w trybie Wide Full HD, gdzie nagrywany jest znacznie szerszy obraz. Tutaj materiał ma rozdzielczość 2560×1080 przy 30 fps oraz formacie 21:9. Dostępny jest również tryb HD 720, który nagrywa przy 60 klatkach na sekundę. 

Kamerka obsługuje karty pamięci o maksymalnej pojemności 32 GB. 

TrueCam A7s 1296p Car DVR posiada kilka przydatnych funkcji, które na pewno przydadzą się podczas monitorowania drogi. Materiał może zostać nagrany w 1/3/5/10 minutowej lub nieograniczonej pętli czasowej. W kamerce znajdziemy G-sensor, który jest czujnikiem wstrząsu. Kamerka automatycznie zapisuje materiał, kiedy wyczuje uderzenie i użytkownik nie musi martwić się o to czy materiał został zapisany. Gdy TrueCam A7s 1296p Car DVR jest w trybie spoczynku w momencie gdy wyczuje jakikolwiek ruch przed obiektywem lub wcześniej wspomniane uderzenie, również w tym samym momencie zaczyna nagrywanie obrazu. A7s posiada również opcję nadpisu obrazu w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku. W razie, gdyby doszło do wypadku lub niebezpiecznej sytuacji na drodze użytkownik lub wcześniej wspomniane czujniki wstrząsu i ruchu blokują tą funkcję i materiał jest w pełni bezpieczny. 

Kamera TrueCam A7s 1296p Car DVR to urządzenie, które zdecydowanie mogę polecić. Przede wszystkim wysoka jakość nagrywanych materiałów to jej największy plus. Obraz jest szczegółowy i wyraźny nawet w nocy, do tego mamy tutaj świetne wykonanie oraz specyfikację z najwyższej półki. NIe wolno zapominać również o dodatkach jakie producent dołącza do zestawu. Urządzenie to z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo na drodze oraz będzie niezbitym dowodem w momencie niesłusznego oskarżenia w niebezpiecznej sytuacji na drodze.