Przy okazji niedawnego otwarcia nowego Centrum Innowacji w Londynie, Visa poinformowała, że tokenizacja Visa (Visa Token Service, VTS) – nowa technologia zwiększająca bezpieczeństwo i wygodę płatności mobilnych, jak i online dzięki zastępowaniu danych karty identyfikatorem cyfrowym – wdrażana jest w 12 krajach Europy.
Na całym świecie tokenizacja Visa wykorzystywana jest już przy płatnościach mobilnych w 27 krajach – m.in. w Polsce, Francji, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – oferowanych przez ponad 1,3 tys. instytucji finansowych. Visa we współpracy z partnerami dąży do wdrożenia tokenizacji na kolejnych rynkach oraz wykorzystania jej przy płatnościach internetowych.
Usługa tokenizacyjna Visa, udostępniona w 2014 r., jest wykorzystywana przez popularne systemy płatności jak Apple Pay czy Android Pay, pozwalając konsumentom na bezpieczne korzystanie ze swojego rachunku płatniczego za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Tokenizacja zajmuje centralne miejsce w wizji internetu rzeczy wg organizacji Visa, umożliwiając bezpieczne i wygodne zakupy z użyciem dowolnego urządzenia połączonego z internetem – telefonu, tabletu, urządzenia ubieralnego, a nawet samochodu czy sprzętu domowego.
Sandra Alzetta, dyrektor ds. produktów cyfrowych w Visa, powiedziała: „Od 2015 r. jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju płatności mobilnych w całej Europie. Kolejny cel Visa to upowszechnienie naszej usługi tokenizacyjnej – dzięki której detaliści mogą łatwo i w bezpiecznej formie przechowywać dane kart klientów – oraz umożliwienie bezpiecznego handlu za pośrednictwem całej gamy urządzeń połączonych z internetem”.
Co wpływa na upowszechnianie płatności mobilnych w Europie?
Bezpieczeństwo, wygoda oraz rosnąca sieć placówek handlowo-usługowych wyposażonych w terminale zbliżeniowe to główne czynniki sprzyjające popularyzacji płatności mobilnych w całej Europie. Technologia tokenizacji Visa pozwala konsumentom bez obaw korzystać z urządzeń mobilnych w celu łatwego i wygodnego dokonywania codziennych płatności – wydatków na transport, kawę czy rozrywkę. Równolegle coraz więcej detalistów w Europie instaluje nowe terminale pozwalające na płatności zarówno z użyciem kart, jak i urządzeń mobilnych (zbliżeniowo, w standardzie NFC).
- Pięć najważniejszych segmentów płatności mobilnych w Europie to: bary i restauracje, supermarkety, transport publiczny, jedzenie typu fast-food oraz rozrywka i wypoczynek.
- Płacąc za pomocą urządzenia mobilnego, Europejczycy wydają średnio 9 euro przy zakupach w sklepie fizycznym i 41 euro przy zakupach online.
- Podczas podróży, Europejczycy robili zakupy z wykorzystaniem urządzeń mobilnych w 91 krajach świata, co wskazuje na ich poczucie bezpieczeństwa przy tego rodzaju transakcjach – również za granicą.
- W Europie jest obecnie ponad 1,2 mln detalistów akceptujących płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem kart i urządzeń mobilnych , u których europejscy użytkownicy kart Visa dokonali w zeszłym roku 5 mld płatności zbliżeniowych . To 32% wszystkich transakcji w tradycyjnych punktach handlowo-usługowych, które zostały przetworzone przez Visa.
Internet rzeczy
Wyeliminowanie wrażliwych danych karty konsumenta z transakcji zakupu w kanale cyfrowym – możliwe dzięki usłudze tokenizacyjnej Visa – to kwestia o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa handlu wykorzystującego różne urządzenia połączone z internetem rzeczy, od zegarków czy pierścieni wyposażonych w funkcję płatniczą, po samochody i urządzenia gospodarstwa domowego.
W tym celu, podczas zeszłotygodniowego otwarcia nowego centrum IBM w Monachium (IoT Watson Research Center), Visa i IBM ogłosiły porozumienie o globalnej współpracy. Jest ona oparta na wspólnej wizji i wspólnym przekonaniu, że jesteśmy w stanie umożliwić bezpieczne płatności i handel za pośrednictwem wielu urządzeń połączonych z internetem, których liczba na całym świecie ma do 2020 r. osiągnąć 5 mld .
W ramach tej współpracy usługa tokenizacyjna Visa zostanie udostępniona klientom platformy Watson IoT firmy IBM za pośrednictwem sieci dostawców usług tokenizacyjnych dzięki programowi partnerskiemu Visa Ready.
Źródło: Visa