Site icon

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi Actina Cerberus P6805 – praktyczny test

[toc depth=”2″]

Wstęp

Przedmiotem dzisiejszego testu jest wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej, często nazywany też repeaterem sygnału – Actina Cerberus P6805. W Internecie można dowiedzieć się, że marka powstała dzięki połączeniu sił dwóch marek – Actina oraz Pentagram. Z tego połączenia powstały nowe produkty sygnowane wspólnym logiem „Actina powered by Pentagram”. Wzmacniacz sieci bezprzewodowej to urządzenie, które sprawdza się przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie pokrycie sygnałem sieci bezprzewodowej wszystkich pomieszczeń wiąże się z wieloma utrudnieniami – sygnał emitowany przez router jest zbyt słaby, a instalacja sieci kablowej w każdym pomieszczeniu nie wchodzi w grę. Repeater odbiera sygnał emitowany przez router, wzmacnia go i udostępnia dalej.

[toc]

Zawartość opakowania

Urządzenie zapakowano w małe kartonowe pudełko, na którym znalazły się wszystkie najważniejsze informacje odnośnie jego przeznaczenia, parametrów, a także przykładowych schematów instalacji.
Podstawowe dane techniczne:

W zestawie znajdują się:

[toc]

Wygląd i wykonanie

Konstrukcja urządzenia pozwala na bezpośrednią instalację w gniazdku sieciowym co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Actina P805 wykonana została z białego plastiku, którego wygląd i wykonanie nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Na przednim panelu umieszczono logo producena oraz przycisk szybkiej konfiguracji WPS otoczony zieloną ramką, pod którą znajdują się diody sygnalizujące stan pracy:

W zależności od sytuacji diody świecą w kolorze zielonym lub żółto-czerwonym.

Po bokach oraz z tyłu urządzenia umieszczono otwory wentylacyjne. Podczas testów nie zauważyłem, aby urządzenie przegrzewało się. Z tyłu umieszczono również naklejkę z numerem seryjnym, adresem MAC oraz innymi informacjami o urządzeniu.

Na spodzie znajduję się port RJ-45 a także przycisk RESET, który nie wystaje z obudowy przez co należy go wcisnąć np. długopisem.

Spasowanie obudowy nie budzi zastrzeżeń, konstrukcja sprawia wrażenie solidnej.

[toc]

Konfiguracja

 

Producent deklaruje, że jest to urządzenie Plug&Play (podłącz i używaj), a jego ewentualna konfiguracja jest bardzo prosta. Wystarczy podpiąć repeater do gniazdka elektrycznego oraz wcisnąć przycisk szybkiej konfiguracji WPS na urządzeniu, oraz na routerze, a urządzenia same powinny nawiązać ze sobą połączenie.

Niestety, sporo routerów nie wspiera standardu WPS. W takiej sytuacji użytkownik zmuszony będzie sięgnąć po krótką instrukcje obsługi znajdującą się w zestawie. Niestety nie jest dostępna w języku polskim, ale rekompensują to obrazki, dzięki którym każdy powinien zrozumieć, co należy robić.

Po podłączeniu urządzenia do gniazdka sieciowego utworzona zostanie nowa sieć WiFi o nazwie PENTAGRAM. Należy połączyć się z nią z dowolnego urządzenia wspierającego łączność bezprzewodową – laptopa, tabletu lub smartfona. Po nawiązaniu połączenia należy uruchomić przeglądarkę internetową, a następnie w pasku adresu wpisać adres: http://re.pentagram.eu, aby wejść do panelu administracyjnego, z poziomu którego można zarządzać urządzeniem.

Uwaga! Jeżeli istnieje możliwość, że nasz egzemplarz był już wcześniej gdzieś używany, to po włączeniu urządzenia do prądu należy je zresetować wciskając przycisk RESET przez około 10 sekund. W przeciwnym razie sieć bezprzewodowa nie zostanie utworzona i nie będzie możliwości połączenia się i skonfigurowania jej.

Logowanie do panelu administracyjnego polega na wpisaniu hasła, które zostało podane w instrukcji obsługi. Niestety podobnie jak instrukcja obsługi, panel nie jest dostępny w języku polskim. Po udanym logowaniu należy nacisnąć przycisk Open Scan oraz wybrać swoją sieć bezprzewodową oraz podać do niej hasło. Domyślnie wzmocniona sieć emitowana przez repeater zostanie nazwana tak samo jak sieć emitowana przez router, jednak przy pierwszej konfiguracji warto zmienić jej nazwę, aby sprawdzić czy faktycznie wszystko działa i urządzenia łączą się ze wzmacniaczem sygnału.

Po zapisaniu zmian urządzenie zostanie zresetowane i w teorii wszystko powinno działać. W praktyce często występują inne błędy spowodowane np. niepoprawnym skonfigurowaniem routera, dlatego zaopatrując się nawet w tak przyjazny dla użytkownika sprzęt warto mieć na uwadze, że może być potrzebna pomoc kogoś posiadającego wiedzę na temat sieci komputerowych.

Panel administracyjny pozwala również na zarządzanie użytkownikami, zabezpieczeniami i aktualizacje oprogramowania.

 

 

[toc]

Działanie

 

Actina P6805 spełnia swoje zadanie. Sprzęt testowo zainstalowałam w 2 pokojowym mieszkaniu (mieszkanie w kamienicy, 2 pokoje o sporej powierzchni). Kabel internetowy do mieszkania wprowadzony jest bezpośrednio do pokoju, tam też znajduje się router. Niestety sygnał emitowany przez router nie jest na tyle silny, aby pokryć silnym sygnałem drugi pokój, oraz żeby dostarczyć jakikolwiek sygnał na balkon. Repeater Actina zainstalowałam w przedpokoju, czyli w centralnym miejscu mieszkania. Efekty były zadowalające – sygnał w drugim pokoju wzmocnił się praktycznie do maksimum

W miejscu, gdzie występował spadek sygnału na poziomie prawie 40% udało się uzyskać pełną moc sieci, a połączenie z bezprzewodowym Internetem stało się możliwe również na balkonie.

Na opakowaniu producent zawarł przykładowe schematy połączeń:

[toc]

Podsumowanie

Urządzenie można kupić już za 85 zł. Uważam, że to dobry wybór, gdyż sprzęt spełnia swoje zadanie, a dodatkowo estetyczne wykonanie i konstrukcja pozwalają na bezproblemową instalacje w dowolnym miejscu domu. Producent dołożył starań, aby konfiguracja była możliwie jak najprostsza, jednak należy pamiętać, że w przypadku urzadzeń sieciowych często mogą wystąpić problemy z komunikacją, które mogą wynikać przykładowo z nieodpowiedniej konfiguracji routera. Małym minusem jest brak instrukcji w języku polskim, a także brak spolszczenia panelu administracyjnego, jednak nie powinno to wpłynąć na problemy z konfiguracją.  Dzięki świetnemu stosunkowi ceny do oferowanych funkcji przyznaję nagrodę 100% opłacalności. 

Exit mobile version