Według raportu FTTH Council Europe, zaprezentowanego przez podczas dorocznej konferencji EXPO XXI Warszawa, w 2014 roku dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków biurowych (FTTB) miało prawie 15 milionów abonentów z krajów europejskich. W ciągu całego ubiegłego roku liczba łącz światłowodowych FTTH/B wzrosła na Starym Kontynencie o ponad 50 procent.
Wyniki byłby bardziej imponujące gdyby do raportu dodać Rosję i Ukrainę, bowiem oba kraje łącznie powiększyłyby tę liczbę o kolejne 14,8 milionów gospodarstw domowych. A mówią że tam ludzie biedni…
W tegorocznym Rankingu FTTH nie znalazł się żaden nowy kraj, ale zwrócono uwagę na pozytywne zmiany na przykład w Niemczech, gdzie operatorzy alternatywni, tacy jak Deutsche Glasfaser, forsują rozwój sieci światłowodowych. Kraj jest już bardzo bliski osiągnięcia 1-proc. progu kwalifikacyjnego i wejścia do Rankingu FTTH. To oznacza, że jeżeli utrzyma obecne tempo rozwoju w obszarze sieci światłowodowych, to już w 2015 roku co najmniej 1 proc. niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp technologii FTTH.
Rumunia, Hiszpania, Francja, Holandia czy Portugalii to kraje które również oceniono na plus. Niestety nie ma róży bez kolców. Niektóre kraje europejskie wstrzymują wdrażanie sieci światłowodowych, przez co nie wykorzystują ekonomicznego i społecznego potencjału, jaki oferuje technologia FTTH. Prym wiodą tutaj uznawane za dobrze rozwinięte kraje, Austria, Belgia, Czechy czy Wielka Brytania. W narodach tych do sieci światłowodowych podłączono mniej niż 20 000 nowych użytkowników.
A co z Polską?
Jak wiemy, Polska zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) jest zobowiązana do 2020 roku zapewnić 100% gospodarstw domowych i firm dostęp do łącza internetowego o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50% gospodarstw i firm możliwość korzystania z łącza o prędkości 100 Mb/s.
Mimo to na koniec 2014 roku łączna liczba użytkowników technologii Fibre to the home (FTTH) i Fibre to the building (FTTB) w Polsce wyniosła jedynie 97 tys., co stanowi zaledwie 0,65% wszystkich gospodarstw domowych w kraju. W porównaniu z rokiem 2013, kiedy dostęp do technologii światłowodowej miało 0,51% gospodarstw domowych, Polska odnotowała wzrost o około 20 tys. użytkowników. Jednak nadal nie osiągnęła progu 1%, wymaganego do zaklasyfikowania do Rankingu FTTH.
źródło: EXPO XXI Warszawa