Czy warto kupić zakrzywiony monitor?

Na czym polega zakrzywienie monitora? Jakie są zalety zakrzywionych monitorów? Czy warto kupić taki monitor? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Sukcesywnie wzrasta popularność zakrzywionych ekranów i dlatego technologię tę znajdziemy nie tylko w telewizorach oraz monitorach, ale także w inteligentnych zegarkach i smartfonach. Obraz w telewizorach i czy monitorach w nie wyposażonych ma dużo lepszą jakość, posiada większą głębię i jest bardziej naturalny. Poza tym zakrzywiony ekran o tej samej przekątnej wydaje się większy w porównaniu do tradycyjnego telewizora/monitora.

Oprócz tego, że obraz oglądany w zakrzywionym monitorze jest dużo lepszej jakości, to niezmiernie istotne jest to, że korzystanie z niego znacząco poprawia komfort pracy, gdyż dużo mniej męczy wzrok.

Czy warto kupić zakrzywiony monitor?

Zakrzywione monitory mają wiele zalet, ponieważ zastosowano w nich wiele innowacyjnych rozwiązań i technologii. A oto one:

  • wzmocnienie głębi obrazu (zanurzenie w obrazie)

Łuk zakrzywienia powoduje efekt zanurzenia w obrazie, dzięki czemu efekt głębi zostaje wzmocniony.

  • obraz idealny pod każdym kątem (kolory i ostrość obrazu niezależne od kąta patrzenia)

Jednolitość koloru zostaje zachowana bez względu na kąt patrzenia. Obraz widziany jest bez żadnych zniekształceń niezależnie od tego, z którego miejsca patrzymy. Kąty widzenia są niezwykle szerokie i wynoszą, w pionie i poziomie, 178°.

  • zwiększenie widzenia peryferyjnego

Widzenie peryferyjne polega na dostrzeganiu obiektów, które nie znajdują się w centrum pola widzenia. Tę funkcję docenią kinomaniacy, gracze, a także osoby korzystające z monitorów profesjonalnie.

  • duży komfort pracy ze względu na mniejsze zmęczenie wzroku i redukcję refleksów świetlnych

Refleksy świetlne na ekranie, a co za tym idzie ilość ruchów gałek ocznych męczących mięśnie zostały zredukowane.

  • tryb gra

Istnieje możliwość włączenia trybu gry, z czego na pewno ucieszą się gracze. Funkcja ta polega na tym, że monitor wykrywa zmiany w scenach i koryguje zamazane obrazy, zwiększa nasycenie kolorów i kontrast. Czas reakcji jest bardzo szybki, dlatego nawet najszybsze sceny w grach można zobaczyć wyjątkowo wyraźnie.

  • funkcja Eye Saver (redukcja niebieskiego światła)

Włączenie tej funkcji pozwala na redukcję niebieskiego światła i oszczędzanie wzroku, dzięki czemu nawet po wielu godzinach spędzonych przed monitorem nie odczuwa się takiego zmęczenia jak w przypadku tradycyjnego.

  • technologia Flicker Free (brak migotania)

Eliminuje ona migotanie ekranu, które zmusza gałki oczne do ciągłego wysiłku, co znacznie podwyższa komfort pracy.

  • funkcja Free Sync (eliminacja tearingu)

Rozwiązuje to problem rozdarcia ekranu, czyli niespójności, która ma miejsce, gdy dwie lub więcej ramek nakłada się na siebie w jednej linii. Obraz jest spójny i bez zakłóceń.

  • funkcja Magic Upscale (doskonały obraz niezależnie od źródła)

Jakość wyświetlanego obrazu jest znacząco lepsza i to niezależnie od źródła pochodzenia. Funkcja ta zapobiega zniekształceniom obrazu powstającym podczas skalowania rozdzielczości.

  • matryca VA

Zastosowanie matrycy Vertical Alignement powoduje, że kąt widzenia jest szeroki, czas reakcji jest szybki, kontrast wysoki, a szczegóły bardzo dokładne. Poza tym czerń jest równomiernie rozłożona na całym ekranie.

  • nowoczesny design

Wzornictwo monitorów jest nieszablonowe i eleganckie dzięki ergonomicznym zakrzywieniom i dopracowanej metalowej podstawie.

Użytkownicy i osoby, które testowały zakrzywione monitory zgodnie uważają, że korzystanie z nich faktycznie nie powoduje zmęczenia oczu nawet podczas długotrwałej pracy. Komfort jest dużo większy niż w przypadku tradycyjnych monitorów. Poza tym oferuje najwyższą jakość i głębię obrazu.

Jeśli zatem chcecie poprawić jakość oglądanego obrazu i znacząco zwiększyć komfort użytkowania monitora, to z całą pewnością warto zainwestować w zakrzywiony monitor.

Na czym polega zakrzywienie monitora?

Stopień zakrzywienia ekranu określany jest jako „R”. Co to tak naprawdę oznacza? Otóż, jeśli przykładowo monitor ma 3000R, to znaczy, że gdyby z wielu takich monitorów utworzyć okrąg, to jego średnica wyniosłaby 3000 mm, czyli 3 m. Dla porównania monitor 4000R jest mniej zakrzywiony. Producenci zakrzywionych monitorów są zdania, że wartość 3000R jest wręcz idealna do oglądania filmów czy innych zastosowań multimedialnych. Jest to największe z możliwych zakrzywień, które daje optymalne i naturalne dopasowanie do budowy ludzkiego oka. Powoduje, że człowiek może ogarnąć cały ekran jednym spojrzeniem.

Badania naukowe wykazały, że ludzie wolą raczej okrągłe czy zaokrąglone kształty niż proste linie i ostre kąty. Podczas badań zaobserwowano, że oglądanie zaokrąglonych przedmiotów pobudza ośrodki mózgowe odpowiedzialne za uczucie błogości i ulgi. Gałka oczna, jako że jest naturalnie zaokrąglona, także reaguje podobnie na tego rodzaju kształty.

Badania te wskazały drogę kolejnym innowacjom. Dzięki nim zaczęto produkować zakrzywione monitory, które dają szersze i co za tym idzie naturalniejsze pole widzenia. Takiego efektu nie da się osiągnąć w tradycyjnych monitorach. Te zakrzywione zapewniają komfort podczas oglądania, nie męcząc wzroku, tak jak tradycyjny monitor oraz dają najwyższą jakość obrazu i to pod każdym kątem.

Zakrzywione monitory firmy Samsung

Monitory firmy Samsung mają podobne parametry techniczne, natomiast w zależności od modelu różnią się takimi elementami jak: przekątna ekranu, stopień zakrzywienia ekranu, który wynosi 3000R albo 4000R, jasnością i współczynnikiem kontrastu. Pozostałe parametry są zbliżone. Rozdzielczość natywna wynosi 1920 x 1080 pikseli, czas reakcji matrycy 4 ms, kąty widzenia 178/178 stopni, częstotliwość odświeżania 60 Hz, proporcje ekranu 16:9, posiadają panel VA. Praktycznie wszystkie zakrzywione monitory Samsunga wyposażone są w dodatkowe funkcje takie jak: Flicker Free, Eye Saver, Magic Upscale, tryb gier, Eco Saving Plus, Magic Bright.

Zakrzywione monitory firmy Samsung są dostępne w sklepie: http://www.redcoon.pl/c02060500-Monitory-zakrzywione.

Źródło grafiki: Pixabay

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner